Horúci nápoj zo šťavnatého ovocia prevoňaný množstvom korenín si väčšinou spájame so zimou. Pečený čaj však môže mať mnoho podôb. Prečo si ho pripraviť a bez akých surovín to rozhodne nepôjde?
Horúcemu nápoju s ovocím, cukrom, koreninami a často tiež s alkoholom sa nepovie inak ako pečený čaj, hoci s pravým čajom, čiže listami z čajovníka, obvykle nemá nič spoločné. To však nič nemení na tom, že môže byť výborným spoločníkom na chladné večery.
Hoci môže pôsobiť tak trochu ako novinka, v skutočnosti pečené ovocie v pohári nechýbalo v špajzách v generácii našich prababičiek. V rodine sa väčšinou dedí jedinečný recept, ktorý sa dá podľa ročného obdobia upravovať.
V zime je spomienkou na leto, v lete chladivým osviežením
Nie je však len výsadou zimného obdobia, pochutnať si na ňom môžeme aj v lete. Niekoľko lyžíc ovocia v šťave stačí zaliať sódovkou, pridať ľad a skvelé prázdninové osvieženie je hotové.
Aj keď sa dá pečený čaj v mnohých zaujímavých receptúrach obstarať v darčekových kazetách, jeho výroba doma príjemne vyplní dlhé zimné večery, určite aj vďaka tomu, že pritom môžeme experimentovať.
Prečo si ho vyrábať?
Dôvody na jeho výrobu boli v minulosti, samozrejme, aj praktické, ide totiž o jeden zo spôsobov, ako si na zimu uchovať aj vyslovene letné ovocie. Keď máme k dispozícii starý rodinný recept, môžeme ho obmieňať podľa aktuálne dostupného ovocia.
Týmto spôsobom sa dá spracovať aj nadúroda a pečený čaj potom môže bez preháňania poslúžiť ako vďačný darček. Pečené ovocie s voňavými koreninami stačí naplniť do dekoratívnych zaváracích pohárikov, vybaviť originálnou visačkou a darček pre známych je na svete.
Čo použiť do pečeného čaju?
Do pečeného čaju patria predovšetkým ovocie a koreniny, ale na jeseň sa môže použiť aj zelenina, konkrétne tekvica, najlepšie zo skupiny hokkaido. Dodá čaju príjemnú jesennú chuť. Čo sa týka výberu plodín, vždy sa snažíme skombinovať sladké ovocie s kyslejším, ktoré čaju dodá tú správnu príchuť.
Základom môžu byť napríklad jablká, hrušky, z letného ovocia jahody, ríbezle alebo maliny. Z kyslého ovocia máme na výber citrusy, najmä citrón v biokvalite, ktorý môžeme do zmesi nakrájať aj so šupkou, ďalej pomaranč, ríbezle, brusnice a černice. Podľa toho, nakoľko bude zmes ovocia prirodzene sladká, meníme množstvo pridaného cukru.
Nezabudnime na koreniny a bylinky
Pečený čaj len z ovocia a cukru síce bude chutiť, ale bude mu niečo chýbať. Práve preto sa doň pridávajú koreniny. Na jesenné a zimné obdobie sa skvele hodí hlavne „zahrievací“ zázvor, škorica s jemne štipľavou chuťou, badián, muškátový oriešok alebo napríklad klinček. Letný pečený čaj zase môžeme okoreniť čerstvým tymianom alebo levanduľovou vňaťou s kvetmi.
Niektoré recepty počítajú s alkoholom, iné sa zaobídu bez neho. Či ho do čaju pridáme, je na nás. Dobrou voľbou je tmavý rum alebo aj slivovica, pridávame ich až po upečení. Okrem toho, že dodajú čaju „silu“, fungujú aj ako prírodný konzervant rovnako ako použitý cukor, koreniny a citrón.
Pochúťka aj pomocník pri prechladnutí
Do špajze si pôjdeme po pohár sladkého pečeného čaju najskôr preto, že máme chuť na niečo dobré. Lenže receptúru si môžeme zostaviť aj tak, že čaj využijeme pri nachladnutí. Stačí k ovociu pridať napríklad rakytník alebo šípky, jednoducho suroviny s obsahom liečivých látok.
Počítame však s tým, že pri pečení sa obsah vitamínov a pre organizmus dôležitých enzýmov rýchlo znižuje, preto tieto suroviny pridávame až na posledných 10 alebo 15 minút pečenia. Pri prechladnutí účinkujú aj zahrievacie koreniny ako zázvor, škorica a klinček.
Hoci sa pečený čaj najčastejšie vyrába z čerstvého, teda aktuálne dostupného ovocia, k čerstvým plodom možno pridať aj ovocie zamrazené alebo dokonca sušené. Zo sušeného možno menovať napríklad figy, datle, brusnice či hrozienka. Ostatne, aj s nimi sa dá experimentovať, a to tak, že ich niekoľko dní macerujeme v alkohole a k čerstvému ovociu ich pridáme až v tejto podobe. Pri pečení sa síce alkohol stratí, ale výrazná chuť ostane.
Galéria k článku
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Neviem sa dojesť pečenej cvikli ( cvikle ) :slight_smile: .. nebíčko v papulke,…