Aby sme už roky fungujúcej záhrade dodali nový impulz, netreba veľa. Stačí napríklad aj vyvýšený záhon a priestor pri terase sa zmení na nepoznanie.
Okrem toho si môžete takto zväčšiť každú terasu. Ak je vyvýšená, pribudujete k nej záhon v rovnakej výške, a ak je klasicky na úrovni terénu, masívne obruby vyvýšeného záhona môžu poslúžiť ako sedenie.
Pri stavbe záhona z lomového kameňa sa nespoliehajte na to, čo vám dovezú. Ideálne je, ak si deň predtým ručne povyberáte kamene, ktoré majú aspoň dve-tri, ideálne štyri, hrany ako-tak rovné. Vyberajte čo najpravidelnejšie kamenné bloky, pretože ich budete používať skoro ako tehly. Čím pravidelnejšie budú, tým ľahšie sa budú ukladať a tým stabilnejšiu stavbu vytvoríte.
Dôležitou otázkou je potrebné množstvo. Aby ste získali lepšiu predstavu, najskôr si nahrubo odhadnite počet skál v jednom riadku (pomôže jednoduchá schéma). Potom si určite, akú výšku má mať vyvýšený záhon, čiže koľko riadkov bude mať. Počet riadkov vynásobte počtom skál v jednom rade a k tomu ešte pripočítajte rezervu až 25 %.
Tvar kamenného záhona
Budovanie záhona z kameňa má veľkú výhodu v tom, že nie ste nijako limitovaní jeho tvarom. Môžete vytvárať rôzne krivky, ale i priame línie. Rozmery a veľkosť záhona je však nutné prispôsobiť veľkosti a proporciám priestoru, kde ho budujete. Pred samotnou realizáciou si nasucho položte prvý riadok a skúste si predstaviť, ako budúci záhon „zahrá“ v priestore. Nezabúdajte, že dôležitý je konečný efekt, na ktorý sa budete pozerať roky či desaťročia. Preto neváhajte a aj počas stavby zmeňte čokoľvek, čo sa vám nepozdáva. Počiatočná prácnosť v budúcnosti vylúči výčitky typu mohol som to urobiť inak.
Ukladanie
Vyvýšený záhon sa dá za určitých podmienok postaviť aj „na sucho“. Ak kamene do seba zapadajú a dodržiavate jemný záklon stien smerom dovnútra, vytvoríte trvanlivé dielo. Pri veľkosti, ktorá presahuje výšku troch riadkov a dĺžku 1 m, je však istejšie použiť mrazuvzdorné lepidlo na kameň.
Skaly ukladajte po riadkoch tak, aby zapadali do seba, pričom sa ich snažte zároveň preväzovať podobne ako tehly pri murovaní tehlového múru. Dávajte pozor, aby pekne „lícovali“, teda vytvárali pohľadovú stenu. Každý kus preto radšej niekoľkokrát obráťte v rukách, aby ste využili jeho hrany čo najlepšie.
Plnenie
Záhon plňte zemou a utláčajte priebežne. Najspodnejšou vrstvou môže byť pôvodný trávnik, ďalšou rastlinné zvyšky. Pokračujte ornicou a na záver rozhoďte po povrchu niekoľko vriec záhradníckeho substrátu. Povrch uhrabte, výdatne zalejte a počkajte, kým voda vsiakne. Potom môžete vysádzať. Zistite si konečné rozmery rastlín a saďte ich tak, akoby už boli dospelé, čiže s patričnými odstupmi od seba. Medzery vyplňte napríklad letničkami. Na záver výsadbu namulčujte organickým materiálom.
Pracovný postup krok za krokom
1. PROPORCIE
Vo vybranom priestore si dobre zvážime veľkosť, teda výšku a šírku budúceho záhona. Jeho parametre doslova napasujeme na proporcie záhrady.
2. NOPOVÁ FÓLIA
Trvalú izoláciu v podobe nopovej (kupolkovej) fólie založíme od zadnej steny budúceho záhona čo najskôr. Ochránime tak drevený obklad terasy pred vodou.
3. TRÁVNA MAČINA
Vytýčime si pôdorys a vyberieme trávnu mačinu, ktorú uložíme k nopovej fólii, čím ju pritlačíme k stene terasy.
4. DRENÁŽ
Po obvode záhona vyberieme pôdu v šírke 30 cm a v hĺbke 20 cm. Vytvoríme ryhu a zasypeme ju drenážnou vrstvou drveného štrku.
5. UTLAČENIE
Drenážnu vrstvu v ryhe rovnomerne roztiahneme, vyrovnáme hrabľami a utlačíme dreveným klátom alebo udupeme.
6. PRVÝ RAD
Na prvý rad vyberieme čo najväčšie a najpravidelnejšie kusy z predtým už raz ručne vytriedeného kameňa. Založíme tak pevné základy celej stavby.
7. VÝBER SKÁL
Kamene ukladáme vedľa seba tak, aby hranami na seba nadväzovali. Neponáhľame sa, neustále vyberáme tie najvhodnejšie.
8. DRUHÝ RAD
Druhý rad zakladáme už z menších skál, ktoré však musia lícovať spredu a zároveň sa musia preväzovať s prvým radom podľa vzoru ukladania tehál.
9. LEPENIE
Menšie kusy dokladáme do medzier, aby sme zvýšili stabilitu stien. Zároveň ich lepíme špeciálnym exteriérovým lepidlom na kamene.
10. UKLADANIE V RADOCH
Kamene ukladáme naraz v celých radoch. Dosiahneme tak celistvejší a prepojenejší vzhľad. Priebežne dosýpame zeminu.
11. POSLEDNÝ RAD
Staviame ho veľmi precízne. Lícujeme spredu, preväzujeme medzi sebou aj s predchádzajúcim radom. Vytvárame rovný lem po celom obvode záhona.
12. VÝSADBA
Druhovú skladbu si vopred premyslíme. Berieme do úvahy svetelné podmienky a obmedzený priestor na rast. Pri výsadbe môžeme pridať mykorízne huby.
Text: Martin Čurda, František Laššák
Realizácia: Martin Čurda, Pavol Rudinec, Filip Krajčovič, Marek Krebs, Peter Juhász, František Laššák
Foto: Martin Čurda, František Laššák, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte chcem sa spýtať s manželom rozmýšľame nad vyvýšenými záhonmi do našej záh…