Prvý mesiac v roku je ideálny na prípravu novej sezóny aj potrebné zimné práce. Na čo všetko treba v januári myslieť?
Začiatok roka v okrasnej záhrade
Počas slnečných zimných dní si môžeme naplánovať niekoľko dôležitých prác. Priebežne kontrolujeme pevnosť opôr pri nedávno vysadených stromoch, ako aj uchytenie výhonkov popínaviek. Môžeme tiež zredukovať alebo úplne odstrániť porasty starších a nevzhľadných krov, živých plotov a stromov.
Zima je ideálnou príležitosťou zbaviť sa aj starých, poškodených či chorých stromov, prípadne takých, ktoré ohrozujú domy alebo príliš zasahujú na susedné pozemky. Opadavé listnaté kríky, ktoré sme dlhšie nestrihali, môžeme prerezať, pričom dôležité bude odstrániť všetky najstaršie výhony, podľa možnosti čo najbližšie pri báze dreviny.
Keď budeme pracovať v záhrade, snažme sa ochrániť trávnik. V zime naň nedávame odprataný sneh a keď mrzne, nevstupujeme naň. Novovysadené dreviny, najmä vždyzelené druhy a vresy, počas dní, keď je slnečno a nemrzne, zavlažme.
Odpratávame sneh
Niektorým rastlinám hrozí pod ťarchou napadaného ťažšieho snehu vážne poškodenie. Zlomenie sa napríklad týka ihličnanov, vždyzelených listnáčov či bambusov. Nepodceňme preto pravidelné striasanie mokrého snehu z najviac ohrozených drevín. Robme to však opatrne a postupne, pretože aj pri tejto činnosti môžeme dreviny poškodiť. Sneh, ktorý odpraceme napríklad z chodníkov, sústreďme okolo živých plotov, bázy rododendronov a opadavých azaliek.
Ďalším vhodným miestom je okolie starších stromov alebo skupín krov. Odpratať ho môžeme aj do skleníka, kde bude vítaným zdrojom vlahy. Neumiestňujeme ho na trávnik ani do svahov skaliek. Ako zdroj vlahy v záhrade však využívame len sneh získaný odprataním z nesolených chodníkov.
Zimné práce v ovocnom sade
Slnečné januárové dni môžeme využiť na odstránenie už odrodených a nežiaducich ovocných stromov a krov, čím uvoľníme miesto novým drevinám. Z krov stromčekových ríbezlí a egrešov podľa potreby odstraňujeme nežiaduce výhonky, tzv. vlky. Z koruniek ríbezlí je potrebné odstrániť najstaršie konáre na konárový krúžok, podobne aj z egrešov. V zime môžeme tiež rezom presvetliť lieskové kry.
Priebežne kontrolujeme aj stav kmeňov ovocných stromov – poškodenia spôsobené mrazom alebo zverou vyčistíme a zatrieme stromovým balzamom. V oblastiach, kde hrozí poškodenie lesnou zverou, obalíme kmene drôteným pletivom. Priebežne ošetrujeme na stromoch mrazové trhliny a glejotokové rany. Myslime aj na pravidelnú kontrolu uskladneného ovocia.
Režeme jadroviny
Počas zimy myslime na rez jadrovín, nezanedbajme najmä jablone. Táto ovocná drevina sa reže dvakrát ročne, pričom zimný rez je veľmi dôležitý. V rámci rezu počas zimy odstraňujeme nežiaduci obrast a skracujeme jednoročné výhonky. Čím hlbšie však jablone ostriháme, tým viac v nasledujúcej sezóne narastú a nebude nevyhnutné rezať ich aj v letných mesiacoch.
Rozmnožujeme dreviny
Počas dní, keď nemrzne, odoberáme z vitálnych ovocných drevín jabloní, hrušiek či marhúľ silné vrúble. Vhodné sú na to zdravé, vyzreté jednoročné výhonky, ktoré majú hrúbku ceruzky.
Odobraté vrúble zviažeme, označíme si ich a následne uskladníme až do jari šikmo uložené a ideálne aj čiastočne zasypané vo vlhkom piesku v pivnici. Na odber vrúbľov nezabudnime hlavne vtedy, keď máme v záhrade staršie odrody, ktoré si chceme uchovať. Pomocou drevnatých odrezkov sa tiež môžeme v zime pokúsiť rozmnožiť si čierne a červené ríbezle.
Odrezky, ktoré majú hrúbku ceruzky a dĺžku zhruba 10 až 15 cm, zapichneme do pôdy na hriadke, prípadne na iné miesto, kde môžu zakoreniť. Po zakorenení ich potom na jeseň presadíme na vybrané stanovište.
Šetríme peniaze
K ovocným stromom a krom roznesieme vlastný, kvalitne vyzretý kompost. Drevinám takto poskytneme hodnotné živiny.
Prvé práce v novom roku
Počas zimy môžeme na okennom parapete pestovať zeleninové klíčky a mikrobylinky. Vyskúšajme viaceré druhy, nielen klasickú žeruchu, pričom výsevy pravidelne opakujme.
Zimné dni sa hodia aj na vyskúšanie pestovania húb. V predaji dnes už bežne nájdeme kultúry s naočkovanými hubovými vláknami. Ak dodržíme odporúčaný návod na baleniach, úrodu chutných a zdravých húb budeme mať k dispozícii už o 3 až 4 týždne. Jednoducho si takto môžeme vypestovať napríklad hlivu ustricovitú.
Začať v tomto mesiaci môžeme aj s prvými výsevmi. Vysiať si napríklad môžeme osivo rôznych odrôd papričiek čili, artičoky, skoré hlúboviny či šalát na rýchlenie. Počas slnečných dní, keď nemrzne, môžeme z hriadok likvidovať všetku trvácu burinu.
Nakupujeme osivá
Vo voľných zimných dňoch po sviatkoch pristúpme k revízii zásob zeleninových osív. Spíšme si, čo máme a čo budeme v nasledujúcej sezóne potrebovať. Do zoznamu zaraďme nielen osvedčené odrody, ale aj novinky, ktoré sa určite vyplatí vyskúšať. Nenakupujme však zbytočne veľa osív, len tie druhy, ktoré naozaj chceme pestovať a na ktoré budeme mať naozaj čas. Mnohé osivá rýchlo strácajú klíčivosť a nemá zmysel si preto robiť veľké zásoby.
Okrem štandardných osivových foriem nezabudnime ani na praktické výsevné pásiky. Oceníme ich napríklad pri koreňovej zelenine. Ak ešte nájdeme doma veľa starých osív, vykonajme skúšku klíčivosti – je možné, že aj niektoré staršie osivá budú ešte použiteľné.
Na čo ešte nezabudnúť?
- Spíšeme a nakúpime osivá okrasných rastlín, ktoré chceme v novej sezóne pestovať. Mnohé letničky vyžadujú skorý výsev v interiéri, preto nákup zbytočne neodkladajme.
- Priebežne kontrolujeme neporušenosť zimného krytu rastlín v záhrade, podľa potreby citlivé druhy aj v zime dodatočne ochráňme netkanou textíliou alebo narezanými ihličnatými chvojkami.
- Kontrolujeme zazimovanú zeleň v interiéri. Dobré je priestor počas slnečných dní nakrátko vyvetrať a kontrolovať zdravotný stav nielen rastlín, ale aj uskladnených cibúľ a hľúz.
- Počas zimy si urobíme revíziu náradia a zariadení. Podľa potreby ich ošetrime, dajme opraviť alebo zvážme a naplánujme si kúpu nových modelov. Spíšme si aj zoznam nového ručného náradia a záhradných pomôcok, ktoré by sa nám zišli.
Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, chceme na nasu zahradku kupit zahradny rider na kosenie. Mame 35-arovu…