Fuksie, rovnako ako aj muškáty patria k najčastejšie pestovaným kvitnúcim rastlinám na balkónoch a terasách. Ak sa chcete tešiť zo záplavy ich kvetov aj o rok, môžete si ich teraz rozmnožiť pomocou odrezkov. Je to jednoduché.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- substrát na rozmnožovanie rastlín
- perlit alebo piesok
- materské rastliny – muškáty, fuksie
- práškový stimulátor
Náradie:
- záhradnícky nôž
- záhradnícke nožnice
- krhla s vodou
- výsadbový kolík
- plytký črepník alebo plastový zakoreňovač
- plastové vrecko
- menovka a ceruzka
- pracovné rukavice
Náročnosť:**
Čas: 1 hodina
Ľudia: 1
Obdobie: koniec leta
Pracovný postup
1. POMÔCKY
Pracujeme v polotieni, určite nie na slnku. Nachystáme si všetko potrebné. Ak nechceme strácať čas s miešaním substrátu, zoženieme si taký, ktorý môžeme priamo použiť.
2. ODBER
Odrezky odoberáme zo zdravých jedincov, husto olistených, ideálne jedno- až dvojročných. Z jednej mohutnejšej rastliny môžeme odobrať viacero odrezkov. Použijeme záhradnícky nôž či nožnice.
3. VÝBER
Najvhodnejšie sú odrezky vrcholové, ale aj stonkové, dlhé maximálne 15 cm. Po odrezaní by mali mať aspoň dva páry listov. Ak sa na odrezkoch nachádzajú kvety či puky, odstránime ich.
4. NÁDOBA
Odrezky budeme zakoreňovať v širšom, ale plytkejšom plastovom črepníku. Použiť môžeme aj praktický plastový zakoreňovač, ideálne s priehľadným krytom.
5. SUBSTRÁT
Pripravenú nádobu naplníme zhruba do polovice výšky substrátom určeným na rozmnožovanie. Väčšie hrudky rozdrvíme v ruke.
6. PERLIT
Do substrátu pridáme za hrsť perlitu, ktorý ho ešte viac prevzdušní. Použiť možno aj piesok. Všetko dôkladne premiešame.
7. STIMULÁTOR
Listovú plochu odrezkov skrátime o polovicu, čím podporíme lepšie zakoreňovanie. Odrezky ošetríme práškovým stimulátorom – ponoríme doň konce a opatrne ich oklepeme, nezotierame.
8. ZAPICHNUTIE
Odrezok zapichneme do pripraveného substrátu. Najskôr si však pomocou starej ceruzky či menšieho výsadbového kolíka vyhĺbime jamku, aby sme zapichovaním z odrezka nezotreli stimulátor.
9. PRITLAČENIE
K odrezku opatrne pritlačíme substrát a pokračujeme ďalej. V jednej nádobe s priemerom zhruba 22 cm môžeme zakoreňovať najviac päť odrezkov. Tie by mali byť od seba vzdialené aspoň 5 cm.
10. UMIESTNENIE
Odrezky zalejeme a prekryjeme perforovaným plastovým vreckom, aby mali dostatok vlhkosti. Nádobu s odrezkami umiestnime na svetlé a teplé miesto. Substrát udržiavame stále mierne vlhký.
11. MUŠKÁTY
Okrem fuksií si týmto spôsobom môžeme rozmnožiť aj muškáty. Vrcholové odrezky odoberáme zo zdravých rastlín, ktoré boli na slnečných miestach, kvalitne zavlažované aj prihnojované.
12. DĹŽKA
Odrezok by mal mať minimálne 10 cm a nesmie byť zdrevnatený. Ideálne je, ak má aspoň dva páry listov. Spodné listy vylomíme, tie ktoré ponecháme, nemusíme skracovať.
13. MIESTO REZU
Odrezok upravíme, rez by mal viesť tesne pod listovým uzlom. Pri muškátoch je dôležité nechať rezné rany pár hodín zaschnúť. Až potom ich ošetríme práškovým stimulátorom.
14. HĹBKA
Odrezky môžeme zapichnúť hlbšie ako odrezky fuksií. Dávame pritom pozor, aby sme ich nezlomili. Do nádoby ich zapichneme aj na hustejšie. Muškáty sa rýchlo zakorenia, takže čoskoro ich rozsadíme.
15. ZÁLIEVKA
Substrát zalejeme a nádobu s odrezkami umiestnime na polotienisté miesto, nikdy nie na priame slnko. Netreba ju zakrývať vreckami či krytmi. Ideálna teplota na zakorenenie je okolo 20 °C, fuksie sa zvyknú lepšie zakoreniť pri teplote o pár stupňov vyššej.
Dobré rady
Rastliny
Na konci leta si pomocou odrezkov môžete rozmnožiť a na budúcu sezónu nachystať aj muškáty, fuksie, lantany, olovníky, jazmíny, oleandre a podslnečníky.
Obdobie
S rezkovaním treba začať už v auguste a ideálne je skončiť najneskôr začiatkom septembra.
Rezkovanie
Rezkujte vydezinfikovaným záhradníckym nožom. Pracujte v tieni alebo polotieni a nachystané odrezky čo najrýchlejšie spracujte, aby vám nevädli. Pri muškátoch používajte vrcholové odrezky, inak môžete použiť aj stonkové, teda z jednej stonky viac odrezkov. Vždy ich ošetrite práškovým stimulátorom, podporí to rýchlejšie zakoreňovanie a tvorbu väčšieho množstva koreňov. Využívajte substrát odporúčaný na rozmnožovanie. Nezakoreňujte ich v bežnej záhradnej pôde.
Starostlivosť
Substrát s odrezkami udržiavajte stále mierne vlhký, zavlažujte ho jemnou spŕškou, nie prudkým prúdom vody. Ak sú odrezky zakryté vrecúškom, snažte sa ich vetrať, aby sa vnútri nekumulovala vlhkosť. Zakoreňovanie trvá 2 až 3 týždne. Odrezky sa lepšie zakorenia na svetlom mieste, nesmú sa však dostať na priame slnko. Prihnojovanie nie je potrebné.
Rozsadenie
Keď začnú vyrastať nové mladé listy, je to znak toho, že sa odrezky zakorenili. Môžete ich porozsádzať do malých črepníčkov. Použite záhradnícky substrát. Mladé rastliny sa zakorenia a takto budú pripravené na prezimovanie. Neprihnojujte ich.
Odborník radí:
Odrezky fuksií aj muškátov sa zakorenia najlepšie v zmesi rašeliny a perlitu. Použiť možno aj hotový substrát na rozmnožovanie rastlín.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada
Prosím Vás o akú chorobu sa jedná alebo čo jej chýba? Sú to listy z fuksie.…