Keďže orechy patria medzi dlhoveké ovocné druhy, ich výber je potrebné vopred dôkladne premyslieť. Orechy sa u nás pestujú najmä v južných a stredných pestovateľských polohách, ktoré sú najvhodnejšie.
Na svoj vitálny rast potrebujú dostatočný priestor a hĺbku podzemnej vody maximálne do 2 metrov. Vyhovujú im dobre vyživené pôdy s dostatkom organickej hmoty. Tvoria široké koruny, ktoré zatieňujú zem pod nimi, preto pestovať pod nimi plodiny je možné iba v prvých rokoch pestovania. Neskôr pod orech môžeme situovať kompostovisko, ktoré vyžaduje polotieň a navyše, látky obsiahnuté v listoch odpudzujú hmyz.
Pestovateľské tvary
Stromy orechov v záhradách pestujeme v tvare voľne rastúceho polokmeňa alebo vysokokmeňa. Tvarovanie koruny sa využíva iba v prvých rokoch, neskôr je pre jej veľkosť problematické. Spočíva v udržovaní dominancie stredníka. To vedie k optimálnemu odklonu konárov tvoriacich základ koruny, čo do budúcna zabezpečí jej pevnosť a stabilitu. Neskôr korunu udržujeme dostatočne vzdušnú, aby sa v nej nešírili hubové choroby.
Odrodový sortiment
Pri výbere vhodnej odrody myslíme nielen na jej vhodnosť do danej lokality, ale najmä na opeľovacie pomery. V sortimente sú totiž okrem samoopelivých aj cudzoopelivé odrody. Ak siahneme po cudzoopelivej, je potrebné zabezpečiť pre ňu aj vhodného opeľovača. V záhradných centrách južného Slovenska, ale predovšetkým v maďarských záhradných centrách sa môžeme stretnúť aj so sortimentom maďarských odrôd orechov. Z nich najznámejšie a najkvalitnejšie odrody sú Alsószentiványi 117 a Milotai 10.
1. Veľmi úrodný Chandler
Ide o veľmi plastickú odrodu, ktorú možno pestovať aj v okrajových oblastiach pestovania a v nadmorských výškach až do 700 m n. m. Do rodivosti vstupuje veľmi skoro. Úrody sú vysoké a každoročné.
Keďže odroda Chandler vyniká tzv. sublaterálnou rodivosťou, jej úrody sú oproti štandardným odrodám vyššie o približne 60 až 70 % pri súčasnom zachovaní veľkosti a kvality plodov. Plodom je väčší polopapiernáč s plným a chutným CDROM, ktoré je biele až slabo žlté a vypĺňa až 55 % objemu plodu. Odroda je cudzoopelivá, dobre ju opelí napríklad odroda Franquette.
2. Proti chorobám odolné Franquette, Fernette, Fernor
Ide o skupinu novších francúzskych odrôd s veľmi podobnými vlastnosťami. Všetky vykazujú zvýšenú odolnosť proti bakterióze aj antraknóze. Pučia neskôr ako iné odrody, vďaka čomu unikajú neskorým jarným mrazom. Sú cudzoopelivé, dobre sa opeľujú medzi sebou.
Plody sú veľké, jadrá vypĺňajú približne 50 % obalu. Chuť je sladšia, príjemná. Plody dozrievajú od polovice septembra. Produkujú veľké množstvo peľu, preto sa s obľubou vysádzajú ako ideálne opeľovače pre nosné odrody, napríklad Chandler.
3. Samoopelivý Mars
Strom rastie spočiatku slabšie, neskôr stredne silno a tvorí široké, redšie koruny. Kvitne veľmi neskoro, čím sa vyhýba neskorým jarným mrazom. Je samoopelivý. Plody sú veľké polopapiernáče, široko vajcovité až oválne. Priemerná hmotnosť desiatich plodov je 131 g. Dobre sa vylupujú z rubiny, škrupina je dobre lúskateľná. Veľké jadro veľmi dobre vyplňuje škrupinu, jeho podiel je približne 52 % hmotnosti plodu.
Chuť je mierne nasladlá, príjemne lahodná, veľmi dobrá. Plody sú dobre skladovateľné, jadro nezasychá a nestráca chuť. Dozrievajú rovnomerne približne v treťom týždni septembra. Do pravidelnej rodivosti vstupuje už v 2. až 3. roku po vysadení. Stromy sú dosť odolné proti chorobám a škodcom a tiež proti zimným mrazom.
4. Seifersdorfský aj do okrajových oblastí
Strom rastie silno, neskôr rast mierne oslabuje a rastie stredne silno. Tvorí vznosnú, guľovitú, pravidelnú korunu. Kvitne stredne skoro, je takmer samoopelivý. Veľké, guľovité až mierne oválne plody sú veľkostne vyrovnané a dobre sa vylupujú z rubiny. Hmotnosť desiatich plodov je približne 140 g. Takmer hladká škrupina je dobre lúskateľná. Jadro je veľké, vyplňuje takmer celú škrupinu, jeho podiel na hmotnosti plodu dosahuje 48 %. Má slamovožlté osemenie.
Chuť jadra je sladká, veľmi dobrá až príjemne lahodná. Plody sú dobre skladovateľné. Dozrievajú pomerne rovnomerne približne v treťom týždni septembra. Do rodivosti vstupuje už v 3. až 4. roku po vysadení, rodí dobre a pravidelne. Odrode sa darí aj v okrajových oblastiach. Stromy sú dosť odolné proti chorobám a škodcom a tiež proti zimným mrazom. Vzhľadom na skoršie pučanie bývajú niekedy poškodzované neskorými jarnými mrazmi, preto vyberáme stanovište s ich menším výskytom.
5. Ľahko čistiteľná Alsószentiványi 117
Je to bohato rodiaca cudzoopelivá odroda, vhodná aj do menej úrodných pôd. Strom je rýchlo a silno rastúci, v mladosti s vertikálnym rastom, neskôr tvoriaci košaté koruny. Keďže na bočných pukoch nie sú samičie kvety, plodí len na koncoch konárov. Výhony sú väčšinou na 45 % zarodené. Dozrieva v tretej dekáde septembra.
Veľké plody sú ľahko rozbitné a dobre sa čistia zvnútra aj zvonka. Dosahujú veľkosť v priemere 36 mm. Škrupina je jemne vráskavá, svetlohnedá. Podiel jadra na hmotnosti plodu dosahuje 48 až 51 % objemu orecha. Jadro je žltohnedé, dobrej chuti. Raší neskoršie, preto ju jarné mrazy menej poškodzujú. Kvitne spolu s odrodou Alsószentiványi 118, Pedro a Tisacsécsi 2.
6. Milotai 10 pre teplejšie oblasti
Veľmi bohato rodiaca cudzoopelivá odroda patrí medzi najlepšie tržné odrody. Rast je spočiatku silný, vertikálny, v dospelosti vytvára polkruhové koruny. Rodivé výhony vytvára aj z bočných pukov. Kvitne pomerne skoro, ale postupne a dlhší čas, vďaka čomu si zachováva vyššiu rodivostnú bezpečnosť. Kvitne spolu s odrodami Tiszacsécsi 2, Alsószentiványi 118 a Pedro. Výhony rodia na približne 53 % svojej dĺžky. Do rodivosti vstupuje skoro, dozrieva na konci septembra.
Plody s veľkosťou asi 35 mm sú okrúhle, škrupina je hladká, s peknou kresbou, žltohnedej farby, ľahko rozbitná a čistiteľná. Jadro má svetložltú farbu a veľmi dobrú chuť. Podiel jadra na hmotnosti plodu dosahuje 47 – 52 %. Neodporúča sa do extrémnych mrazových polôh.
Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, s r. o., Levice
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
neviete aká je to odroda jablka ?