Prehľad najznámejších záhradných škodcov a návod, ako proti nim zakročiť

Záhradné škodce je dôležité spozorovať už na začiatku ich výskytu. Vtedy je možné zakročiť aj nechemicky, čiže ich pozbieraním, prípadne pučením vajíčok. Prečítajte si, ako si poradiť s molicami, skočkami, voškami, či spriadačom.

Záhradkár v záhrade s košíkom úrody

Vošky

Vošiek je niekoľko druhov, najčastejšie sa vyskytujú zelené, čierne a obalené ochrannými chumáčikmi.

Ako škodia

Cicajú šťavy na mladých výhonkoch a listoch, ktoré sa následkom toho skrúcajú. Na povrchu listov zanechávajú sladký a lepkavý povlak, takzvanú medovicu. Na nej sa následne množia mikroorganizmy, napríklad huby zo skupiny čerňoviek, a vytvárajú čierny povlak. Dopad slnečného svetla na listy je potom obmedzený, neprebieha fotosyntéza a výnosy sa znižujú. Vošky sú tiež prenášačmi niektorých vírusových ochorení.

Vošky na stonke rastliny

Citlivé druhy

Väčšina druhov zelenín, ovocia aj kvetín.

Riešenie

V malom množstve ich ručne pučíme. Silno napadnuté a znetvorené výhonky odštipávame a likvidujeme. Zakročiť môžeme aj chemicky, napríklad prípravkami Karate Zeon 5 CS, Decis AL okrasné rastliny, Decis AL ovocie a zelenina či netoxickým insekticídom Spintor. Z bioprípravkov sa používajú postreky na báze olejov a vonných silíc. Niektorým zaberá tiež skvasený žihľavový výluh. Pri stromoch sú praktické lepové pásy, ktoré sa uviažu na obvod kmeňa a bránia tak mravcom dostať do koruny, kde si vošky „chovajú“.

Húsenice mlynárika

Mlynárik kapustový je síce krásny motýľ, no jeho húsenice dokážu porast pri silnom napadnutí rýchlo aj úplne zničiť.

Ako škodia

Húsenice sú veľmi žravé, obhrýzajú listy a vyhrýzajú do nich otvory. Pri silnom výskyte spôsobujú na zelenine holožery.

Húsenica mlynárika

Citlivé druhy

Všetky druhy zelenín z čeľade kapustovité, čiže kapusty, kaleráby, kel, brokolica, karfiol.

Riešenie

Húsenice zbierame a zabíjame, hľadáme i vajíčka, ktoré pučíme. Na menších plochách môže byť riešením pestovanie citlivých plodín pod bielou netkanou textíliou, skorých odrôd vo fóliovom tuneli, aby sa k nim nedostali dospelé motýle a nemohli naklásť vajíčka. Pri veľkom výskyte a na väčšej ploche použijeme vhodný insekticíd, napríklad Steward, Dimilin 48 SC.

Vajíčka mlynárika

Roztočce

Samotný škodca je dosť drobný, voľným okom ťažšie odhaliteľný. Jeho prítomnosť odhalia striebristé, žltohnedé alebo bronzovohnedé drobné škvrnky na vrchnej strane napadnutých listov, ale i jemnučká pavučinka s ich výlučkami medzi listami a stonkami. Časté sú v skleníkoch, ale aj v interiéri. Najčastejšie škodí roztočec chmeľový, ktorý sa ľudovo nazýva aj červený pavúčik.

Ako škodia

Živia sa cicaním rastlinných štiav, čím rastliny, najmä pri premnožení, výrazne oslabujú.

Roztočce na rastline

Citlivé druhy

Veľa druhov zelenín, ovocnín, okrasných i izbových rastlín.

Riešenie

Používajú sa chemické postreky. Nissorun alebo Apollo 50 SC ničia vajíčka a larvy roztočcov, Talstar účinkuje proti pohyblivým štádiám. Postreky je nutné opakovať až do vymiznutia škodcu v odporučených intervaloch. V skleníkoch sa úspešne využíva biologická ochrana formou dravého roztoča.

Slimáky

Naše pôvodné slimáky poškodzujú záhradné rastliny málo, skôr pri premnožení. Horšie je to so zavlečenými hnedými či hnedooranžovými slimákmi bez ulity.

Ako škodia

Zavlečené slimáky zožerú takmer všetko, čo im príde do cesty, najviac im chutia mladé chrumkavé výhonky. Obžierajú listy, plody, stonky mladých sadeníc sú schopné odhryznúť, akoby ich odrezali pílkou. Ich požer je často celkom devastačný.

Slizniak na rastline

Citlivé druhy

Zelenina, kvety.

Riešenie

Účinné sú chemické granuly, bohužiaľ, sú niektoré z nich toxické pre ježkov a iné živočíchy, ktoré potom umierajú vo veľkých bolestiach. Biologickou alternatívou je použitie parazitických háďatiek (prípravok Nemaslug). Žerú ich aj kačky indické bežce, ale tie si z priestorových alebo časových dôvodov nemôže dovoliť každý. Jednoduché je pripraviť pre ne pivovú pascu z odrezanej PET fľaše, kde nalejeme trochu piva. Slimáky, ktoré do nej popadajú, zbierame a ničíme.

Molice

Molice, malé biele mušky, sa likvidujú pomerne ťažko. Počas leta sa vyskytujú v záhonoch, počas celého roka v skleníkoch. Nájdeme ich neraz vo veľkých množstvách na spodnej strane listov.

Ako škodia

Larvy aj dospelce cicajú rastlinné šťavy. Rastliny horšie rastú a úroda je slabá. Podobne ako vošky vylučujú medovicu, ktorú neskôr prerastajú hubové organizmy. Prenášajú vírusy.

Molice na liste

Citlivé druhy

Najmä zelenina z čeľade kapustovité, ale aj množstvo iných druhov.

Riešenie

Pri použití chemických postrekov, napríklad Decis EW 50, Karate Zeon 5 CS, SpinTor, používame zmáčadlá, najmä v prípade hlúbovín, z ktorých by inak roztok hneď odtiekol. Kontaktné jedy sa snažíme aplikovať pod listy, aby postrek škodce zasiahol. V skleníkoch zavesíme žlté lepové doštičky a pri výskyte môžeme nasadiť bioochranu – parazitické osičky.

Spriadač

Spriadač americký je motýľ a vyskytuje sa v najteplejších oblastiach Slovenska. Za rok máva dve generácie.

Ako škodia

Samičky kladú na spodnú stranu listov vajíčka vo veľkých skupinách. Vyliahnuté húsenice vytvoria okolo seba hustú ochrannú pavučinu a pod ňou žerú listy. Spôsobujú holožery, postihnuté konáriky môžu vyschnúť.

Spriadač

Citlivé druhy

Ovocné dreviny, najmä jablone, hrušky, orechy, čerešne.

Riešenie

„Hniezda“ húseníc, čiže vršky konárov obalené pavučinou, ostriháme a spálime. Dáme pozor, aby húsenice neušli. Dajú sa použiť aj chemické postreky, napríklad Karate Zeon 5 CS, Decis Protech ovocie a zelenina.

Spriadač motýľ

Skočky

Ide o malé, lesklé a takmer čierne chrobáky, ktoré ľahko spoznáme podľa ich schopnosti skákať. Rýchlo sa množia a ich telá pokryjú takmer celý porast citlivých rastlín. Darí sa im najmä v horúcich a suchých obdobiach. Je ich niekoľko druhov a podľa toho uprednostňujú konkrétne rastliny.

Ako škodia

Dospelce vyhrýzajú do listov malé dierky, pri premnožení spôsobia holožery, rastliny odumierajú. Prenášajú tiež vírusové a bakteriologické ochorenia. Larvy buď vyhrýzajú chodbičky v listoch a stonkách, alebo žijú v pôde a živia sa ohrýzaním korienkov.

Skočky na liste

Citlivé rastliny

Veľa druhov zelenín, okrasné rastliny.

Riešenie

Z chemických postrekov sa dajú použiť napríklad Karate Zeon 5 CS, Decis Protech ovocie a zelenina, z biologických prostriedok Cocana na báze kokosového mydla. Larvy v zemi zas dokážu zničiť parazitické hlístice.

Skočka

Pomáhajú i škodia

Vtáky sú v prírode a aj v našich záhradách dôležité pre prirodzenú reguláciu škodlivého hmyzu. Niektoré druhy, napríklad holuby, hrdličky, škorce, straky, však môžu, najmä pri premnožení, spôsobovať v záhradách škody. Zjari napríklad vyzobávajú napučané klíčiace semená a tiež mladé rastliny či listy. Počas leta a v jeseni sa kŕmia rôznymi plodmi.

Vták na jabloni

Nižšie porasty krov a stromov, prípadne aj viniča, zakrývame sieťovinou, cez ktorú preniká slnečný svit potrebný na dobré dozrievanie a vyfarbovanie plodov. Na kratší čas môžeme porast zakryť aj bielou netkanou textíliou. Používame strašiaky, najlepšie pohyblivé, prípadne zavesíme do korún stromov niečo lesklé, napríklad nepoužívané CD.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku