Ako v dielni správneho kutila, tak v tej profesionálnej by nemali chýbať dva významní pomocníci na prácu s drevom. Dovoľte nám, aby sme vám bližšie predstavili hoblík a frézku.
Hoblík slúži na porovnávanie povrchu dreva, k opracovaniu jeho hrúbky a šírky, a tiež na orezanie hrán. Hoblíky majú prakticky bez výnimky šírku rezu 82 mm. Maximálna hrúbka opracovanej triesky je zvyčajne 2,5 mm. Hrúbka triesky sa dá plynule nastaviť podľa potreby pohyblivou prednou časťou pracovného stola. Na hoblíku sú tiež drážky, ktoré uľahčujú presné zrezávanie hrán.
Ďalšou funkciou hoblíka je možnosť vytvárania polodrážky ( „falce“) na okraji opracovávaného materiálu. Využitie je napríklad pri výrobe dverí z masívneho materiálu, pri výrobe nábytku zo škároviek alebo palubkových obkladov.
Rezným orgánom hoblíka je rotor osadený jedným až troma nožmi. Najčastejšie sú nože dva. Ide o ľahko vymeniteľné, obojstranne nabrúsené HM brity. Brúsiteľné nože sú nepraktické, pretože aj najmenšia nepresnosť pri brúsení alebo usadení spôsobuje nevyváženosť rotora.
Sila motora s príkonom 500 až 900 W je na rotor prenášaná ozubeným remeňom. Remeň je najcitlivejšia a najporuchovejšia časť hoblíka, ktorý funguje aj ako poistka proti preťaženiu. Ak je hoblík veľmi namáhaný, nastavením neprimerane veľkej triesky alebo zadrhnutím noža o klinec, či podobnú prekážku, remeň prekĺzne. Pri necitlivom zaobchádzaní sa remeň pretrhne. Ide o servisný diel, ktorý v obchode nekúpite a u niektorých značiek sa veľmi ťažko zháňa.
Niektoré hoblíky majú prípravu pre upnutie do stojana. Do stojana sa hoblík upína rotorom nahor a môže tak slúžiť ako príručná hobľovačka.
Ďalšou funkciou, ktorú na hoblíku nájdete, je možnosť nastavenia smeru ohobľovanej triesky. Pre prácu v interiéroch mávajú buď zberný vak alebo možnosť pripojenia sa na odsávanie.
K hoblíkom sú dodávané tiež prípravky obmedzujúce hĺbku a šírku falcovania. Práca s nimi je potom presnejšia. Ručný elektrický hoblík sa ešte stále robí s pripojením do elektrickej siete, ale s rastúcim rozširovaním systémov na batérie kúpite aj varianty akumulátorové.
Horná frézka je malý, jednoručný stroj určený na opracovanie dreva, drevotriesky alebo plastov. Využijete ju najmä k tvarovému opracovaniu hrán, vŕtaniu do plochy, ale možno s ňou tiež vytvárať reliéf alebo drážku v ploche materiálu. V prípade núdze je s ňou možné materiál i deliť. Tento prístroj sa ale dodnes nevyrába v akumulátorovej verzii.Najčastejšou formou je obojručná frézka. Pohonná jednotka má reguláciu otáčok.
Z motora je vyvedený dutý hriadeľ s upínacou klieštinou. Hriadeľ je vedený do stredu pracovného stola a jeho polohu možno veľmi citlivo nastaviť vzhľadom k vykonávanej práci.
Ďalšou pomôckou pre presnú prácu tvorí sústava prípravkov uľahčujúcich vedenie frézky. Ich pomocou je možné vyfrézovať presný kruh, alebo udržať frézku na hrane. Súčasťou frézky je tiež kopírovací krúžok s osadením, ktorým je možné frézovať podľa šablóny.
Frézka môže byť pripnutá do stola a využitá ako spodná frézka. V tom prípade nie je frézka vedená po materiály, ale materiál je vedený po stole. Tu ale pozor, nie so všetkými frézkami to ide. Väčšina ich totiž nemá aretovateľný vypínač, čo je poistka na zaistenie bezpečnosti práce.
Frézky, nástroje pre horné frézky sú rôzne tvarované a možno ich kúpiť buď v sadách, alebo jednotlivo. Sú osadené HM britmi. U veľkých profesionálnych frézok používaných k rovnému ohraňovaniu sú brity výmenné, podobné tým na ručnom elektrickom hoblíku.
Frézky sú vybavené nadstavcami pre nútené odsávanie (pripojenie k vysávaču alebo odsávaču) odpadových pilín pri práci v interiéri.
Až svoj projekt dokončíte, zastavte sa na HORNBACH blogu. Celkom určite tam načerpáte inšpiráciu pre ďalšie projekty!
Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH
Ahojte chcem sa spýtať s manželom rozmýšľame nad vyvýšenými záhonmi do našej záh…