Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?

Prečo pri rastlinách neuvádzate optimálny druh pôdy a vhodné pH? 

Analýza pôdy
Foto: Shutterstock

Podľa geologickej mapy Slovenska (www.podnemapy.sk) je na našom území cca 70 % pôd stredne ťažkých, čiže pre väčšinu rastlín optimálnych. Neuvádzame teda to, čo sa týka väčšiny pestovateľských pôd, ale vždy sa snažíme upozorniť na nejakú „odchýlku“ od toho „bežného“ stredu. Pomerne bežne zvykneme spomínať možnosti, ako vylepšiť ťažšie pôdy alebo, naopak, tie ľahké. Podobne je to aj pri pH.

Väčšina laikov a často ani odborníci sa pri malých záhradách nevenujú pH, a to zvyčajne dovtedy, kým nenastane problém s pestovaním. Vtedy má toto zisťovanie a aj iné pôdne rozbory význam.

Väčšina u nás pestovaných rastlín dobre znáša pôdy od mierne kyslej cez neutrálnu až po mierne alkalickú. Vhodné pH však uvádzame prakticky vždy pri rastlinách, ktoré sa výrazne vymykajú, napríklad pri kyslomilných rododendronoch, azalkách či kanadských čučoriedkach. PH pôdy na Slovensku sa venuje geochemický atlas (nájdete na www.geology.sk). Veľmi zhruba povedané, vyplýva z neho, že alkalické pôdy sú v najúrodnejších oblastiach na juhozápade Slovenska a  kyslé najmä v lesoch.

Hlbší rozbor vrátane pH pôdy má určite význam, najmä ak máme v pláne zakladať väčší sad, chmeľnicu či vo veľkom pestovať zeleninu. To napovie, aký zvoliť správny druh hnojenia či úpravy pôdy ešte pred založením.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: pH pôdy | pôda | zem

Diskusie na tému článku