Rozmnožovanie rastlín delením zvládne aj začiatočník. Teraz je na to vhodné obdobie

Skorá jeseň je obdobím, keď sa môžeme naplno venovať jednej z najdôležitejších záhradníckych zručností, a to je množenie rastlín.

1 rozsadzanie pakostov pochyba 1B9A1403

Technika delenia trsov je jednoduchá a používa sa na skupinu trsovitých aj vankúšových (kobercových) trvaliek. Nepotrebujeme na ňu žiadne špeciálne vybavenie, stačí rýľ, prípadne záhradnícke nožnice. Rastliny po vyrytí a rozdelení hneď vysádzame priamo na nové a konečné stanovište. Samozrejme, ak chceme pripraviť zopár rastlín pre priateľov, malé časti trsov vysadíme aj do kvetináčov.

Množíme rastliny delením

Trsovito rastúce trvalky, napríklad pakost, množíme delením trsov. Trs vyberieme z pôdy buď celý, alebo jeho časť a rozdelíme ho na niekoľko menších dielov. Každý z nich však musí mať korene. Kým príde zima, rastliny sa na novom mieste stihnú zakoreniť.

Na množenie delením sú ideálne prerastené trvalky. Odrežeme odkvitnuté súkvetia a suché listy. Trs opatrne podoberieme rýľom a vyberieme. Uvoľnenú pôdu z koreňov trochu otrasieme. Rýľom trs akoby rozrežeme, v mieste, kde v ňom vidíme medzery medzi rastlinami. Prestarnuté časti (zo stredu) vyhodíme.

2 rozsadzanie pakostov pochyba 1B9A1409

Väčšie trsy delíme rýľom na menšie, každý nový musí mať dostatok koreňov a výhonkov. Pomôcť si môžeme záhradníckymi nožnicami či starým veľkým nožom. Pôdu na mieste, kde sme vykopali rastlinu, pohnojíme. Ak v nej nie sú škodce či choroby, jeden kus vysadíme aj sem. Ostatné vysadíme na nové miesto a dobre zalejeme.

Druhy, ktoré po odkvete rozmnožujeme týmto spôsobom:

  • Hluchavka (Lamium)
  • Rudbekia (Rudbeckia)
  • Monarda (Monarda)
  • Astry (Aster)
  • Čistec (Stachys)
  • Zbehovec (Ajuga)

 

Text: redakcia
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku