Prečo nekvitla popínavá fazuľa a ako tomu predísť?

Minulý rok nám vôbec nekvitla popínavá fazuľa. Narástla krásne, rastlina bola na pohľad zdravá, ale nezakvitla. Prečo a ako tomu predísť v tejto sezóne?

Záhon s popínavou fazuľou na konštrukcii

Príčin nekvitnutia fazule, najmä kolíkovej – ťahavej, môže byť viac. Môže ísť o extrémne horúčavy, sucho, ťažkú, zamokrenú, hlinitú pôdu s vysokou hladinou spodnej vody, neharmonickú výživu (nadbytok dusíka v pôde, nedostatok fosforu), nevhodnú predplodinu alebo pestovanie viac rokov po sebe na tom istom mieste. Fazuli nesvedčí ani veterné či tienisté stanovište.

Pre teplomilné rastliny, medzi ktoré patrí aj fazuľa, je optimálna teplota pestovania 21 až 26 °C, maximálna 35 °C, pričom nároky na teplotu sa líšia aj podľa rastových fáz. Napríklad optimálna teplota pôdy na klíčenie je 8 až 10 °C, intenzívnejšie fazuľa vzchádza pri teplote 12 °C, pre tvorbu kvetov je optimum okolo 18 až 22 °C. Na prudké zmeny teploty cez deň a v noci fazuľa reaguje zníženou tvorbou kvetov a strukov. Ešte citeľnejší pokles spôsobuje extrémne sucho počas ich tvorby.

Popínavá fazuľa v záhrade

Je teda pravdepodobné, že počas dlhotrvajúcich horúčav a sucha, aké sme vlani zažili, sa kvety nevytvorili, alebo ak sa aj vytvorili, boli zakrpatené. Peľové zrnká počas vysokých teplôt zaschli, nevyklíčili (áno, aj peľové zrnká klíčia a potrebujú na tento proces optimálnu teplotu a vlhkosť prostredia), a preto neprišlo k opeleniu. Odporúčam fazuľu nepestovať na teplotne extrémnych a suchých miestach, v čase sucha zavlažovať, prihrnúť pôdu k rastlinám. Po zmiernení horúčav sa obvykle postupne zlepší aj opelenie a tvorba strukov.

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: fazuľa

Diskusie na tému článku