Rez ruží by ste nemali vynechať. Naučíme vás, ako na to

Ak by sme ruže nerezali, skôr by zostarli. Preto by sme ich mali asi do polovice marca ostrihať. Môžeme tým navyše napraviť aj prehrešky z minulých rokov a tieto nádherné dreviny dostať do perfektnej formy.

Rez ruží by ste nemali vynechať. Naučíme vás, ako na to

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • viaczložkové hnojivo na ruže
  • substrát na ruže

Náradie:

  • záhradnícke nožnice
  • pílka
  • motyčka
  • nádoba na odpad

Náročnosť: ***
Čas: 1 hodina/podľa množstva kríkov
Ľudia: 1
Obdobie: skorá jar

Pracovný postup

1. REVÍZIA

Revízia ruží

Kry ruží po odokrytí dôkladne prezrieme. Prv než začneme strihať a rezať, jednotlivé kroky si dobre premyslíme, aby sme nestrihali zbytočne, prípadne nesprávne.

2. REDUKCIA

Odstránenie výhonkov ruží

Pri popínavých ružiach odstránime všetky suché, choré a napadnuté či príliš staré výhonky. Použijeme ostrú pílku, pričom výhonok odrežeme čo najbližšie k pôde.

3. OPRAVY

Oprava rezu ruže

Odstránime aj všetky nedokonalosti, napríklad suché zvyšky konárikov, tzv. vešiaky, alebo tie, ktoré vznikli po odrezaní kvetov do vázy. Odstrihneme ich na konárový krúžok.

4. ŠÍPKY

Šípky

Minuloročné plody – šípky – odstránime aj so stonkou. Zoschnuté plody po zime aj so stonkou môžu byť útočiskom pre škodcov.

5. SLABŠIE VÝHONY

Vyrezanie slabších výhonov

Vyrežeme aj najslabšie a krížiace výhony smerujúce dovnútra korunky, hlavne v hornej časti kra. Opäť tesne pri hlavnom najsilnejšom výhone.

6. ZAKRÁTENIE

Zakrátenie výhonov

Z ponechaných najsilnejších výhonov – ideálne by ich malo zostať 6-8 – ešte zrejme vyrastajú bočné výhonky. Tieto skrátime na 3 – 5 očiek. Podporíme tak tvorbu kvitnúceho obrastu.

7. KONCE VÝHONKOV

Zakrátenie koncov výhonov

Konce ponechaných najdlhších výhonov skrátime len mierne, o približne 10 cm. Ak sú na výhonoch minuloročné listy, odstránime ich.

8. USMERNENIE

Nasmerovanie výhonov

Ak je to možné, ostrihané, dlhé výhonky nasmerujeme a pripevníme k pevnej konštrukcii do vodorovnej polohy. Podporíme tak tvorbu kvetov.

9. NA ZÁHONE

Skrátenie ruží na záhone

Mnohokveté ruže na záhonoch skrátime po odhrnutí zeminy do jednej výšky, ideálne na 5 – 7 očiek. Nezabudneme odstrániť suché, poškodené a križujúce sa výhonky.

10. OKOPANIE

Okopávanie ruží

Ruže okopeme, odstránime prezimované buriny a aplikujeme viaczložkové hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. K obnaženým koreňom nahrnieme substrát na ruže.

11. ZANEDBANÉ KRY

Radikálny rez ruže

Ker bez rezu vyrastie do výšky, je hustý a nekvitne tak, ako by mohol. Jar je vhodný čas na nápravu. Pomôže hlbší radikálny rez. Kry sa pekne omladia a bohatšie zakvitnú.

Dobré rady

Obdobie

Do rezu ruží sa pustite v marci, keď už nehrozí silnejší mráz. Je preto dobré sledovať predpoveď počasia. Rezať môžete aj skôr (začiatok marca), vďaka čomu aj ruže skôr rozkvitnú – obvykle začiatkom júna. Tie ostatné potom od polovice júna. Režte počas slnečných dní a všetky ruže s výnimkou sadových a botanických, ktoré len mierne presvetlite.

Pomôcky

Používajt len kvalitné naostrené nožnice a pílku. Vždy čisté, ideálne vydezinfikované. Dôležité sú aj pevné a gumené rukavice chrániace pred ostňami. Pripravte si tiež väčšiu nádobu na zber odpadu.

Niekoľko zásad

Pri každom type ruží treba zvoliť iný postup. U stromčekových ruží po odokrytí skráťte korunku asi na polovicu, pričom posledné ponechané puky musia smerovať von z korunky. Ideálne je, aby mal ker po ostrihaní tvar pologule. Sadové, anglické a opakovane kvitnúce ruže na jar dôkladne presvetlite. Veľkokveté ruže – čajohybridy – skracujte radikálne. Z miniatúrnych ruží takisto treba na jar vystrihať všetky suché a príliš zahusťujúce výhonky, priamo od bázy. Pri skracovaní výhonov režte asi 1 cm nad púčikom, pod 45-stupňovým uhlom.

Odborník radí:

Z okolia ruží na jar treba dôkladne odstrániť všetko minuloročné lístie, ktoré sme na jeseň nestihli spratať. 

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: kvety | rez | ruže | škola rezu

Diskusie na tému článku