Pre nás záhradkárov je zimné obdobie do istej miery obdobím čakania na jar, keď sa budeme môcť opäť pustiť do pestovania od výsevov cez pikírovanie, sadenie, nákup nových rastlín, obdivovanie rastu a kvitnutia až po zber úrody.
Na to, aby sme si zabezpečili po neraz „sivej“ zime jarnú záplavu farieb čo najskôr, práve v jesennom období vysádzame cibuľoviny. Na pestovanie sú to pritom jedny z najjednoduchších rastlín a je jedno, či ich sadíme na záhon alebo do kvetináčov.
Jeden rozdiel tu však je. Ak chceme dosiahnuť výrazný farebný efekt, na záhon ich potrebujeme vysadiť desiatky či stovky, do kvetináča, ktorý budeme mať na terase či na priedomí, stačí výrazne menej kusov. Príjemné je aj to, že keď ich teraz vysadíme, môžeme na ne pokojne zabudnúť až do jari, keď začnú rásť a v prípade sucha budú vyžadovať obozretnú zálievku.
Vytvorte z cibúľ „lazane“
Aby sme dosiahli bohaté kvitnutie, ukladáme cibule do kvetináča nahusto. Začneme s najväčšími a najneskôr kvitnúcimi odrodami, ktoré umiestnime do hlbšej časti kvetináča, a výsadbu ukončíme najmenšími cibuľkami, ktoré dáme hore.
Spodná vrstva
Na dno kvetináča nasypeme asi 10 cm substrátu a vysadíme veľké, neskôr kvitnúce cibule, ako sú tulipány, cesnaky a veternice. Kvitnú zvyčajne v apríli. Vysadiť ich môžeme do hĺbky 30 cm a na vzdialenosť asi 3 cm od seba.
Stredná vrstva
Stredne veľké cibuľky kvitnúce v marci, ako sú narcisy, kosatce a hyacinty, umiestnime do kvetináča stredne hlboko, 3 až 5 cm od seba.
Horná vrstva
Pre hornú vrstvu používame malé cibuľky, ktoré zvyčajne kvitnú ako prvé. Sú to krókusy, trpasličie kosatce, snežienky a modrice. Vysadíme ich niekoľko, výhonky vyrastajúce zo spodnej časti si medzi nimi ľahko nájdu cestu nahor. Túto vrstvu cibuliek zasypeme približne 5 cm vrstvou substrátu.
Povrch necháme buď „holý“, alebo naň nasypeme drobné okrasné kamienky, prípadne vysadíme sirôtky, takto bude kvetináč vyzerať pekne už teraz. V chladnejšej zime či vo vyšších polohách ešte navrch pridáme vetvičky čečiny.
Krok za krokom: Ako sadiť cibule do kvetináča
Dobrá drenáž je nevyhnutná, inak môžu cibuľky v rozmočenom substráte hniť. Preto vyberieme nádobu, ktorá má na dne aspoň jeden veľký otvor alebo niekoľko menších. Približne jednu tretinu kvetináča naplníme viacúčelovým substrátom bez rašeliny.
Cibule ukladáme blízko seba, ale tak, aby sa navzájom nedotýkali. Tým, že ich vysadíme v dvoch až troch vrstvách, dosiahneme postupné a bohaté kvitnutie. Cibule sa snažíme uložiť tak, aby tie z nižších vrstiev mali dosť miesta vypučať pomedzi cibule nad nimi.
Poslednú vrstvu cibuliek zasypeme vrstvou substrátu 3 – 5 cm a jemne utlačíme. Alternatívou je na poslednú vrstvu vysadiť prvosienky, sirôtky či trpasličiu stálozelenú rastlinu a pomedzi ne nasypať substrát.
Poriadne zalejeme, aby substrát zľahol. Na prezimovanie umiestnime kvetináč na chránené miesto. Čím bude teplejšie, tým skôr cibuľky vypučia a vykvitnú. Práve teplota je spôsob, ako aktívne regulovať termín kvitnutia.
Text: redakcia
Foto: Shutterstock
Kúpila som si v hornbachu strom, pinea glauca conica. Má do 50cm, vyzeral zdravo…