Rebríček alebo myší chvostík má svoje nepopierateľné čaro. Hoci ide o nenápadný kvietok, skrýva v sebe odolnosť a liečivú silu prírody. Podľa mnohých zdrojov myší chvost patrí k všelieku medzi bylinkami. Navyše, zameniť si myší chvost s inými bylinkami je takmer nemožné.
Bylinka s mnohými liečivými vlastnosťami
Rebríček obyčajný patrí medzi najstaršie liečivé rastliny. U nás známy ako myší chvost alebo myší chvostík sa používal odpradávna. Každý z nás si ho isto pamätá zo svojho detstva, z dvora u babičky, lúk, parkov, ihrísk alebo dvora v škôlke. Bol taký bežný, že sme mu neveľmi venovali pozornosť.
Naše staré mamy však vedeli, čo rebríček v sebe skrýva. Na lekárske účely ho využívali už Číňania 4000 rokov pred naším letopočtom. V stredoveku si ho ľudia vešali do miestností, okien i zárubní dverí, kde sa nachádzali chorí. Verili, že jeho výrazná vôňa odláka choroby.
Legenda hovorí, že rebríček mal významné miesto v gréckej mytológii
Rastlinka s nežnými bielymi kvietkami je v skutočnosti nesmierne odolná a životaschopná. Rebríček bol údajne bylinkou starovekých bojovníkov. Podľa legendy ho používal bájny Achilles pre svojich, v boji zranených, vojakov. Myší chvost poslúžil ako prvá pomoc pri krvácajúcich ranách. Samotný Achilles sa potieral tinktúrou z rebríčka, ktorá ho mala ochrániť pred nepriateľskými šípmi. Osudným sa mu mala stať práve nedôslednosť – nenatrel si pätu.
Latinský názov rebríčka obyčajného by mal byť odvodený práve od Achilla: Achillea millefolium, kde achillea je odvodené od Achillesa a millefolium znamená tisíc listov, odkazujúc na malé, jemné, početné lístky tejto rastliny.
Rastie všade, no predsa je vzácny
Rebríček je nenáročný a darí sa mu takmer na každom slnečnom, suchom stanovišti. Výborne sa hodí do lúčneho priestoru. Rebríček obyčajný je trváca bylina so stonkou vysokou do 50 cm. Od mája do septembra sa zbiera horná, nezdrevnatená časť vňate s kvetmi, prípadne aj malé prízemné listy. Po zbere rebríček zaveste stonkami nahor a nechajte vysušiť. Vysušené kvety sú biele alebo žlté a vňať je zelená, charakteristicky voňavá a horká. Liečivé účinky rebríček ukrýva najmä vo vňati. Tá obsahuje silice, proazulén, dusíkaté látky a flavonoidy, ktoré pôsobia priaznivo na pečeň.
Pri zbere a používaní rebríčka by mali byť alergici na pozore – pri alergii na astrovité rastliny by ste sa mali rebríčku vyhýbať.
Všeliek z domácej lekárničky
Rebríček obyčajný bol údajne liekom na všetko. Bylinkári odporúčali rastlinku použiť všade tam, kde sa nedá pomôcť ničím iným. Okrem ženských intímnych problémov rieši celý rad ďalších zdravotných komplikácií. Má vskutku široký liečivý záber. Uvoľňuje kŕče, zastavuje krvácanie, pomáha hojiť rany, detoxikuje a čistí krv. Šťava rebríčka zastavuje pri lokálnom použití krvácanie a zároveň podporuje hojenie. Stačí priložiť lístok myšieho chvosta na ranu, čo by malo zastaviť krvácanie a ranu uzavrieť. Je to vďaka obsahu alkaloidu achilínu, ktorý sa v bylinke nachádza. Rebríček podporuje chuť do jedla a vylučovanie. Účinný je aj pri chrípke a prechladnutí, znižuje horúčku. Má močopudné a dezinfekčné vlastnosti.
Liečivé účinky myšieho chvosta:
- uvoľňuje kŕče vnútorných orgánov
- pomáha pri nevoľnostiach a závratoch
- pomôže pri migréne
- upokojuje nervový systém
- uľaví pri menštruačných problémoch
- je výborný pri ženských zápaloch
- zmierňuje nepríjemné prejavy klimaktéria
- odporúča sa pri detoxikácii
- upravuje krvotvorbu
- znižuje krvný tlak
- zmierňuje pálenie záhy
- účinný je pri hnačke
- priaznivo vplýva na činnosť obličiek a pečene
- lieči vyrážky, ekzémy a iné kožné problémy
- obklady prinesú úľavu pri hemoroidoch
- pomáha pri nočnom pomočovaní u detí
Tradičná ženská bylinka
V ľudovom liečiteľstve má myší chvostík významné miesto pri liečení ženských zdravotných problémov. Dokáže upraviť nepravidelnú menštruáciu. Aj ženy, ktoré trpia dlhou a silnou menštruáciou, by mali siahnuť po myšom chvoste. Zmierňuje menštruačné kŕče a bolesti v podbrušku. Rebríček dokáže zmierniť aj nepríjemné ťažkosti súvisiace s predmenštruačným syndrómom. Pri vaginálnych mykózach prinesie úľavu pri svrbení a pálení. V tomto prípade sa odporúča rebríčkový kúpeľ. Sedacie kúpele z rebríčka sú vhodné aj pri zápaloch vaječníkov.
Popri alchemilke žltozelenej si drží rebríček prvenstvo v podpore plodnosti. Tým sa výpočet priaznivých účinkov rebríčka na ženské telo nekončí. Myší chvostík pomáha ženám aj v neskoršom období života, v čase menopauzy. Jemným a účinným spôsobom zmierni nepríjemné prejavy klimaktéria.
Čaj z rebríčka
Nezľaknite sa, čaj z bylinky má horkastú chuť. Dve lyžičky sušeného rebríčka zalejte 2 dcl vriacej vody a nechajte lúhovať po dobu 5 – 10 minút. Čaj sceďte a užívajte teplý 2 – 3 x denne. Rebríček môžete kombinovať aj s alchemilkou.
Čaj z rebríčka môžete použiť aj zvonka pri vymývaní rán. V tom prípade si pripravte dvojnásobnú koncentráciu.
Sedací kúpeľ z rebríčka
100 g rebríčka v čerstvej alebo sušenej podobe zalejte studenou vodou a nechajte lúhovať do nasledujúceho dňa. Preceďte, zohrejte maximálne po bod varu a prilejte do kúpeľa. Kúpeľ by nemal trvať dlhšie než 20 minút.
Kúpeľ z rebríčka je vhodný pri ženských problémoch, kŕčoch hladkého svalstva, ale aj pre deti pri problémoch s nočným pomočovaním.
Z lúky na tanier
Rebríček môžete využiť i v kuchyni. Na varenie sa dajú zužitkovať mladé a čerstvé rastlinky. Pozor však na ich horkú chuť, nie každému je po chuti. Použiť ho môžete ako korenie do omáčok, šalátov a polievok.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…