Letné výsevy uskutočňujeme najlepšie od polovice júla do začiatku septembra. Ktoré odolné odrody reďkovky odporúčame?
BELANA F1, raná hybridná reďkovka s guľatými buľvičkami snehobielej farby, je naozajstnou snehovou kráľovnou s jemnou reďkovkovou chuťou. BELANA F1 má väčšie, veľkostne i tvarovo vyrovnané buľvičky odolné proti praskaniu a hubovateniu. Jej vňať je tmavá, stredne nízka. Táto hybridná reďkovka je tiež veľmi odolná proti vybiehaniu do kvetu a môžeme ju tak odporučiť na celoročné pestovanie vrátane najranejších jarných i problematických letných výsevov.
Ďalšou bielou reďkovkou je odroda STALAGNIT F1. Je to raná biela podlhovastá reďkovka typu Rampouch (cencúľ). Oproti odrode RAMPOUCH je výrazne ranejšia, a to až o 10 dní. Jej vretenovito valcovitá buľvička je väčšia, 8 až 12 cm, a má jemnejšiu chuť. Vňať je vyššia a mohutnejšia. Odroda STALAGNIT F1 je odolná proti hubovateniu a praskaniu. Podstatná je i jej veľmi vysoká odolnosť proti vybiehaniu, ktorá z nej robí ideálnu reďkovku i na problematické letné výsevy.
Reďkovka KATRENA F1 je raná hybridná reďkovka s nízkou pevnou vňaťou a jemným korienkom, vhodná na celoročné pestovanie. Mohutná guľovitá buľvička je tmavočervená, dužina je jemná, chrumkavá. Tvarová vyrovnanosť buľvičiek je veľmi vysoká. Tento hybrid je určený predovšetkým na rané poľné pestovanie s využitím pokrývania netkanou textíliou a pre jesenné zbery z augustových a zo septembrových výsevov. Vzhľadom na to, že je odolná proti vybiehaniu do kvetu, je vhodná aj na letné výsevy.
Ďalšou hybridnou reďkovkou na celoročné pestovanie je KVINTARA F1. Ide o veľmi ranú univerzálnu „celoročnú“ reďkovku vhodnú na jarné, letné aj jesenné pestovanie. Guľaté buľvičky sú mohutné, tvarovo i veľkostne vysoko vyrovnané. Žiarivočervená farba a jemná šupka ju robia veľmi atraktívnou. Dužina je biela, jemná, mimoriadne odolná proti hubovateniu. List je polovzpriamený, mohutnejší, svetlozelený. Odroda je odolná proti praskaniu a vybiehaniu do kvetu.
A ešte raz farba – fialová odroda LILANA. Táto raná fialová poľná reďkovka s jemnou reďkovkovou chuťou zaujme svojou unikátnou farbou. Veľká buľvička je guľovitá a pretiahnutejšia, žiarivo fialová a v hornej časti mierne tmavšia. Dužina je jemná, biela, šupka jemná. Vďaka veľmi vysokej odolnosti proti vybiehaniu, praskaniu a hubovateniu je možné jej celoročné pestovanie. Na jar ju možno aj rýchliť pod netkanou textíliou.
TOP na pestovanie
Letné výsevy uskutočňujeme najlepšie od polovice júla do začiatku septembra. Sejeme do riadkov vzdialených približne 10 cm a v riadku od seba na 3 cm tak, aby sme nemuseli jednotiť.
Výsev výdatnejšie zalejeme, prikryjeme netkanou textíliou a ďalšiu závlahu robíme cez textíliu, ktorá sa osvedčuje aj ako mechanická ochrana proti škodcom (skočky, kvetárky). Podľa možnosti ich neodstraňujeme.
Zberáme podľa počasia a teplôt o 30 až 40 dní. Výsev neprehusťujeme a neprelievame, vo vysokej vlhkosti vznikajú plesne a hnilobné procesy.
Aby reďkovky dobre rástli, potrebujú jednotlivé sadeničky dostatok priestoru.
Zdroj: SEMO a. s.
Poradite overenu odrodu letnej redkovky? Taku co nebude v teple velmi vybiehat d…