Rozmarín: Bylinka s nenahraditeľnou chuťou, ktorá pri troche snahy prezimuje aj vonku

Rozmarín je vždyzelená bylinka, ktorá vyzerá krásne po celý rok, nádherne vonia, má výraznú a nenahraditeľnú chuť, a keď koncom leta rozkvitne, stáva sa pastvou pre včely. Pri výsadbe vedľa chodníka sa jej aróma uvoľní vždy, keď pôjdeme okolo a obtrieme sa o ňu nohami.

Rozmarín na rustikálnom stole

V záhone i v kvetináči

Semienka rozmarínu klíčia veľmi dlho, preto je výhodnejšie kúpiť si už hotovú rastlinu, ktorá je bežne v predaji, alebo počkáme na obdobie po odkvitnutí, keď odoberieme odrezky. Hotové sadenice vysádzame na jar do záhona. V teplých polohách, ak nie je silná zima, môže aj prezimovať, vo vyšších polohách rozmarín na jeseň zo záhona vyberieme a prezimuje v kvetináči v chladnej a svetlej miestnosti bez mrazu. Vyžaduje slnečné stanovište s priepustnou pôdou. V ťažkých ílovitých pôdach vyhĺbime pred výsadbou väčšiu jamu, do pôdy pridáme drobný štrk alebo hrubší piesok a listovku alebo kompost, aby sa pôda stala priepustnou.

Tajomstvo krásneho rozmarínu

Rozmarín vyžaduje počas sezóny málo starostlivosti. Akurát po odkvete ho zrežeme, aby sme odstránili drevité stonky. Vďaka tomu sa zmladí a pekne zhustne. Odrezky použijeme na ďalšie množenie alebo sušenie. Rozmarínu sa dobre darí aj v kvetináči s pôdou obohatenou kompostom a s dobrou drenážou. Počas sucha ho zavlažujeme a v sezóne aj prihnojujeme hnojivom na bylinky. Ak ho máme počas zimy vysadený vonku a udrú silné mrazy, nahádžeme naň slamu, lístie, seno a zakryjeme starým kobercom, čím sa ho pokúsime zachrániť.

Rozmarín v bielom kvetináči

Ktoré časti zbierať?

Z hlavných výhonkov vylamujeme mladé vetvičky. Zaštipneme aj vrcholčeky, čo podporí rozkonárenie a tvorbu čerstvých výhonkov. Ak ho chceme sušiť, odtŕhame mladé lístky z nejedlých drevnatých stoniek. Do jedál používame buď iba lístky, alebo celé aj cca 10 cm dlhé vetvičky.

Sušený rozmarín

Keďže rozmarín je vždyzelený, čerstvé výhonky sú dostupné počas celého roka. Dobre sa suší a uchováva si arómu. Lístky rozprestrieme v malej vrstve na plech na pečenie a sušíme v teplej a vo vetranej miestnosti.

Sušený rozmarín

Dochutí zemiaky, mäso i oleje

Vetvičky rozmarínu môžeme pridať k pečeným zemiakom alebo pečenému mäsu, výborný je najmä k jahňacine, hydine a rybám. Dávame pozor pri dávkovaní čerstvých lístkov do jedál, je totiž natoľko intenzívny, že potlačí jemné chute ostatných ingrediencií. Vetvičky tiež môžeme vložiť do fľašky s octom alebo olejom, aby sme ich ochutili. Používanie rastliny nie je vhodné pre ľudí s vysokým krvným tlakom, pretože jej obsahové látky pôsobia práve na zvýšenie tlaku.

Choroby a škodce rozmarínu

Rozmarín napádajú roztočce, najmä ak rastú na nevyhovujúcom stanovišti, napríklad v tieni. Spôsobujú akoby miniatúrne žltobiele bodky na vrchnej strane listov, prítomná môže byť aj drobná pavučinka. Na ich odstránenie používame bioprípravky, aby sme mohli bylinku ďalej používať, a rastlinu zároveň presadíme na slnečné stanovište.

Rozmarín v záhrade

Ako je to s mrazuvzdornosťou?

Ak chceme rozmarín ponechať vonku celoročne, vyberieme kultivar, ktorý patrí k tým viac mrazuvzdorným, napríklad ,Blue Winter‘. Vyberieme preň chránené stanovište a priepustnú pôdu. Na zimu ho prihrnieme lístím. Ak udrú naozaj silné mrazy, dodatočne ho ešte zakryjeme. Väčšina kultivarov znáša krátkodobý pokles teplôt pod nulu, ale istejšie je ich počas zimy umiestniť do svetlej a chladnej miestnosti s teplotou okolo 10 ⁰C a podľa potreby zalievať, no nepremáčať.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku