Všetky rastliny vytvárajú protilátky na obranu proti mikroorganizmom, ktoré ich ohrozujú. Pôsobia proti baktériám, vírusom, plesniam, ale inak ako syntetické antibiotiká.
Liečivý efekt rastlín je založený na ich komplexnom pôsobení, nie v izolovanom pôsobení ich jednotlivých látok. Iba v symbióze pôsobenia všetkých súčastí je uložené tajomstvo liečivého účinku rastlín.
Starovekí lekári nemali k dispozícii tímy vedcov a technicky vybavené laboratóriá. Pracovali empiricko-intuitívnym spôsobom. Dnešná veda potvrdzuje opodstatnenie ich postupov a metód liečenia.
Bylinky sú neraz rovnako účinné ako lieky
Keď sa naša imunita oslabí, cesta pre choroboplodné zárodky je otvorená. Obvykle sa nasadia antibiotiká. Telo je dvakrát oslabené. V dôsledku baktérií a vírusov a v dôsledku syntetických chemických liekov. Umelé lieky často nepodporujú samoozdravné sily tela, len zničia (alebo len oslabia) baktérie.
Rastlinné liečivá, naopak, podporujú prirodzené funkcie nášho organizmu. Po ich aplikácii sa zdravotný stav zlepšuje, aj keď počet baktérií neklesol. Spánok sa zlepšuje, sily pribúdajú, cítime zlepšenie.
Rastliny nielen znižujú počet patogénov, pomáhajú tiež telu obnoviť obranný systém tak, aby pri ďalšom útoku mohol opäť správne fungovať.
Mnohé bežné infekcie majú vírusovú príčinu. Konvenčné antibiotiká nezaberajú na vírusy, len na baktérie. Mnohé rastliny majú nielen antibiotické, ale aj antivírusové účinky. To je ich výhoda oproti syntetickým liekom. Musíme ich však užívať s rešpektom, pretože prírodné neznamená neškodné a aj v tomto prípade platí, že menej je často viac. Dávame pozor najmä na alergické reakcie – astrovité, palina, žihľava…
Rastlinné antibiotiká
Rastlinné antibiotiká podporujú pečeň, obnovujú črevnú mikroflóru, zásobujú telo vitamínmi, minerálmi, stopovými prvkami, posilňujú vylučovací systém, aby organizmus mohol všetko nepotrebné a škodlivé odstrániť. Zastavujú zápalové procesy, majú dezinfekčné účinky, posilňujú imunitu, nemajú vedľajšie účinky, nevyvolávajú druhotné ochorenia, nevytvárajú rezistenciu. Okrem toho pôsobia aj preventívne, chránia nás pred útokmi vírusov, baktérií a plesní.
Najznámejšie prírodné antibiotiká: echinacea purpurová (Echinacea purpurea), nechtík lekársky (Calendula officinalis), kozinec blanitý (Astragalus propinquus), vilcacora (Uncaria tomentosa), pelargónia sidónska (Pelargonium sidoides), kalísia vonná (Callisa fragrans), konopáč obyčajný (Eupatorium canabinuum), palina ročná (Artemisia anuna), všehoj ázijský (Ginseng panax), lesklokôrovka obyčajná (lesklá), reishi (Ganoderma lucidum), hliva ustricová (Pleurotus ostreatus), húževnatec jedlý – šii-take (Lentinula edodes), dráč obyčajný (berberis vulgaris) a mnoho ďalších.
Text: Iveta Henzelyová, www.bylinkovaskola.sk
Foto: isifa/Shutterstock
Je niekto alergický na niektoré rastliny v záhrade?