Reďkovka je rýchly zdroj vitamínu C, skupiny vitamínov B, minerálnych látok a silíc. Jej pestovanie zvládnu i začiatočníci.
Z reďkovky môžete konzumovať i mladé listy, kvety, mladé nezrelé plody i naklíčené semená. A to najlepšie na surovo v šalátoch.
Darí sa jej v skleníku, parenisku, priamo v záhonoch, dokonca v hlbšej okennej debničke. K jej prednostiam patrí veľmi krátke obdobie vegetácie, už 30 až 40 dní od výsevu ju môžeme zbierať. Na chrumkavé, šťavnaté zahryznutie láka nielen farba šupky (býva klasická červená, biela, červeno-biela, fialová až bordová, ružová, žltá), ale i vnútorná biela, krehká, jemne pikantná dužina. Reďkovky podporujú trávenie, sú mierne močopudné a obsahujú horčičné oleje, ktoré pôsobia v ľudskom tele antibakteriálne .
Reďkovka z hľadiska botaniky
Reďkovka, správne reďkev siata pravá (Raphanus sativus, var. radicula), patrí do čeľade kapustovité (Brassicaceae). Pestuje sa pre malú guľovitú, oválnu, podlhovastú, valcovitú zhrubnutú hypokotylovú hľuzu (buľvičku) s priemerom 2 až 5 cm.
Listy tvoria ružicu, sú porastené jemnými chĺpkami. Kvetná stonka dorastá do výšky 1 m, kvietky sú biele, ružové až fialové. Plod je valcovitá šešuľa, podobná struku. Semienka sú svetlohnedé, guľaté, s priemerom približne 3 až 4 mm, klíčivosť si udržiavajú až 6 rokov.
Reďkovka je jednoročná rastlina dlhého dňa. To znamená, že v dňoch, keď je slnečný svit dlhší ako 12 h, rastliny veľmi rýchlo vytvoria kvetnú stonku, kvety, plody, semená bez toho, aby sa vytvorila konzumná zdužinatená hľuza. Koreň je tenký, podlhovastý, drevnatý. Vybiehanie do kvetu podporuje aj sucho, nedostatok vlahy a vyššie teploty ako optimálne.
Spôsoby pestovania
Vysievame priamo, najlepšie do riadkov vzdialených od seba 15 až 20 cm.
Vysievame nahusto, ale snažíme sa sypať semienka do jarčeka redšie, aby sme nemuseli jednotiť. Ak je porast predsa len príliš hustý, jednotíme v riadku na vzdialenosť 3 až 5 cm. Presný výsev je síce trošku prácnejší, ale najvhodnejší. Vysievame priamo do riadku po jednom semienku na presnú vzdialenosť asi 5 cm v riadku. Korene majú od začiatku dostatok priestoru na rast a jednotiť vôbec nemusíme. Nevýhodou je, že nemusí vzísť každé semienko a v riadku sú medzery.
Riadky vyznačíme značkovačom, zároveň v riadku vyhĺbime jarček hlboký asi 3 cm, vysejeme semienka. Ak nemáme značkovač, vyhĺbime jarček do tvaru písmena V pomocou motyčky, latky. Vysiate semienka jemne zasypeme a zatlačíme pôdu hrabličkami. Odporúčaná hĺbka výsevu je 15 až 30 mm.
Vysievame i naširoko, čiže vejárovitým rozhodením semien na záhon. Semienka je potrebné hrabľami zatlačiť do pôdy, ale i tak niektoré zostanú na povrchu pôdy, prípadne vôbec nevyklíčia. Je to rýchle, no nie je istá hĺbka výsevu. Tento spôsob je vhodný pri pestovaní v okennej debničke.
Termín výsevu – jarné odrody vysievame, ak to stav pôdy a priebeh počasia dovolí, už koncom februára, v priebehu marca. Najlepší je postupný výsev približne každé dva – tri týždne na postupný zber.
Ak môžeme, záhony na pestovanie reďkovky pravidelne striedame.
Zber reďkovky
Pri zbere vložíme do medziradu širšiu dosku, na ktorú budeme šliapať, aby sme pôdu zbytočne neutláčali. Zbierame prebierkou každý druhý deň, nenecháme buľvičky prerásť, lebo staršie drevnatejú a nemajú dobrú chuť.
Prvý zber urobíme, keď majú buľvičky priemer aspoň 1,5 cm. Zber prebierkou slúži i ako náhrada jednotenia.
Konzumujeme ich najmä surové v šalátoch alebo nakrájané ako prílohu k jedlám a na chlieb. Vykrojené do tvaru ružičiek poslúžia ako efektná ozdoba jedál v studenej kuchyni.
Škodce a choroby
Pre krátky čas vegetácie reďkovky zakročíme chemicky len výnimočne. Uprednostňujeme preventívne opatrenia, ako je pestovanie v riedkom spone a na vzdušných stanovištiach. Účinné je zakrytie porastov bielou netkanou textíliou až do zberu. Chráni nielen pred škodcami, ale aj pred nízkymi teplotami.
Reďkovku obľubujú slizniaky. Platí na ne dôkladný mechanický zber a následná likvidácia. Aplikovať možno i požerový granulovaný prípravok Metarex M, a to čo najskôr po zistení výskytu. Z biologických ekologických prípravkov je v ponuke Nemaslug, ktorý obsahuje parazitické háďatko.
V suchom a teplom počasí škodia požerkami na listoch drobné chrobáčiky – skočky. Larvy kvetárky kapustovej spôsobujú červivosť buliev. Bzdocha kapustová škodí cicaním rastlinných štiav na listoch a oslabuje rastliny. Proti škodcom možno zakročiť chemicky prípravkami na kapustovú zeleninu, napríklad Bulldock 25 EC, Decis Protech, Karate Zeon 5 CS.
Z chorôb sa vyskytuje pleseň kapustová. Napáda buľvy, vo vnútri v dužine sa tvoria sivočierne ostrovčeky plesne. Bielopleseň belostná napáda listy. Plesňovým chorobám predchádzame najmä dodržiavaním vzdialeností v riadku a v medzirade. Nevhodné je nadmerné polievanie, ktoré spôsobuje praskanie buľvičiek, čím vzniká vstupná brána pre infekciu. Proti chorobám možno výnimočne zakročiť aj chemicky, napríklad prípravkami Askon, Signum.
Autorka radí:
Pri výbere správnej odrody podľa obdobia pestovania, pre ktoré bola odroda vyšľachtená, je veľká pravdepodobnosť, že naša práca po štyroch týždňoch pestovania nevyjde nazmar. V ponuke sú aj odrody odolné proti vybiehaniu do kvetu či také, ktoré možno pestovať v ktoromkoľvek ročnom období. Vždy si už v obchode prečítame všetky informácie o odrode uvedené na vrecúšku.
Väčšina odrôd je odolná proti praskaniu, tvorbe dutín v dužine, vybiehaniu do kvetu, taktiež sú chrumkavé, chuťovo výborné, veľkostne vyrovnané, pevné a krehké.
V ponuke záhradníctiev nájdeme i balenie so zmesou rôznych farieb reďkoviek. Prácu nám uľahčí aj výsevný pásik.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Poradite overenu odrodu letnej redkovky? Taku co nebude v teple velmi vybiehat d…