Presádzanie rastlín kedykoľvek? Áno, s touto šikovnou metódou od skúseného záhradníka

Každý záhradkár a záhradník občas potrebuje presadiť rastliny i mimo tradičného obdobia. To so sebou prináša zvýšené riziko, že sa rastlina na novom mieste neujme, a to najmä preto, že príde naraz o veľkú časť koreňov.

Metóda presádzania rastlín mimo obdobia
Foto: Shutterstock

Ak zákrok naplánujeme s dostatočným časovým predstihom, je tu možnosť, ako rastlinu na toto premiestnenie pripraviť. Ako na to?

Metóda prerezávania koreňov pred presadením

2 až 4 týždne pred presadením

Začneme asi 2 – 4 týždne vopred, podľa typu rastliny a rýchlosti jej rastu. Rýľom spravíme zárezy po obvode jej koreňového systému, takže korene po stranách prerušíme. (Obrázok a.)

Zárezy môžeme urobiť po celom obvode v tvare kruhu, alebo siahneme po šetrnejšom spôsobe a zárezy spravíme do kríža. Dávame pozor, aby sme nepresekli celý koreňový systém. (Obrázok b.)

Po 1 až 2 týždňoch

Po 1 až 2 týždňoch presekneme aj zostávajúcu časť koreňov (Obrázok c.) a ešte týždeň počkáme. Význam týchto zákrokov je v tom, že rastliny nepripravíme naraz o väčšinu potrebných koreňov, ale majú čas vystačiť si so zostávajúcimi koreňmi (v hĺbke aj po stranách).

Je predpoklad, že takto ošetrená rastlina v zostávajúcich častiach koreňovej sústavy zapustí pred konečným presadením nové korienky.

Postup zárezov rýľom pred presadením rastlín
Nákres: Martin Kohútek

Táto metóda je tiež veľmi vhodná pri vzrastenejších drevinách v jesennom období, ak si vopred presadenie naplánujeme. Pri drevinách, ktoré presádzame v období, kedy majú listnáče opadané listy, to nie je nevyhnutné, rovnako ani presadenie s celým koreňovým balom (ale je to istejšie).

Naopak, pri presádzaní rastlín počas sezóny a bylín je potrebné, aby sme vzali celý vnútorný objem naznačeného kruhu aj s kompletným objemom pôdy.

Ako rozlišovať obdobie vhodné na presádzanie

Čo sa týka rozlišovania období vhodných na presádzanie, najmä pri drevinách, ide o to, že v čase vegetácie, teda rastu, majú okrem hrubších koreňov i tzv. vlásočnicové korienky, ktoré sú veľmi jemné a citlivé na otrasy. Ak o ne rastliny prídu, nestihnú si ich nahradiť, rýchlo vädnú a skôr než by sa napili vody, aj hynú.

Stav koreňovej sústavy tak môžeme zistiť podľa listov – ak majú listnáče opadané listy, v tom čase sú ich korene odolné bez krehkých, vlásočnicových korienkov. Po opade listov zostávajú drevinám len hrubšie, na otrasy oveľa odolnejšie korene. Môžeme tak bezpečne manipulovať a prenášať aj listnáče s voľnými, obnaženými koreňmi. Toto by v čase vegetačnej aktivity viedlo k úhynu rastliny.

Aj o bylinách platí, že citlivé vlásočnicové korienky sťažujú manipuláciu v sezóne, preto je potrebné ich presádzať, pokiaľ možno aj s celým koreňovým balom. Je najistejšie, ak sadíme v sezóne a rastliny máme zapestované v nádobách. Ak baly nenarušíme, otrasy sa ich netýkajú.

Text a nákres: Martin Kohútek 
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku