Prečo magnólia nekvitne? Vyhnite sa týmto chybám a určite zakvitne!

Existuje veľa kvitnúcich drevín, ale len máloktorá sa môže pýšiť takými krásnymi a veľkými kvetmi. Keď sa magnólii darí, je nimi doslova obsypaná a právom ju môžeme považovať za kráľovnú okrasnej záhrady. Čo však vtedy, keď nie a nie zakvitnúť?

Magnólia

Na úvod je dôležité povedať, že magnólia môže prvýkrát zakvitnúť hneď na ďalší rok od výsadby. Všetko záleží od veľkosti a veku stromčeka, nie od toho, kedy sme ju vysadili. Zakvitne aj strom, ktorý kúpime mimo obdobia kvitnutia. Keď si však chceme byť istí, že kupujeme naozaj drevinu s farbou kvetov na priloženom obrázku, ideálne je kúpiť práve kvitnúcu rastlinu. Pokiaľ nezakvitne v prvých rokoch, nezúfajme, správna starostlivosť skôr či neskôr prinesie vytúžené kvety. Predsa však existuje viacero dôvodov, prečo magnólia nekvitne.

Zlé stanovište a pôda

Magnólia potrebuje zátišie, ktoré ju ochráni pred vetrom. V tieni kvitne zriedka, viac jej vyhovuje polotieň alebo slnečné miesto. Veľmi sa jej darí napríklad v blízkosti stien domov, plota alebo živého plota. Magnólia pre zdravý rast a zakvitnutie potrebuje kyslú pôdu. V druhom rade je potrebné zvýšiť výživnosť pôdy, pretože aj to môže byť jednou z príčin, prečo nekvitne.

Pôda okolo magnólie by sa nemala ani kypriť, ani okopávať, pretože korení naozaj plytko a korene sa tým môžu poškodiť. Dôležitá je aj opora v podobe podporného kolíka, ktorý ju stabilizuje. Vďaka tomu ju vietor nebude nakláňať, čo by mohlo pretrhať tvoriace sa korienky.

Najmä na jar je dobré aplikovať hnojivo s postupným uvoľňovaním živín, s obsahom draslíka a fosforu. Bohatým zdrojom týchto látok je napríklad aj domáce hnojivo vyrobené z banánových šupiek. Hnojenie na konci sezóny je zbytočné, pretože rastlina bude počas zimy v stave „spánku“ a hnojivo by nevyužila.

Magnólia pred domom

Málo alebo veľa vody

Najmä tesne po výsadbe a v prvých rokoch po nej potrebuje magnólia bohatú zálievku. Osobitne si žiada vodu počas horúcich letných dní. Pokiaľ ju nedostane, je bežné, že vyschne.

Na druhej strane nesmie stáť vo vode a byť v blízkosti závlahy. Toľko vody je pre ňu priveľa.

Pod magnóliu môžeme vysadiť iné rastliny

Ďalšou chybou je, ak pod ňou ostane holá odkrytá pôda. V dôsledku toho bude pod ňou čoskoro rásť burina. Pri snahe o jej odstránenie môžeme poškodiť vyššie spomínané plytké korene magnólie. Preto sa odporúča vysiať pod magnóliu trávnik alebo vysadiť pôdopokryvné rastliny ako sú napríklad brečtan, zimozeleň, pakost či rozchodník.

Magnólia

Rez

Staráte sa o magnóliu, pravidelne ju režete a ona nekvitne? Práve rez môže byť dôvodom, prečo nezakvitla. Ten si totiž nevyžaduje. Magnólii stačí odstrániť odumreté drevo po odkvitnutí.

Vedeli ste, že magnólia je liečivá?

Áno, magnólia je nielen krásna, ale aj liečivá. Nie však všetky druhy, na tieto účely sa používa magnólia lekárska. Extrakt z jej koreňa má blahodarné účinky na nervovú sústavu, analgetické a protizápalové účinky. Dokonca dokáže zmierniť depresiu, pomôcť s nespavosťou a uľaviť od stresu. Pôsobí relaxačne a uvoľňujúco.

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku