S týmto postupom si hravo vypestujete dvojročné kvety zo semienka

Ak sa chcete tešiť z bohato kvitnúcich sirôtok, klinčekov, sedmokrások, nezábudiek či cheirantov počas nasledujúcej jari, mali by ste začať s ich predpestovaním už teraz. Začiatok leta je ideálny na prvé výsevy.

Klinčeky

Kontrolný zoznam

  • Osivo dvojročných rastlín

Náradie:

  • Motyka
  • Hrable
  • Krhla s vodou
  • Menovky
  • Vedro na burinu

Náročnosť: *
Čas: 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: začiatok leta

Pracovný postup

1. PRÍPRAVA ZÁHONA

Príprava záhona
Miesto výsevu odburiníme a pôdu prekypríme. Ideálne je záhon na predpestovanie dvojročiek zakladať v blízkosti intenzívne zavlažovanej zeleniny, prípadne v parenisku.

2. VYROVNANIE

Vyrovnanie
Záhon pripravíme na výsev tak, že ho dôkladne urovnáme. Pôda by mala byť mierne vlhká, bez hrúd, kameňov či koreňov burín. Povrch by mal byť dokonale rovný.

3. OSIVO

Osivo
Osivo sirôtok, ale aj mnohých ďalších dvojročných rastlín, napríklad nezábudiek, je pomerne malé. Preto si ho najskôr vysypeme do dlane. Nesypeme ho na hriadku priamo zo sáčika.

4. VÝSEV

Výsev semienok
Vysievame tak, že osivo opatrne vypúšťame pomedzi prsty a rovnomerne vysievame na pripravanú plochu. Snažíme sa dodržiavať rovnomernú líniu.

5. ZAPRACOVANIE

Zapracovanie
Osivo sirôtok je lepšie pritlačiť k pôde, prípadne veľmi jemne zapracovať. Určite nie hlboko, pretože by nevyklíčilo. Sirôtky či nezábudky klíčia v prírode priamo na povrchu pôdy.

6. OZNAČENIE

Označenie
Miesto výsevu si označíme. Ideálne obalom z osiva alebo ešte lepšie menovkou aj s názvom odrody či farby kvetu. Je to praktickejšie pre neskoršiu identifikáciu.

7. ZÁVLAHA

Závlaha
Hriadku s vysiatymi sirôtkami dôkladne zavlažíme. Zavlažujeme rozprašovačom neustále až do vyklíčenia osiva. Pozor, aj krátkodobé zaschnutie spôsobí zastavenie klíčenia.

8. VÝSEV KLINČEKOV

Výsev klinčekov
Začiatok leta je ideálny aj na výsev dvojročných klinčekov. Vybrať si môžeme farebnú zmes osív alebo len konkrétnu farbu kvetu. Dostať kúpiť dokonca aj plnokveté odrody.

9. RIADKY

Riadky
Klinčeky klíčia v tme, preto budeme vysievať do riadkov, semeno sa tak dostane pod povrch. Riadky pritom nemusia byť hlboké, dôležitá je však vzájomná vzdialenosť – 20 cm.

10. VYSIEVAME ROVNOMERNE

Vysievame rovnomerne
Osivo vysievame rovnomerne rozsypaním do riadku. Dbáme na to, aby sa jednotlivé semienka nedotýkali. Rozsýpame pomedzi špičky prstov.

11. ZASYPANIE ZEMINOU

Zasypanie zeminou
Rozsypané osivo v riadkoch opatrne zahrnieme zeminou. To totiž klíči iba v tme. Výsevy zalejeme a označíme si ich menovkou.

Odborník radí:

Dobré je zakrývať miesto výsevu vždy po zálievke netkanou textíliou, prípadne tmavou fóliou. Akonáhle začnú rastlinky klíčiť, kryt odstránime a stále intenzívne zavlažujeme.

Dvojročné rastliny z vlastného výsevu

Dobrá rada

Mladé rastlinky po vyklíčení neustále zalievame, ideálne ráno. Neskôr môžeme prihnojiť hnojivom na list. Husté porasty pikírujeme na pripravený zásobný záhon, prípadne do menších črepníkov. Ideálne koncom leta a začiatkom jesene. Zo záhonu potom môžeme napríklad aj začiatkom jari rozsádzať na konečné stanovištia a do hrantíkov. Aj počas jesene porasty dvojročných rastlín intenzívne zavlažujeme. Dobré je mladé rastlinky aj prihnojiť. Použijeme kvalitné viacložkové hnojivo s vyšším obsahom draslíka a fosforu. To podporí lepšie prezimovanie mladých rastlín. Porast udržiavame v lete aj na jeseň v bezburinnom stave, pôdu okolo rastlín kypríme. Burina totiž odčerpáva dvojročkám vlahu a potrebné živiny, v  dôsledku čoho potom zaostávajú v raste a menej kvitnú. Pred príchodom mrazov záhony s dvojročkami zakryjeme čečinou, hlavne pri nezábudkách, sedmokráskach a zvončekoch.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku