Presádzanie ruží? S týmto fotopostupom to hravo zvládnete

Ruže patria k dlhovekým a najkrajšie kvitnúcim drevinám. Po rokoch sa však môžu rozrásť natoľko, že jednoducho prekážajú. Vtedy je možným riešením presadenie rastliny. Aby to bolo pre ňu čo najmenej bolestivé, presádzame ju mimo vegetačného obdobia.

Presádzanie ruží? S týmto fotopostupom to hravo zvládnete

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • záhradnícky substrát
  • jemnejší kompost

Náradie:

  • rýľ
  • hrable
  • záhradnícke nožnice
  • krhla s vodou

Postup

1. PRÍPRAVA

Príprava na presádzanie ruží

Ružu, ktorú chceme presadiť, najskôr výdatne zalejeme. Vzápätí z jej okolia odstránime všetky buriny. Ruža sa nám tak bude lepšie vyberať z pôdy.

2. VYKOPANIE

Vykopanie ruže

Na vybratie rastliny z pôdy použijeme vidly alebo rýľ, pričom dávame pozor na nadzemnú časť, aby sme ju nepoškodili. Preto nekopeme v tesnej blízkosti rastliny.

3. ÚPRAVA

Úprava ruže

Po vykopaní odstránime všetky suché a poškodené časti. Mierne skrátime korene aj nadzemnú časť. Následne celú rastlinu ponoríme do vedra s vodou.

4. ZÁHON

Odburinenie záhona

Kým sa ruža dobre napije, odburiníme záhon, do ktorého ju budeme sadiť. Odstránime aj kamene a korene. Pôdu dôkladne zrýľujeme.

5. JAMA

Jama

Výsadbovú jamu vykopeme tak, aby sa do nej bez problémov vošli korene a zároveň aby bol koreňový krčok (zhrubnuté miesto) 5 cm pod povrchom pôdy.

6. KOMPOST

Kompost

Na dno jamy nasypeme kvalitný preosiaty kompost, substrát na pestovanie ruží či univerzálny záhradnícky substrát.

7. VODA

Voda

Do jamy s kompostom vylejeme krhlu vody, aby sa korene lepšie ujali. Takto navyše získajú potrebný kontakt s pôdnymi kapilárami.

8. VÝSADBA

Vásadba ruže

Rastlinu netlačíme do jamy nasilu, korene nesmú byť zalomené, ľahko sa zlomia. V tomto čase by bola ich regenerácia pomalšia. Korene zasypeme substrátom.

9. UTLAČENIE

Utlačenie hliny

Pôdu v okolí presadenej rastliny dôkladne utlačíme. V prípade potreby doplníme ďalšiu pôdu. Postupujeme opatrne, aby sme rastlinu nepoškodili.

10. ZÁLIEVKA

Zálievka

Nakoniec rastlinu dôkladne zalejeme. Po vsiaknutí vody ružu nakopcujeme zeminou, aby sme ochránili jej najcitlivejšie časti pred mrazom.

Dobré rady

Termín

Ruže presádzame, až kým súvisle nemrzne. Pokračovať môžeme skoro na jar. Presadenie na začiatku zimy je však lepšie, pretože rastlina využije jarnú vlahu a lepšie pokračuje v raste.

Stanovište

Malo by byť slnečné, s dobrým prúdením vzduchu, kde je zaručené rýchle obschnutie listov po daždi. Pôda by mala byť humózna, mierne vlhká s pH od 6,5 do 7,5. Nevhodné sú vlhké kúty, miesta pod odkvapmi či stromami, pod plytko koreniacimi drevinami a suché, nevýživné pôdy.

Pred zimou

Po presadení je dôležité ruže nakopcovať. Citlivé koreňové krčky to ochráni pred mrazom a tiež pred silným zimným slnkom. Dôležité je poskytnúť presádzanej ruži dostatok vlahy. Vykopanú rastlinu ponoríme do vedra s vodou, vodu nalejeme aj do výsadbovej jamy a presadenú rastlinu ešte zalejeme.

Vzdialenosť pri výsadbe

Vždy je pokiaľ ide o správnu vzdialenosť pri výsadbe potrebné riadiť sa konkrétnym druhom a kultivarom. Ak už sa presádza, tak aj na správne vzdialenosti. Vo všeobecnosti platí, že popínavé ruže by mali byť od seba aspoň dva metre, silnejšie rastúce druhy sadíme od seba 1m, slabšie rastúce naopak na vzdialenosť do 50cm. Ak sa chystáme presadiť na jeden záhon niekoľko stromčekovitých ruží, tieto by mali byť od seba vzdialené 1-1,5m. Vzdialenosti je potrebné dodržať. Ruže tak lepšie ukážu a nebudú tak trpieť chorobami a škodcami z dôvodu príliš hustej výsadby.

Odborník radí:

V chladnejších oblastiach Slovenska môžeme presadené ruže nakopcovať a ešte aj zakryť čečinou. Stromčekové ruže presádzame vždy na jar aby nám opadli práce s ich zazimovaním.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada

 

Diskusie na tému článku