Režeme v apríli: Ako rezať budleju a ostatné kvitnúce kry

Predpokladom bohatého kvitnutia krov, ktoré prinášajú kvety v lete a začiatkom jesene, je silný spätný rez v jarnom období.

Budleja

K opadavým listnáčom, ktoré nás môžu potešiť bohatým kvitnutím v lete, patrí napríklad budleja, tavoľník, hortenzia, ľubovník, nátržník, bradavec a ďalšie. Všetky tieto dreviny sa vyznačujú tým, že tvoria kvety na tohtoročných výhonkoch. Predpokladom ich intenzívneho rastu je každoročný rez v skorom jarnom období, podľa počasia už v marci až zhruba do začiatku či polovice apríla. V rámci tohto úkonu odstránime všetky minuloročné výhony a ker je následne prinútený vytvoriť nové. Zásahu, i keď na prvý pohľad môže pôsobiť drasticky, sa netreba obávať, pretože je pre drevinu prospešný.

Výsledkom je bohatšie kvitnutie, posilnenie vitality a odolnosti proti chorobám a škodcom. Predpokladom úspechu je zvoliť správnu techniku rezu, vybrať vhodné obdobie a použiť čisté a ostré náradie. Rez vykonávame v dňoch, keď je suchšie, ideálne pod mrakom a v najbližších dňoch ani nie sú zrážky hlásené. Je to preto, aby sa rany po reze mohli v suchu lepšie zaceliť.

Ako rezať budleju?

Budleja Dávidova (Buddleia davidii) je jedným z najkrajších v lete a skoro na jeseň kvitnúcich krov. Často sa nazýva aj letný orgován alebo motýlí ker, pretože jej súkvetia sú lákadlom pre motýle. Aby bol ker stále atraktívny, treba ho každoročne hlboko zrezať.

Budleja s motýľom

Hoci mnohé zdroje uvádzajú ideálny termín na konci zimy, v našich podmienkach je vhodnejší rez v období, keď začínajú vyrastať nové výhonky. Môže to byť (v závislosti od lokality) začiatkom apríla, prípadne aj skôr. Ker je na jar prehľadnejší, dokážeme ľahko identifikovať, ktoré výhonky počas zimy uschli alebo namrzli, tie môžeme hneď odstrániť. Zároveň je už rastlina dostatočne vitálna a pripravená vyhnať silné výhonky.

Apríl je príznačný aj intenzívnejšími zrážkami, čo drevine pomôže pri regenerácii. Ak by sme budleju rezali skôr, hrozí, že vyrastajúce výhonky poškodí neskorý jarný mráz. V prípade, že ker nebol takto strihaný niekoľko rokov, radikálnejší zásah mu môže ublížiť. Je lepšie si ho preto rozdeliť do dvoch rokov. V prvom roku stačí ker len výraznejšie presvetliť a silný spätný rez bude lepšie vykonať až v ďalšom roku. Pri jarnom reze takisto platí, že všetky minuloročné výhony by mali byť odstránené. Na rozdiel od iných v lete kvitnúcich krov je však lepšie nechať vyššiu základnú bázu, čiže nestrihať tesne nad pôdou. Podobná a často pestovaná budleja striedavolistá (Buddleia alternifolia) kvitne na minuloročných konároch, preto sa tento druh nesmie rezať každý rok.

Režeme budleju krok za krokom

1. Príprava na rez

Budleja po zime

Prehustená a pravidelne nerezaná budleja málo kvitne a je náchylnejšia na choroby. Režeme ju v období, keď vidíme prvé tohtoročné výhonky dlhé cca 5 až 10 cm. Rez si dobre premyslíme.

2. Suché a poškodené konáre

Odstraňovanie starých výhonov

Z kra najskôr odstránime všetky suché a poškodené konáre, a to až po zdravé drevo. Ideálne je použiť ostrú pílku a budleju precízne očistiť od starého dreva.

3. Konkurenčné výhony

Rez konkurenčných výhonov na budleji

V ďalšom kroku zvážime odstránenie konkurenčných výhonov. Ak rastú tesne pri sebe dva silné výhony, jeden z nich úplne odstránime, a to čo najbližšie k miestu, odkiaľ vyrastá.

4. Minuloročné výhony

Minuloročné výhony na budleji

Všetky minuloročné výhony (alebo aj staršie) odstránime vo výške cca nad tretím najsilnejším očkom na ponechanej báze. Tá by mala byť vysoká asi 50 – 60 cm, v prípade starších jedincov môže byť o niečo vyššia.

5. Po reze

Budleja po reze

Po reze nevyzerá ker príťažlivo. Čoskoro sa však opäť dostane do formy a vyženie množstvo nových výhonkov, ktoré v lete doplnia voňavé súkvetia.

Kry, ktoré režeme týmto spôsobom:

  • Bradavec (Caryopteris clandonensis)
  • Fuksia (Fuchsia magellanica)
  • Nátržník krovitý (Potentila fruticosa)
  • Ľubovník kalíškatý (Hypericum calycinum)
  • Perovskia (Perovskia atriplicifolia)
  • Tavoľník Douglasov (Spirea douglasii)
  • Tavoľník Bumaldov (Spirea x bumalda)
  • Hortenzie (Hydrangea paniculata)

Text a relaizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku