Jesenné druhy rozkvitajú koncom leta a začiatkom jesene. Nájdeme medzi nimi veľa zaujímavých zástupcov, oslovia bohatým a dlhým kvitnutím a tiež pestovateľskou nenáročnosťou.
Nižšie alebo vyššie druhy rozchodníkov sú atraktívnou ozdobou záhonov a aj črepníkov. V nich porastú samostatne alebo spolu s inými rastlinami. V záhonoch sa uplatnia podľa toho, do akej výšky dorastajú – nižšie v popredí a vyššie v strednej časti záhona. Osvedčilo sa ich umiestniť pred pozadie z rastlín, ktoré majú tmavšie listy.
Rozchodníky (Sedum), v poslednej dobe označované aj latinským názvom Hylotelephium, sú nenáročné, dlhoveké a vďačné záhradné rastliny. Charakterizujú ich najčastejšie sivasté, mäkké a dužinaté listy a zhrubnuté stonky. Ich ploché, najčastejšie ružové, bordové alebo biele súkvetia s obľubou navštevujú motýle. Zároveň sú lákadlom aj pre včely a užitočný hmyz. Odrezané súkvetia vydržia veľmi dlho aj vo váze. Suché súkvetia môžu byť prirodzenou dekoráciou záhonov počas zimných mesiacov. Veľkou prednosťou rozchodníkov je, že sa jednoducho rozmnožujú – odrezkami – a kedykoľvek si tak môžeme vypestovať nové jedince.
Vyberáme stanovište
Výborne rastú na plnom slnku a teplejšom mieste s dobre priepustnou, piesočnatou alebo štrkovitou pôdou. Na vlhkých miestach sa im nedarí. Obvykle dobre znášajú slnečnú páľavu, vietor a menej kvalitnú pôdu. Mnohé druhy vyniknú aj vo vegetačných nádobách, avšak za predpokladu vytvorenia drenážnej vrstvy na dne. Výborným miestom pre rozchodníky sú aj štrkové záhony, väčšie skalky a kvetinové múriky.
Výsadba
Rastliny vysádzame počas celej vegetačnej sezóny s kompaktným koreňovým balom. Presádzame ich skoro na jar alebo na jeseň, po odkvitnutí. Miesto výsadby treba dobre zvážiť, čím dlhšie bude rozchodník rásť na jednom mieste, tým viac bude mať súkvetí. Ak máme dostatok miesta, vysadíme si viac kusov z jedného druhu na jeden záhon, lepšie tak vyniknú. Každá rastlina by však mala mať okolo seba dostatok miesta, iba tak sa ukáže v plnej nádhere.
Ako pestovať rozchodníky
Rozchodníky sa hodia aj pre pestovateľov začiatočníkov. Nevyžadujú žiadne pestovateľské zásahy, nenapádajú ich choroby ani škodce, pravda za predpokladu, že sú vysadené na vhodných miestach. Hneď ako poľavia v kvitnutí, bude lepšie ich zmladiť rozsadením. Potom budú opäť pekne kvitnúť. Jediným zásahom je odstraňovanie suchých súkvetí skoro na jar. A samozrejme, novovysadené jedince trochu zavlažujeme, kým sa zakorenia. Potom to už nebude potrebné. Prísun vody je vhodný len v období dlhotrvajúceho sucha a tepla.
5 zaujímavých druhov
Sedum telephium ,Brilliant‘
Tradičný druh jesenného rozchodníka, vďačný a nenáročný, so svetlozelenými listami a ružovými súkvetiami. Každoročne pekne kvitne, suché súkvetia sú ozdobou počas zimy.
V. × Š.: 60 × 60 cm
Sedum telephium ,Matrona‘
Ide o mohutnejšie pôsobiaci kultivar s tmavobordovým olistením a bledoružovými plochými súkvetiami. Je neprehliadnuteľnou a farebne výraznou ozdobou kvetinového záhona.
V. × Š.: 60 × 40 cm
Sedum ewersii
Nižší druh rozchodníka s drobnejšími kvetmi, ktorý sa uplatní v kvetinových múrikoch a v nádobách. Vytvára nízky a hustý porast.
V. × Š.: 20 × 60 cm
Sedum sieboldii
Jeden z najvďačnejších rozchodníkov na pestovanie v nádobách. Rastlina má sivozelené listy, menšie ružové kvety a svedčí jej to aj mimo obdobia kvitnutia.
V. × Š.: 20 × 60 cm
Sedum telephium ,Frosty Morn‘
Zaujímavý kultivar vyššieho rozchodníka s bielymi kvetmi a netradičnými bielo panašovanými listami. Rastie pomalšie a nie všade sa mu darí.
V. × Š.: 40 × 30 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada
Dostala som rozchodnik (taky ten fialovo/staroruzovo kvitnuci) v kvetinaci na sv…