Orech vlašský v posledných rokoch zápasí s novou chorobou aj novým škodcom. Nezbavujte sa ho, s oboma sa môžete naučiť pracovať.
Orech kráľovský (Juglans regia), pôvodom z Balkánu až Prednej a Strednej Ázie, si putovaním v čase a priestore našiel cestu aj k nám. Dlhodobo sa pestoval a pestuje najmä v teplejších oblastiach a kedysi bol súčasťou takmer každej vidieckej záhrady.
Hoci kvalitné, chutné a výživné jadrá sú pevnou súčasťou našej tradičnej kuchyne, orech ako ovocný strom nikdy nebol a ani v súčasnosti nie je významne zastúpený v produkčných sadoch nášho štátu. Jeho potenciál je však veľký. Pestovanie je v porovnaní s inými veľkými ovocnými druhmi menej náročné vrátane požiadaviek na podmienky stanovišťa.
Rastúcim problémom sa však v posledných rokoch javí jeho masívnejšie napadnutie hubovou chorobou – škvrnitosťou listov –, najmä v rokoch s vlhším priebehom vegetačného obdobia. Problémový je aj výskyt nového škodcu – vrtivky orechovej. Ochrana je pre úspešné pestovanie nevyhnutná.
Používate aj vy slovné spojenie „to pravé orechové“?
Vzniklo v dávnej minulosti pravdepodobne ako utvrdenie o tom, že atraktívne orechové drevo je nefalšované, pravé.
Polopapiernáče v obľube
Väčšina pestovaných odrôd patrí k polopapiernatým odrodám, ktoré majú optimálne vlastnosti plodov a jadier. Sortiment je doplnený o červenokôstkové orechy, ktoré sa vyznačujú atraktívnym červeným až fialovým sfarbením jadier.
Pozor na neskoré jarné mrazy
Vlašský orech býva poškodzovaný neskorými jarnými mrazmi. Preto mu, ak sa dá, vyberáme chránené stanovište, ktorého podmienky eliminujú riziko takéhoto poškodenia. Odrody sú samoopelivé alebo cudzoopelivé.
Orechy sú jednodomé, na jednom strome sú samičie aj samčie kvety. Kým samičie sú nenápadné, rastúce na koncoch jednoročných (minuloročných) výhonkov, samčie – visiace jahňady – sú nápadné, ktoré po splnení svojej funkcie opadávajú. Koncové púčiky – samičie kvety – sa na jar objavujú najskôr, preto sú najviac náchylné na poškodenie. Najmä v lokalitách, kde je vyššie riziko neskorých jarných mrazov, sa odporúča vyberať neskoro rašiace odrody, napríklad ‘Mars’, ‘Jupiter’, ‘Lake’.
Odrody vlašských orechov sa pomologicky delia na:
- papiernáče s tenkou a hladkou škrupinou;
- polopapiernáče s polotvrdou škrupinou a dobrou lúpateľnosťou;
- kamenáče s tvrdou a hrubou škrupinou, ťažko prasknuteľné;
- krapáče s veľkými plodmi a veľmi rozbrázdenou škrupinou;
- iné, ako sú orechy hroznovité kamenáče, orechy červené, orechy hroznovité polopapierové a pod.
Tipy na zahraničné odrody, ktoré nájdeme v ponuke záhradníctiev
Vybrané významnejšie zahraničné odrody, vhodné na pestovanie v intenzívnych výsadbách aj záhradkách, ponúkajú aj niektoré slovenské i české záhradníctva.
‘Bucaneer’
Holandská polopapierová odroda, dozrieva stredne skoro až neskoro. Obdobie kvitnutia je neskoré až veľmi neskoré. Samčie kvety kvitnú skôr ako samičie. Strom rastie stredne bujne a má vzpriamený habitus. Plody sú malé až stredne veľké, v bočnom pohľade majú široko elipsovitý tvar. Škrupina je svetlohnedá, mierne pruhovaná, tenká. Jadro je veľké, žltohnedé, ľahko sa lúpe. Chuť je mierne aromatická, dobrá, za sucha jemne horká. Podiel jadra na celkovej hmotnosti plodu je nízky. Plodnosť je vysoká. Vďaka neskorému pučaniu je vhodná aj na menej priaznivé stanovištia.
‘Chandler’
Veľmi plodná moderná odroda z Ameriky. Plodí z bočných púčikov a prináša približne o 60 % viac úrody ako bežné odrody. Plody sú veľké, polodužinaté, s bielym až mierne žltým jadrom, veľmi dobrej chuti, bez horkosti. Dozrievajú v októbri. Šupka je žltohnedá, zvrásnená. Jadro vypĺňa 55 % plodu. Je to cudzoopelivá odroda, vhodným opeľovačom je ‘Franquette’. Dorastá do výšky 12 – 15 m a to isté platí aj o šírke.
‘Jacek’
Výnosná odroda so silným vzrastom a širokou korunou. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti chorobám a mrazu. Plody sú veľké, škrupina je tenká a jadro ju celú vypĺňa. Plody dozrievajú v druhej polovici septembra až začiatkom októbra.
‘Milotai’
Jedna z najlepších odrôd vlašských orechov. Plody sú stredne veľké, guľovité, s veľmi tenkou škrupinou. Jemné jadrá vypĺňajú takmer 50 % obsahu. Dozrievajú koncom septembra. Rast je stredne rýchly, výraznejší na úrodnejších pôdach.
‘Dwarf Karlik 3’
Je trpasličia a cudzoopelivá odroda z Ukrajiny. Dorastá do výšky približne 2 – 3 m. Plodnosť dosahuje skoro, už v treťom roku po výsadbe. Plody sú veľké, široko vajcovité až oválne, s jadrom dokonale vypĺňajúcim škrupinu. Chuť je vyvážená, lahodné jadrá sú výborné na priamy konzum. Šupka je sivohnedá, zvrásnená a tenká. Zber sa začína v septembri. Vďaka svojmu nízkemu vzrastu je ideálna do malých záhrad.
‘Mini Multiflora Nr. 14’
Je trpasličia samoopelivá odroda. Dorastá do výšky približne 2 m. Plodí skoro, už v treťom roku po výsadbe. Plody sú veľké, široko vajcovité až oválne, jadro dokonale vypĺňa škrupinu. Chuť je menej sladká, vyvážená. Lahodné jadrá sú výborné na priamy konzum. Šupka je sivohnedá a zvrásnená. Zber sa začína v septembri. Vďaka svojmu menšiemu vzrastu je ideálna do malých záhrad.
‘Rubin’
Nová odroda s atraktívnymi červenými jadrami. Vyznačuje sa vínovočervenou šupkou jadier, ktoré sú lahodné a chutné. Majú skôr elipsovitý tvar. Vypĺňajú celý plod a veľmi ľahko sa lúpu. Rast je veľmi bujný, odporúčaný spon je 8 × 8 metrov. Je to cudzoopelivá odroda, dobrým opeľovačom je ‘Chandler’. Je dobre mrazuvzdorná a odolná proti suchu.
‘Ferjean’
Kvalitná francúzska odroda s vysokými úrodami. Od septembra do októbra dozrievajú veľké a veľmi chutné plody. Rastie pomerne bujne, dosahuje výšku viac ako 10 m a šírku 4 m. Mala by sa vysádzať na teplom slnečnom mieste, dobre chránenom pred vetrom.
‘Fernor’
Cudzoopelivá odroda z Francúzska, ktorá vznikla krížením odrôd ‘Franquette’ a ‘Lara’. Vhodným opeľovačom je ‘Fernette’. Kvitne neskôr, preto je odolná proti jarným mrazom. Rastie mierne až bujne. V dospelosti môže dosiahnuť až 20 m. Plodí skoro, zvyčajne v treťom roku po výsadbe. Plody sú veľké, s priemerom 32 mm, s výraznou špičkou. Chuť je sladká, veľmi dobrá, bez horkosti a aromatická. Škrupina je polopapierová, mierne zvrásnená až hladká, žltohnedej farby. Jadro sa ľahko lúpe a vypĺňa takmer celú škrupinu. Plody dozrievajú od druhej polovice septembra.
‘Hartley’
Samoopelivá odroda s kvalitnými, krémovo sfarbenými plodmi. Tie sú veľké, mierne zašpicatené. Dozrievajú koncom septembra. Škrupina je tenká a ľahko sa láme, samotný svetlý plod zvyčajne zaberá asi 80 % plodu. Úroda je stabilná. Na pestovanie sú vhodné hlbšie pôdy s dostatočnou vlhkosťou.
Ďalšie variety orechov a príbuzných druhov
Japonský orech (srdčitý) (Juglans ailantifolia)
‘Shubert’ – zaujímavá čiastočne opelivá odroda orecha. V závislosti od podmienok pestovania dorastá do výšky 15 – 20 m. Rast je pomerne rýchly. Plody rastú v strapcoch. Sú stredne veľké, asi 4 – 5 cm, a majú oválny tvar s predĺženou špičkou. Škrupina je tvrdšia, ale ľahko sa láme. Jadro je svetlohnedé, má veľmi dobrú chuť a dá sa ľahko vylúpnuť zo škrupiny. Zber sa začína koncom septembra. Plodí skoro, už 3 roky po výsadbe. Je to skutočný unikát. Na rozdiel od klasického orecha kráľovského vyžaduje vlhšie pôdy. Dobrým opeľovačom sú iné odrody japonského orecha ‘Imshu’ alebo ‘Cambell’.
Choroby a škodce
Dôsledne odstraňujeme napadnuté listy a plody a tie nepoužívame do kompostu, ale ich spálime v krbe. Ako preventívne opatrenie proti vrtivke orechovej sa môžu použiť aj lepové pásy žltej farby, dôležitý je i výber odrôd menej citlivých na antraknózu.
Galéria k článku
Text: Ing. Martin Stanko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
neviete aká je to odroda jablka ?