Repík patrí medzi najstaršie známe liečivky. Odpradávna bol využívaný najmä pri poraneniach kože a tráviacich problémoch. Máte ho aj vy vo svojej lekárničke?
V dávnej minulosti mal repík svoje miesto i v mágii. Sprevádza nás naprieč storočiami, dedí sa z pokolenia na pokolenie a nedáme naňho dopustiť rovnako ako naše prababičky. Okrem rôznych poranení, vredov, hemoroidov, akné, pomáha aj pri bolestiach hrdla či zápaloch ďasien. Kúpele v repíku uľavia boľavým nohám a sú vhodné aj pre bábätká.
Repík má vskutku zaujímavú históriu
Zmienky o repíku a jeho všestranných liečivých účinkoch možno nájsť naprieč celou históriou ľudstva. Staroveký autor Pínius Starší už v prvom storočí nášho letopočtu vo svojou rozsiahlom encyklopedickom diele Naturalis historia (Prírodoveda) spomína repík ako zázračnú, užitočnú a všestrannú bylinku. Časti knihy zaoberajúce sa medicínou, botanikou a prípravkami vyrobenými z rastlín boli používané počas celého staroveku i stredoveku. V 15. storočí bol repík hlavnou zložkou „Arkebúzovej vody“, ktorá slúžila ako liečivý prostriedok pri strelných ranách dobovými zbraňami arkebúzami.
Kráľ všetkých bylín
Repík lekársky (Agrimonia eupatoria) je jedna z najznámejších liečivých rastlín. Vyskytuje sa v celej Európe, Ázii a v Severnej Amerike. Poznáme viac ako 12 druhov repíka, pričom najznámejší v Európe je práve repík lekársky. V antickom Grécku sa používal najmä ako liek na choroby očí, čo vyplýva už z jeho latinského názvu agrimonia (rastlina liečiaca oči). V ostatných častiach sveta bol repík využívaný na liečbu poranení kože, popálenín, hnačky, menštruačných problémov, pri kašli a boľavom hrdle.
Kde repík nájdeme a kedy ho zberáme?
Repík lekársky patrí medzi odolné trvalky a zaraďujeme ho do čeľade ružovité (rosaceae). Obľubuje slnečné a polotienisté miesta, rastie na lúkach, pastvinách, okrajoch lesov, dorastá do výšky až jedného metra a kvitne od júna do augusta typickými žltými kvietkami. Vôňou zvyčajne pripomínajú jablko. Celá rastlina je chlpatá. Rozmnožuje sa semenami alebo delením koreňov. Zbierame kvety, stonky a listy za slnečného počasia a pri plnom kvete. Repík lekársky sušíme pri teplote 35 °C, v dobre vetranej, tmavej miestnosti.
Liečivé účinky repíka lekárskeho
Repík má protizápalové, sťahujúce, močopudné, analgetické, detoxikačné, antioxidačné, antibakteriálne a antiseptické účinky. Sťahuje tkanivá a zastavuje krvácanie. Vďaka svojim močopudným vlastnostiam pomáha obličkám čistiť krv a detoxikovať organizmus. Ženám pomáha zmierniť menštruačné krvácanie a zamedziť močovým infekciám. Repík znižuje horúčku, dokáže eliminovať voľné radikály, rozpustiť žlčové kamene, no i podporiť chuť do jedla.
Pri akých ťažkostiach nám pomôže repík lekársky:
- zápale ďasien a aftách,
- zápale hltana, hrtana a mandlí,
- zápaloch dýchacích ciest,
- vredoch z kŕčových žíl,
- hemoroidoch,
- popáleninách, poraneniach kože, odreninách,
- akné, ekzéme, psoriáze,
- hnačke,
- ochoreniach pečene a žlčníka,
- zápaloch močových ciest.
Trápia vás choré hlasivky a zapálené hrdlo? Pripravte si repíkový odvar
Odvar z repíka lekárskeho je výborným prírodným prostriedkom na liečbu zápalov v ústnej dutine, zápalu hrtana, chripote a pri bolestiach v krku. Pripravíte si ho jednoducho. Prevarte vo vode repíkovú vňať (cca 30 g na jeden liter vody) po dobu 20 až 30 minút. Vychladnutý odvar prefiltrujte cez sitko alebo gázu. Kloktadlo získate zriedením prefiltrovaného odvaru.
Kašeľ a upchaté dutiny dokážu potrápiť. Pre zdravie dýchacích ciest pite repíkový čaj
Repík je po stáročia využívaný v prírodnej medicíne na liečbu dýchacích ciest. Ak trpíte bronchitídou, akútnym či chronickým kašľom, máte nádchu, virózu či chrípku, vyliečte sa čajom z repíka. Čaj si pripravíte jednoducho zaparením bylinky vriacou vodou, krátkym lúhovaním a precedením cez sitko. Na jednu šálku čaju použite jednu lyžicu repíka a lúhujte 10 minút.
Bolia vás nohy a trápi vás reuma?
Repíkový kúpeľ je tradičný osvedčený prostriedok pri boľavých, opuchnutých kĺboch a bolestiach nôh. Proti únave je účinný desaťminútový kúpeľ nôh. Odpočiňte si a zrelaxujte.
Hemoroidy sú delikátny problém: Pomôže vám sedací kúpeľ
Hemoroidy dokážu potrápiť, znepríjemniť a znížiť kvalitu života. Z rôznych dôvodov tento problém zvykneme dlho odkladať a často prebehne návšteva ambulancie až v pokročilom štádiu ochorenia. V prípade akútnych ťažkostí, krvácaní, vonkajších hemoroidoch aj pri análnych trhlinách prinesie repíkový sedací kúpeľ takmer okamžitú úľavu a v prípade krvácania urýchli hojenie trhlín.
Kúpeľ si robte jeden až dvakrát denne, pričom teplota vody by mala byť skôr vlažná, nikdy nie horúca. Dve polievkové lyžice sušeného repíka vsypte do dvoch litrov vriacej vody, pár minút povarte a nechajte lúhovať 15 – 20 minút. Preceďte a vlejte do pripraveného lavóra. Kúpeľ by mal trvať 10 až 15 minút.
Trpíte tráviacimi problémami a ochoreniami žlčníka? Pripravte si repíkovú tinktúru
Repík je od nepamäti uznávanou bylinkou v boji s tráviacimi ťažkosťami. Lieči žalúdok i črevá, využíva sa pri hnačke a syndróme dráždivého čreva. Tinktúra (alkoholový extrakt z liečivej rastliny) je vhodná na použitie zvonka i zvnútra.
Čerstvú nasekanú alebo sušenú rozdrvenú bylinku zalejte 50 až 70 % alkoholom tak, aby boli všetky časti rastliny ponorené. Premiešajte, dôkladne uzavrite a odložte na tmavé miesto s izbovou teplotou. Macerujte 10 dní. Tinktúru preceďte cez jemné sitko alebo gázu a uskladnite v nádobe s tmavým sklom.
Galéria k článku
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…