Riasogule – roztomilé rastlinky, ktoré pripomínajú vodné živočíchy

Na prvý pohľad pripomínajú malé mäkké stvorenia, o ktorých si poviete – je to rastlina alebo nejaký čudný vodný živočích? Prvá možnosť je správna.

Riasogule

Odborne sa nazývajú Aegagropila linnaei, ale poznáme ich aj pod názvom machové gule či Morimo machové guľky. V roku 1824 ich v rakúskom Zellskom jazere objavil doktor Anton E. Sauter. Vyskytujú sa v jazerách v Japonsku, Estónsku či na Inslande.

V Japonsku patria medzi chránené druhy a ich zber v prirodzených podmienkach je prísne zakázaný. Vďaka svojmu roztomilému vzhľadu a nenáročnosti si získali milovníkov rastlín po celom svete. Ich zamatový povrch upokojí dušu a pohľad na ne vyčarí úsmev na tvári.

Ako vznikajú riasogule

Riasogule do tvaru gule nerastú, ale formujú sa. Riasy sa gúľajú po dne jazera a nabaľujú sa na seba. Týmto prirodzeným procesom sa z nich vytvoria gule, ktoré si fixne držia svoj tvar. Aby sme udržali a podporili ich pravidelný tvar, občas ich môžeme jemne pogúľať v dlaniach.

Riasoguľa vo vode

Starostlivosť o riasogule

Staroslivosť o ne je taká jednoduchá, že boli zaradené medzi najmenej náročné rastliny na svete. Preto sú vhodné napríklad ako prvá rastlinka pre deti. Pestujú sa v akejkoľvek priesvitnej nádobe, najlepšie v sklenenej guľatej váze alebo v akváriu. Je potrebné, aby boli celé namočené v studenej vode. Občas sa môže stať, že vyplávajú na hladinu. Ide o normálny jav, ktorý vzniká preto, že je vo vode priveľa kyslíka. Vyhovuje im izbová teplota 10 až 28 stupňov.

Keďže ich prirodzeným prostredím je dno jazera, kde nedopadá veľa svetla, nepotrpia si na slnečné miesta. Sú skvelou rastlinou napríklad do kúpeľne, v ktorej nie je okno alebo veľa svetla. Stačí im vymeniť vodu približne raz za dva týždne. Živiny si zabezpečia prostredníctvom fotosyntézy samé, netreba ich nijako prihnojovať. Potrebujú odstátu vodu, ale vyhovuje aj minerálka, filtrovaná a dokonca aj dažďová voda.

Riasogule sa množia delením, avšak v neprirodzených podmienkach nemajú dostatočný priestor na gúľanie, ktorým sa následne správne tvarujú. Rastú veľmi pomaly, za rok len o niekoľko milimetrov. Vo voľnej prírode môžu mať priemer 30 a viac centimetrov.

Vedeli ste, že…

…v japonskom jazere Akan bola objavená najväčšia riasoguľa s priemerom skoro 1 meter? Prežiť nás môžu ľavou zadnou – dokážu sa dožiť neuveriteľných 200 rokov.

Keď riasogule hnednú

Typickou farbou riasogúľ je sýta zelená. Keď začnú hnednúť, pravdepodobne majú priveľa slnka, alebo potrebujú očistiť. Priame slnečné žiarenie im nerobí dobre, radšej im preto doprajme polotieň. Riasogule so známkami hnednutia prepláchneme a opatrne ich zbavíme odumretých častí.

Riasogule - rôzne veľkosti

Aj do akvária

Nakoľko ide o riasovité rastliny, hodia sa aj do akvária. Vyzerajú efektne, fungujú ako čističky vody a neškodia akvarijným rybkám. Naopak, predtým, ako sa rozhodneme ich dať do akvária sa uistime, či náhodou nechutia naším rybkám. Niektoré druhy by si na nich totiž mohli pochutnať. Niektorí akvaristi dokonca spozorovali, že rybky sa s riasoguľami hrali a „pohadzovali“ si ich ako loptu.

Dekorovanie riasogulí

Najviac vyniknú v okrúhlej sklenenej nádobe s bielymi, čiernymi alebo farebnými kamienkami. Vhodnými doplnkami, ktorými môžeme dekorovať nádobu sú rôzne kamene, drevo a sošky. Sú veľmi trendy a originálne vyniknú aj samé bez ďalších doplnkov.

Riasoguľa vo vode

Riasogule a feng shui

Vyznávači feng shui veria, že riasogule ovplyvňujú vernosť a citovú stálosť svojich majiteľov. Okrem toho prinášajú bohatstvo, prosperitu, dlhovekosť, zdravie, jednotu rodiny a trvalý rast. Podľa toho, na akú svetovú stranu ich umiestnime, posilnia oblasť kariéry, zdravia alebo lásky.

Prežijú aj dovolenku

Keďže nepotrebujú skoro nič, smelo sa môžeme vybrať na dovolenku bez toho, aby sme museli prosiť susedov o ich polievanie. Ak doma máme počas leta naozaj horúco, v čase dovolenky ich môžeme nechať v chladničke.

Legenda o riasoguliach

Napriek svojej nenáročnosti nie sú riasogule len také obyčajné zelené guľôčky. Spájajú sa s romantickou legendou, podľa ktorej sa dcéra náčelníka japonského kmeňa zaľúbila do obyčajného mládenca. Jej rodičia ich láske nepriali, preto sa rozhodli spolu ujsť. Počas úteku nešťastne spadli do rieky a utopili sa. Legenda hovorí, že ich duše sa premenili na dve zelené riasové guľôčky, ktoré sa plavili po dne. Odvtedy sú riasogule v Japonsku považované za symbol večnej lásky a vraj dokážu vyliečiť zlomené srdce.

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie