V záhrade nám opäť zakvitli ovocné stromy, ako napríklad jablone, alebo zlatovka prostredná (zlatý dážď). Ovplyvnilo to len teplé počasie? A môže to rastlinám ublížiť?
Na konci sezóny ľudí občas prekvapí, že rastliny kvitnúce na jar zakvitnú neobvykle aj na jeseň. V septembri a októbri sa tak môžeme stretnúť s kvitnúcimi orgovánmi, pagaštanmi, jabloňami alebo slivkami.
Čo môže spôsobiť nezvyčajné kvitnutie na jeseň?
Obvykle ide o úkaz, kedy v dôsledku extrémov počasia či pôsobením chorôb a škodcov rastliny prídu predčasne o listy. V snahe zaistiť si ešte zelenú hmotu „vyrašia” z pukov, ktoré mali pripravené na jarné kvitnutie. A v nich sú aj kvetové puky, takže vykvitnú tiež.
Predčasne „vyrašené” časti korunky môžu mať na druhú sezónu problém s pučaním aj kvitnutím, keďže si nemusia stihnúť vytvoriť nové puky. Obvykle to však nebýva v celom rozsahu koruny a rastlina nie je fatálne ohrozená.
Čo s tým?
Opýtali sme sa na to skúseného ovocinára:
„Deje sa tak pre príliš teplú jeseň, ktorá pomýlila „vnútorné hodiny“ rastliny. Kvety je najlepšie odstrániť, aby sa stromček zbytočne nevysiľoval. Jednotlivé kvety odštipnite rukou alebo odstrihnite malými nožničkami.“
Text: Martin Kohútek, Martin Stanko
Foto: isifa/Shutterstock
Dobry den,ahojte. Chystam sa na uplne pretvorenie jedneho pozemku. Z praktickych…