Vianočný kaktus nájdeme v ponuke kvetinárstiev tradične koncom roka, v období, keď začína kvitnúť.
Vianočný kaktus, odborne šlumbergera (Schlumbergera), pochádza z ďalekej Brazílie. Vyniká nádhernými kvetmi, najčastejšie ružovými, bielymi alebo červenkastými, dokonca oranžovými a žltkastými. Úsilie šľachtiteľov sa zďaleka nekončí. Ak by sme si chceli niektorý zaujímavý kultivar zaobstarať, koniec roka, presnejšie obdobie Vianoc, je na to najideálnejšie. Ponuka je totiž najširšia. Ak dodržíme správne podmienky, môže kvitnúť veľmi dlho, niekedy aj dva mesiace. Vďaka svojim listom je však táto rastlina príťažlivá aj mimo obdobia kvitnutia.
Umiestnenie
Šlumbergeru je najlepšie pestovať na polotienistom mieste, nie na priamom slnku. Podľa skúseností je vhodná severná strana. V zimnom období jej vyhovuje teplota okolo 15 °C alebo o niečo nižšia, ale nie pri bode mrazu. Počas zimy neznesie umiestnenie v teplom priestore so suchým vzduchom, reaguje opadaním kvetných pukov a kvetov. Ideálny je chladnejší priestor – veranda alebo chodba. V lete jej vyššie teploty neprekážajú. Vtedy ju môžeme pestovať aj vonku, na polotienistom mieste v záhrade alebo na terase, kde ju chránime pred priamym slnkom. Na jeseň ju vonku ponecháme čo najdlhšie, ideálne až do príchodu mrazov, pretože postupné znižovanie teplôt podporuje tvorbu kvetných pukov.
Starostlivosť
Rastlinu v čase kvitnutia zalievame asi raz za 10 dní, záleží však aj na veľkosti črepníka a teplote miestnosti. Dáme pozor na premokrenie. Ideálne je, ak substrát medzi zálievkami mierne preschne. Používame odstátu vodu, nie studenú. V čase kvitnutia raz za dva týždne rastlinu prihnojujeme hnojivom na kaktusy alebo kvitnúce izbové rastliny. Keďže pochádza z tropických oblastí, pozitívne na ňu pôsobí aj rosenie odstátou vodou. Pri dobrej starostlivosti sa rýchlo rozrastá a vytvára efektný, husto olistený trs. Časom, cca raz za 3-4 roky, ju na jar presadíme. Pri presádzaní pridáme do substrátu aj trochu čistej rašeliny. Osvedčilo sa použiť hlinené črepníky.
Kvitnutie
To, či šlumbergera bohato zakvitne, záleží hlavne na nás. Príprava rastliny na kvitnutie sa začína na jeseň. Mali by sme jej dopriať minimálne mesačný odpočinok, počas ktorého ju budeme zalievať minimálne alebo vôbec. Umiestnime ju na chladnejšie miesto. Keď spozorujeme tvorbu pukov, postupne zvyšujeme teplotu. Nezabúdame na pravidelné rosenie. Ak by sme rastlinu preložili hneď do prekúrenej miestnosti, puky by opadali. Opadávanie pukov môže spôsobiť aj prievan alebo časté premiestňovanie.
Návod, ako z odrezkov rozmnožiť obľúbený vianočný kaktus
1. ODOBRATIE ODREZKOV
Šlumbergeru rozmnožíme pomocou odrezkov. Odoberáme ich zo zdravých a bohato olistených rastlín.
2. TRI AŽ ŠTYRI ČLÁNKY
Ideálny odrezok má mať 3 až 4 články. Odstrihneme ich alebo odrežeme.
3. VÝBER SUBSTRÁTU
Odrezky sa zakorenia v zmesi rašeliny a piesku alebo v substráte na rozmnožovanie rastlín.
4. PREMIEŠANIE SUBSTRÁTU
Jednotlivé zložky substrátu dôkladne premiešame v hlbšej a širšej miske.
5. PLNENIE
Menšie plastové črepníky naplníme takmer po okraj namiešaným substrátom.
6. ZASCHNUTIE A STIMULÁTOR
Odrezky necháme asi 2 h zaschnúť a potom konce ošetríme stimulátorom.
7. ZAPICHNUTIE
Jednotlivé odrezky zapichneme do substrátu, ktorý jemne utlačíme.
8. ZÁLIEVKA
Nakoniec substrát s odrezkami dobre zalejeme a črepníky umiestnime na teplé a svetlé miesto.
Dobré rady
Pri hĺbení jamiek na zapichnutie odrezkov si môžeme pomôcť starou ceruzkou.
Substrát pri zakoreňovaní udržiavajme mierne vlhký, nie premáčaný. Dáme pozor na chlad a prievan. Optimálna teplota počas zakoreňovania je 20 – 22 °C. Odrezky priebežne postrekujeme odstátou vodou. Po zakorenení a objavení sa nových výhonkov mladé rastliny presadíme do väčších črepníkov. Použijeme vhodný substrát pre túto rastlinu, čo je zmes rašeliny, kvalitnej listovky a pareniskovej pôdy. Pridať môžeme aj trochu piesku.
Na rozmnožovanie týmto spôsobom sú vhodné mesiace január až marec. Rastlinu rozmnožujeme až po odkvitnutí. Použiť sa dajú aj jednočlánkové odrezky, vhodnejšie sú aspoň trojčlánkové.
Ak rozmnožujeme viac kultivarov, odrezky si označíme. Neskôr budeme vedieť, ktoré sa nám podarilo zakoreniť a pri ktorých to musíme vyskúšať opakovane.
Text, realizácia: Daniel Košťál
Foto: Daniel Košťál, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, mám taký menší problém. Môj kaktus začal až veľmi rýchlo rásť v tomto…