Nezmeškajte šancu na predjarný postrek! Ako ochrániť záhradu pred kučeravosťou a inými hrozbami?

Predjarný postrek ovocných drevín je výborné preventívne opatrenie proti niektorým chorobám a škodcom. Nemusíme ho však nevyhnutne vykonávať každý rok. Kedy a pri akých ovocných druhoch má naozaj zmysel?

Predjarný postrek proti kučeravosti broskýň a iným chorobám
Predjarný postrek patrí medzi veľmi dôležité opatrenia na ochranu ovocných drevín pred chorobami a škodcami. Foto: Shutterstock

Predjarný postrek patrí medzi veľmi dôležité opatrenia na ochranu ovocných drevín pred chorobami a škodcami. Eliminujeme ním prezimujúce štádiá patogénov ešte pred začiatkom vegetačného obdobia. Vďaka tomu sa výrazne zníži tlak infekcií a výskyt škodcov na začiatku sezóny. Veľmi dôležité je správne načasovanie a výber vhodných prípravkov.

Je dobré tiež vedieť, že v prípade miernej zimy môže byť tlak infekcie výraznejší. Keď sa však problémy s chorobami či so škodcami v minulej sezóne v našej záhrade nevyskytovali, alebo boli len minimálne, prevencia v podobe mechanického čistenia a správneho rezu môže často postačovať. Predjarný postrek je však, logicky, neúčinný proti patogénom, ktoré sa na rastlinu dostanú počas sezóny.

Predjarný postrek ovocných drevín je silný nástroj pri podpore zdravia našich ovocných drevín.

Kedy sa vykonáva predjarný postrek?

Predjarný postrek sa vykonáva od konca zimy do skorej jari, obyčajne ide o február až začiatok marca, keď teplota počas dňa vystúpi nad 7 °C a nehrozí mráz ani dážď. Pozor, pri použití prípravkov na báze olejov a parafínov môže byť odporúčaná teplota o niečo vyššia, zvyčajne viac ako 10 – 15 °C.

Ovocné dreviny by mali byť ešte v pokoji, teda pred začiatkom pučania. Pri niektorých druhoch, napríklad broskyniach, sa postrek vykonáva v období, keď je pučanie už v začiatočnom štádiu, vo fáze tzv. „myšacieho uška“.

Proti čomu používame predjarný postrek?

Jablone a hrušky

Pri jabloniach a hruškách pôsobí z chorôb čiastočne proti chrastavitosti a múčnatke, zo škodcov proti voškám, méram, pukliciam. Z postrekov sa proti chorobám používajú najčastejšie meďnaté a proti zimujúcim štádiám škodcov olejové prípravky. Múčnatka vyžaduje počas sezóny dodatočné ošetrenie.

Broskyne

Pri broskyniach je predjarný postrek nevyhnutný proti kučeravosti listov, pretože postrek v sezóne po prepuknutí choroby je už neúčinný. Používajú sa meďnaté alebo sírnaté fungicídy, ktoré aplikujeme v štádiu napučiavania pukov.

Slivky

Pri slivkách účinkuje z chorôb proti monilióze kvetov a deformácii plodov sliviek, zo škodcov proti roztočíku slivkovému. Proti chorobám sú vhodné meďnaté prípravky, proti škodcovi olejové insekticídy.

Čerešne a višne

Pri čerešniach a višniach pomáhajú meďnaté prípravky znížiť infekčný tlak moniliózy, prípravky na báze olejov ničia vošky, puklice.

Egreše a ríbezle

Staré odrody egrešov, ktoré napáda americká múčnatka, postriekame meďnatými alebo sírnatými prípravkami.

Vošky a roztoča ríbezľového na ríbezliach zasiahneme olejovými prípravkami.

Maliny a černice

Pri malinách a černiciach postreky aplikujeme proti roztočom a plesni sivej.

Vinič

Pre elimináciu múčnatky a peronospóry na viniči je vhodný meďnatý postrek. Pri citlivých odrodách budú nutné aj postreky v sezóne, keď sa choroby šíria vzduchom.

Kučeravosť broskýň
Broskyne či nektárinky trpia kučeravosťou. kučeravosťou a práve predjarný postrek tejto chorobe dokáže zabrániť. Foto: Shutterstock

Kedy vynechať predjarný postrek?

Niektoré druhy, prípadne len konkrétne odrody ovocia predjarný postrek nepotrebujú, alebo ho vykonávame len zriedka, pri vysokom tlaku patogénov. Keď máme v záhrade napríklad novšie odrody egrešov, na ktorých sa múčnatka doteraz nikdy nevyskytla, postrek je zbytočný, novšie odrody bývajú voči nej prirodzene imúnne. Podobne striekať nemusíme ani pri odrodách jabloní a hrušiek imúnnych proti chrastavitosti alebo múčnatke.

Známe sú už dnes aj tzv. PIWI odrody viniča (hovorí sa im aj interšpecifické), ktoré sú odolné proti dvom základných chorobám viniča, múčnatke a perenospóre. Aj tzv. vinohradnícke broskyne len veľmi málo podliehajú kučeravosti. Keď bývajú počas sezóny takmer úplne zdravé, stačí len pozbierať zopár skrútených listov. Podobne pri čerešniach, mandliach a marhuliach sa môžeme vzdať postreku, keď minulý rok boli stromy aj ovocie zdravé.

Postrek všeobecne môžeme vynechať, ak sa konkrétna choroba alebo škodca u vás dlhodobo nevyskytuje. Vynechanie postreku by malo byť založené na pravidelnom sledovaní zdravotného stavu stromov a podmienok v danej lokalite.

Chrastavitosť jabloní
Chrastavitosti jabĺk bránime tak, že na jeseň zhrabeme a zlikvidujeme popadané lístie a aplikujeme predjarný postrek. Foto: Shutterstock

 Čo v prírode blízkej záhrade?

Kľúčová je prevencia, ako napríklad zber a následná likvidácia chorých listov, mladých výhonkov a mumifikovaných plodov. Niektoré choroby, napríklad chrastavitosť jabloní, prežívajú na opadanom lístí, preto ho zberáme a likvidujeme.

Čo sa týka výberu postrekov, volíme len tie, ktoré sú schválené pre ekologické hospodárenie alebo využívame už dnes dostupné prípravky s užitočnými baktériami, hubami alebo živými organizmami. Pozor, nie všetky sú určené ako predjarný postrek!

Ako predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom sa používajú prípravky na báze olejov a parafínov, pôsobia tak, že ich udusia.

Ekologické metódy sú najúčinnejšie pri kombinácii viacerých prístupov, okrem rôznych prípravkov vysádzame bylinné pásy a kvitnúce rastliny, ktoré prilákajú užitočný hmyz, ako sú lienky alebo pestrice.

Zasiahne predjarný postrek aj vošky?

Vošky prezimujú vo forme zimných vajíčok, ktoré sú dobre adaptované na prežitie chladu počas zimy. Často sú tmavé a lesklé. Kladú ich na chránené miesta, kde sú dobre ukryté a zároveň blízko zdroja potravy pre nasledujúcu generáciu. Typickým miestom prezimovania sú trhliny kôry, základy púčikov, ale zimujú aj na trvalkách či burinách. Na jar, keď teploty stúpnu (zvyčajne nad 7 – 10 °C), sa z vajíčok liahnu mladé larvy (nymfy), ktoré sa rýchlo vyvíjajú na bezkrídle alebo krídlaté vošky.

Predjarný postrek olejovými prípravkami dokáže efektívne zlikvidovať vajíčka a nymfy tým, že ich udusí. Tento zásah je mimoriadne účinný v prevencii masívneho výskytu vošiek na jar. Avšak vošky prilietavajú na rastliny aj z okolia, takže ich výskyt sledujeme počas celej sezóny.

Ako a kedy vykonávať predjarný postrek
Striekame zásadne za bezvetria, sucha a pri vhodnej teplote. Foto: Shutterstock

Kedy je potrebné postrekovať každoročne?

Opakovať predjarný postrek každý rok sa zvykne pri pravidelne sa vyskytujúcich patogénoch, ktoré bežne prezimujú v záhrade, napríklad chrastavitosť jabloní, kučeravosť broskýň alebo monilióza. Platí to aj pre zimujúce štádiá škodcov, ako sú vošky, roztoče alebo puklice, tie v záhrade pretrvávajú, aj keď ich na prvý pohľad nevidíme.

Ak máme záhradu v oblasti, kde sa niektorá zo spomínaných chorôb a škodcov pravidelne vyskytuje, napríklad broskyne vo vinohradníckych oblastiach trpia na kučeravosť listov, je preventívny postrek vhodný.

Predjarnému postreku sa neoplatí vyhýbať, ani keď pestujeme citlivé odrody ovocných drevín, býva to chrastavitosť alebo múčnatka pri jabloniach alebo múčnatka na viniči.

Aké prípravky použiť na predjarný postrek? Dozviete sa na ďalšej strane.

Diskusie na tému článku