Prečo používať prírodné hnojivá a v čom sú lepšie ako chemické?

Väčšina záhradkárov sa snaží starať o svoje rastliny v záhrade zodpovedne. Chceme im dopriať to najlepšie – pravidelne ich hnojíme, zalievame, chránime pred škodcami a vyberáme pre ne ideálne stanovište, aby prinášali radosť alebo bohatú úrodu.

Prírodné hnojivá do záhrady
Foto: Shutterstock

Často však zabúdame na pôdu, v ktorej naše rastliny rastú. Považujeme ju za prirodzenú súčasť záhrady, len ako akéhosi „nositeľa“ obľúbených rastlín. No ak sa o pôdu staráme tak, aby bola zdravá a bohatá na živiny, rastliny sa nám odvďačia silným rastom a vysokou úrodou.

Ako sa správne starať o pôdu?

Kľúčové je napríklad pravidelné striedanie plodín, aby sa rovnaký druh rastlín nepestoval stále na tom istom mieste a nevyčerpával pôdu jednostranne. Veľký vplyv na kvalitu pôdy má aj hnojenie. Anorganické chemické hnojivá síce poskytujú rýchlo dostupné živiny, no môžu ovplyvniť pH pôdy a zanechať v nej nežiadúce látky. Pri nesprávnom dávkovaní môžu dokonca poškodiť rastliny a spôsobiť ich „prehnojenie“.

Prírodné, organické a zelené hnojivá sú preto lepšou alternatívou. Zvyšujú úrodnosť pôdy, zlepšujú jej schopnosť zadržiavať živiny a podporujú zdravý vývoj rastlín. Avšak aj medzi nimi existujú rozdiely – každý typ hnojiva má iné zloženie a hodí sa na iný druh rastlín. Napríklad slepačí hnoj obsahuje vysoký podiel fosforu, a preto je ideálny pre balkónové rastliny. Kravský hnoj je bohatší na dusík, čo vyhovuje rastlinám, ktoré potrebujú jeho vyšší obsah.

Prírodné hnojivo na celú záhradu
Foto: ZC

Prírodné hnojivá z hornín a prospešné mikroorganizmy

Zaujímavou alternatívou sú aj hnojivá z prírodných hornín, ako je čadič. Táto vyvretá hornina obsahuje nielen základné prvky (dusík, fosfor, draslík), ale aj množstvo mikroprvkov nevyhnutných pre zdravý rast rastlín. Medzi nimi vyniká kremík – základný stavebný prvok rastlinných tkanív. Pridanie čadičovej múčky do pôdy zvyšuje obsah kremíka, ktorý rastliny ľahšie prijímajú a využívajú na spevnenie bunkových stien. Pevnejšie listy sú odolnejšie voči škodcom a hubovým chorobám, čo pomáha znižovať potrebu chemickej ochrany rastlín.

Trávnikové hnojivo proti machu s čadičovou múčkou
Foto: ZC

Ak chceme pôdu ešte viac podporiť, môžeme organické hnojivá kombinovať s mykoríznymi hubami. Tieto prospešné mikroorganizmy pomáhajú rastlinám lepšie prijímať živiny a prispievajú k zdravšiemu rastu. Vďaka ich pôsobeniu sa pôda stáva živým ekosystémom, ktorý s rastlinami spolupracuje, namiesto toho, aby bol len pasívnym substrátom.

Používanie prírodných hnojív teda nie je len ekologickou voľbou, ale aj efektívnym spôsobom, ako mať zdravšiu a úrodnejšiu záhradu. Ak vieme, čo a ako používame, môžeme si byť istí, že robíme to najlepšie pre naše rastliny aj pre životné prostredie.

 Galéria k článku

Zdroj: PR článok ZC s.r.o.

Diskusie na tému článku