Rastliny vysadené v rôznych sklenených nádobách sa nazývajú rastlinné terárium alebo aj florálium. Ukážeme vám, ako si ich môžete vyrobiť.
Možno si poviete, že načo vytvárať takéto teráriá, keď sa izbové rastliny dajú pestovať jednoducho v kvetináčoch. Takéto „zosadby“ (spoločné výsadby niekoľkých rastlín v jednom kvetináči) sú však niečo viac, vytvárame tak malé jedinečné svety, snové krajinky. Do interiéru vnesú inú estetiku. V zime, keď vonku v záhrade nie je takmer žiadna práca, môže byť ich tvorba príjemne stráveným časom osamote, s deťmi alebo s priateľmi.
Nakoniec, vydarené florálium je aj pekným vianočným darčekom. Môžeme pritom vytvárať jednoduché kompozície len s jednou rastlinou, ale aj zložitejšie „svety“ s niekoľkými druhmi rastlín, prípadne s doplnkami či ozdobami. Aby sme vytvorili vkusné florálium, nemusíme byť ani skúsení záhradníci, stačí mať chuť, nádobu a vhodné rastliny.
Ako si vytvoriť rastlinné terárium
Túto metódu využijeme pre každé zo štyroch predstavených florálií. Na začiatku sa však musíme rozhodnúť, či chceme vysadiť otvorené alebo uzavreté terárium, a podľa toho si zvolíme rastliny.
Otvorené terárium má v nádobe podobnú mikroklímu, aká je v celej miestnosti. Je vhodné pre väčšinu izbových rastlín. Populárnou voľbou rastlín sú sukulenty alebo kalanchoe.
Uzavreté terárium si vo vnútri nádoby vytvorí vlastnú mikroklímu, vhodné je najmä pre rastliny, ako sú paprade alebo machy.
Materiál a náradie na výrobu rastlinného terária
Materiál:
- sklenené nádoby alebo zaváracie poháre s viečkami (uzavreté terárium)
- sklenená nádoba, napríklad vyššia miska alebo kruhové akvárium (otvorené terárium)
- štrk
- aktívne uhlie (nepovinné), ktoré sa dá získať v predajniach s akvaristickými potrebami a pomôže znížiť problémy s baktériami
- substrát pre izbové rastliny
- rastliny
- dekoratívne kamienky
- mach (buď si zakúpime živý mach, alebo ho vezmeme z miest, kde nebude chýbať, napríklad zo starej strechy, múriku, vlhkého kúta v záhrade a podobne)
Náradie:
- nožnice
- korková zátka (nepovinné) na utlačenie kompostu okolo rastlín, stačí zátku od vína napichnúť na grilovaciu špajľu
- malý štetec na oprášenie rastlín od kompostu po výsadbe
- široký lievik (nepovinné)
- rozprašovač s vodou
Postup výroby vlastného terária s rastlinami
- Na dno sklenenej nádoby nasypeme približne 2 cm vrstvu štrku. Nadbytočná voda po zálievke pretečie cez štrk až na dno, odkiaľ sa postupne vyparuje a opäť zvlhčuje substrát. Dôležité je, aby korene nestáli vo vode.
- Ak chceme, môžeme pridať lyžičku aktívneho uhlia. Rozsypeme ho na vrstvu štrku. Aby terárium dobre fungovalo, vrstvy navzájom nepremiešavame, ale len zľahka ukladáme na seba.
- Pridáme vrstvu substrátu pre izbové rastliny. Ak je vo vrecku utlačený, najskôr ho rozdrobíme. Táto vrstva má byť taká vysoká, aby zakryla koreňový bal všetkých rastlín, ktoré plánujeme použiť. Navlhčíme ho.
- Do vyhĺbenej jamky v substráte vložíme rastliny a korkovou zátkou na pevnej špajli ho okolo koreňov trochu utlačíme. Pridáme mach či iné dekoratívne predmety.
Terárium s orchideou
Toto je uzavreté terárium, v ktorom sa málokedy používajú kvitnúce rastliny, no orchidey ho znášajú pomerne dobre a aj v ňom dlho kvitnú. Použijeme miniorchideu. Odkvitnuté kvety vyberáme a vyhadzujeme. Ak sú listy po odkvitnutí zdravé, terárium nerozoberieme, ale počkáme na ďalšiu vlnu kvitnutia. Ponecháme dokonca aj prázdnu stonku, ale len v prípade, že je zelená, pretože nové kvitnúce výhonky niekedy rastlina vyháňa priamo z nej. Ak je suchá, odstrihneme ju a vyhodíme.
Čo budeme potrebovať
- miniorchidea (Phalaenopsis)
- fitónia (Fittonia)
- zaváraninový pohár s viečkom
- štrk a substrát
Geometrické terárium
Takéto terárium vyskladané zo sklenených tabuliek do rôznych zväčša ihlanovitých tvarov sa hodí najmä do moderného interiéru. Pri výsadbe dávame pozor, aby sme nechtiac nevytlačili z rámu niektorú z tabuliek. Ústredným motívom je kameň zo záhrady, okolo ktorého je jednoduchá výsadba. Organické tvary kameňa sú kontrastom ku geometrickým tvarom terária.
Čo budeme potrebovať
- geometrické terárium
- zaujímavý kameň
- pilea (Pilea)
- pieprovec (Peperomia)
- mach
- štrk
- substrát
Ako krajinka
Nižšia a širšia valcovitá recyklovaná nádoba sa výborne hodí na vytváranie minikrajiniek. Široké hrdlo umožní ľahký prístup na výsadbu aj údržbu, preto je ideálnou voľbou pre začiatočníkov. V tejto zosadbe je použitá jedna trochu vyššia rastlina, ktorá zaplní priestor nádoby, pod ňou sú trsy s machom. Vtipným prvkom sú miniatúrne postavičky alebo domčeky, čím je florálium „povýšené“ na imitáciu krajinky.
Čo budeme potrebovať
- široká nádoba
- figovník ‘Ginseng’ (Ficus microcarpa)
- mach
- štrk
- substrát
V nádobe pre rybičku
Táto nádoba je na výsadbu najjednoduchšia, keďže má široký otvor. Z toho dôvodu sa hodí aj pre menej skúsených pestovateľov. Je zároveň výbornou voľbou, ak chceme použiť nevšedný dekoratívny prvok.
Čo budeme potrebovať
- veľká nádoba pre rybičku
- asparágus (Asparagus setaceus)
- mach
- fitónia (Fittonia)
- pilea (Pilea glauca)
- pieprovec (Peperomia)
- štrk
- substrát
Ako sa starať o rastliny v teráriu
Vhodná starostlivosť nám pomôže udržať terárium dlhodobo pekné a zdravé. Najčastejšou príčinou odumretia rastlín v rastlinných teráriách je ich preliatie. Na dne totiž nie sú žiadne otvory, cez ktoré by mohla odtekať prebytočná voda.
Zavreté terárium
Funguje ako takmer samostatný miniatúrny ekosystém. Vlhkosť vo vnútri je uzavretá a prirodzene cirkuluje. Z času na čas terárium otvoríme a vyčistíme sklo znútra, zvykne sa totiž trochu zahmliť, čo obmedzuje pohľad na rastliny. Keď zistíme, že vo vnútri chýba voda, doplníme ju lyžicou a ďalšie dni pozorujeme, ako sa rastlinám darí a či dávka vody postačuje. Postupne zistíme, ako často a koľko máme rastliny zalievať, môže to byť raz za niekoľko týždňov až mesiacov.
Otvorené terárium
Rastliny zalievame, keď je substrát okolo nich suchý. Ak si nie sme istí, overíme si to tak, že doň zanoríme prst, a hneď vieme, či je suchý, vlhký alebo mokrý. Časom to budeme vedieť odhadnúť aj vizuálne podľa jeho sfarbenia, mokrý substrát je tmavší. Terárium so sukulentmi vyžaduje malú zálievku raz, maximálne dvakrát za týždeň.
Pravidelné čistenie je základ pre zdravé rastliny
Udržať primeraný tvar a dobrý zdravotný stav rastlín pomôže ich čistenie a rez. Ostrými nožnicami podľa potreby odstraňujeme odumreté a odumierajúce listy i výhonky. Ak nám odstrihnutý list spadne na dno, vyberieme ho prstami alebo pinzetou. Rastlinné zvyšky, ktoré by sa vo vnútri mohli rozkladať, neponechávame.
Keď sa rastliny príliš rozbujnejú, môžeme ich zostrihať alebo premiestniť a presadiť do väčšieho terária a sem vysadíme novú, menšiu zostavu. Býva to približne raz za rok.
Umiestnenie rastlinného terária a doplnky
Otvorené terárium situujeme na svetlé miesto, ale nie blízko radiátorov či iných zdrojov tepla. Uzavreté terárium si vytvára svoje vlastné prostredie s vysokou vlhkosťou, umiestniť ho môžeme prakticky kdekoľvek.
Pri vytváraní krajiniek môžeme byť kreatívni a pridať aj nejaké malé figúrky alebo miniatúrne domčeky, ako napríklad malé biele ovečky, ktoré sa „pasú“ na kopčeku z machu, či zrúcaninu hradu ako ústredný bod širokej a nižšej nádoby. Namiesto umelých doplnkov môžeme využiť aj zaujímavý kameň zo záhrady.
Galéria k článku
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Záhrada
Robite prosim niekto mlieko z mandli alebo inych orechov? Nejaky overeny recept…