Prírodne proti múčnatke na viniči

Zoltán Tamašek, uznávaný odborník na bioochranu, radí, ako bojovať s múčnatkou na viniči.

Múčnatka hrozna

Múčnatka (Uncinula necator, syn. Erysiphe necator) je závažné hubové ochorenie viniča. Patogén môže infikovať každú zelenú časť viniča, postihuje listy, stonky aj plody. Chemické postreky sa však už dnes dajú nahradiť prírodnými.

Na zelených pletivách sa najprv objavuje belavý povlak podobný rozsypanej múke (odtiaľ názov múčnatka), neskôr mení farbu na sivú až modrastosivú či tmavosivú. Keď choroba príde už v období kvitnutia, nasleduje rýchle odumretie kvetenstva. Najväčšie škody však choroba spôsobuje na strapcoch. Na vyvíjajúcich sa bobuliach sa objaví múčnatý povlak, bobule prestávajú rásť, praskajú, jadierka vytŕčajú. Postihnuté bobule, niekedy aj celý strapec, získajú postupne nepeknú sivastú farbu.

Odrodová citlivosť

Prejav múčnatky závisí aj od náchylnosti odrody. Takzvané citlivé odrody vyžadujú intenzívnejšiu ochranu, patria k nim napríklad Veltlínske zelené, Modrý Portugal, Chardonnay. Pri týchto odrodách začíname s ochranou už v štádiu malých listov, čiže keď sú výhonky dlhé 3 – 5 cm. Účinné kontaktné prípravky sú amazoN s BorOil a Folicit.

Ako postupovať pri ochrane

Základom ochrany proti múčnatke viniča je prevencia. Vinič neustále priebežne kontrolujeme a zisťujeme aktuálny zdravotný stav rastlín.

Prvé očividné príznaky ochorenia môžeme očakávať v období okolo kvitnutia. Poškodenie strapcov zapríčiňuje infekcia bobúľ na začiatku ich vývoja. Všeobecne sú bobule až do konca uzatvárania strapcov pod veľkým infekčným tlakom.

S ochranou citlivých odrôd, respektíve „chúlostivejších“ plôch, by sa malo začať pred kvitnutím, teda v období pučania. Sezónu začneme s prípravkami Thiovit spolu s BorOil. Druhé ošetrenie pri citlivých a prvé pri menej citlivých odrodách sa robí počas kvitnutia strapcov, keď majú výhonky dĺžku približne 15 – 20 cm. Používame predovšetkým amazoN so sírou a prípravok BorOil, pričom tieto látky majú aj dobré liečivé účinky. BorOil obsahuje bór, ktorý podporuje kvitnutie, pomáha udržať bobule na strapci a pred zberom pozitívne vplýva na dozretie výhonov, čím ovplyvňuje aj bezpečné prezimovanie.

Pred kvitnutím by sme mali mať na zreteli aj peronospóru, preto sa ako prevencia odporúča kombinácia prípravkov Chitopron 5 % v dávke 4 l/ha a BorOil 2 l/ha. Po odkvitnutí by sme mali aplikovať postrek Imunofol 2 l/ha s pridaním prípravku CuproTonic v dávke 0,4 %. Do kvetu môžeme postrekovať prípravkami amazoN a Chitopron 5 %, čo je najúčinnejšia preventívna ochrana proti múčnatke, botrytíde a čiernej hnilobe. Po odkvete je dobré spoľahnúť sa na BorOil 2 l/ha v kombinácii s PowerOf-K 6 – 8 l/ha a BiokaUrtica 0,3 %.

V prípade nepretržitého útoku choroby je najúčinnejšou kombinácia prípravkov PowerOf-K a Folicit. Tento mix používame v momente, keď už je múčnatka viditeľná. Pokiaľ je to možné, používame väčšie množstvo vody 1 000 – 2 000 l/ha a rastliny ním opláchneme podobne, ako keď si umývame ruky. Účinok je takmer okamžitý a postrek bielu „múku zmyje“. Musíme si však uvedomiť, že múčnatka je ťažký súper. Pri silnom tlaku choroby sa preto odporúča po 2 až 3 dňoch urobiť ďalšie ošetrenie s prípravkami PowerOf-K 10 l/ha v kombinácii s Folicit 5 l/ha, ku ktorým môžeme pridať BiokaUrtica 3 l/ha.

Prípravok amazoN bezpečne neutralizuje nielen múčnatku, ale aj Botrytis, takže ak ho používame po júlových ošetreniach, veľmi to pomôže do budúcna v boji proti botrytíde.
Proti hnilobe strapcov stačí v septembri použiť prípravok Trifender alebo amazoN.

V prípade úspešnej liečby múčnatky pomocou amazoN môže byť tlak choroby v budúcom roku miernejší.

Dažďová voda na listoch viniča
Viete, že v posledných rokoch sa múčnatka šíri nielen v suchom, ale aj vo vlhkom počasí?

Odborník radí

  • Miera škôd na viniči spôsobená múčnatkou značne závisí od poveternostných podmienok. Zamedziť väčším stratám na úrode dokážeme prevenciou, čiže postrekujeme prípravkami podľa odporúčania, hoci chorobu na rastline ešte nevidno. Prednosťou prírodných prípravkov je ich relatívna neškodnosť.
  • Dosiahnuť „úspešnú liečbu“ pomôže aj starostlivé vykonanie zelených prác v porastoch.
  • Čo zapríčiňuje vznik choroby? K jej rozvoju prispieva spolupôsobenie štyroch základných faktorov: silná infekcia v predošlom roku, prítomnosť veľkého množstva prezimujúcich reprodukčných útvarov huby, vyhovujúce podmienky prezimovania a priaznivé počasie v období rozmnožovania patogénu počas vegetácie. Vlaňajší október 2021 bol neskutočne teplý, čo spôsobilo pred príchodom zimy jednu generáciu múčnatky navyše, čiže v období, keď sa po zbere úrody už nikto nevenoval ochrane. Tento rok preto môžeme počítať so zvýšeným množstvom prezimovaných spór múčnatky. Hoci bola jar pomerne chladná, múčnatka nekompromisne rastie a „klope na dvere“ vo vinohradoch aj záhradách s viničovými krami. Mali by sme sa pripraviť, ako sa hovorí, na silný tlak choroby.
  • Za posledných desať rokov sa múčnatka na viniči vyskytla desaťkrát, čiže každý rok. Ide o naozaj problematickú chorobu. Patogén prezimuje v dvoch formách: v napadnutých púčikoch (mycélium) alebo na povrchu napadnutých rastlín (tzv. kleistotécium). Význam tejto druhej formy rastie, v posledných rokoch už spôsobuje viac ochorení počas vegetácie. Veľkú časť týchto pohlavných reprodukčných orgánov nezničí ani silná zima.
  • Kým v dávnejšej minulosti spôsobovala choroba škody najmä v suchších rokoch, v posledných rokoch sa šíri aj vo vlhšom, pre peronospóru vyhovujúcom počasí, často dokonca súčasne (potvrdzujú to ročníky 2008, 2010 či 2014). K šíreniu múčnatky teda prispieva i vlhké a teplé počasie, k vytvoreniu „pandemického“ stavu pomáha daždivé počasie.

Viac informácií nájdete na www.biotomal.sk.

Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.

Diskusie na tému článku