Sadíme kontajnerové černice v 11 krokoch

Teraz je obdobie, kedy môžete vysádzať kontajnerové ovocniny. Ide o sadenice všetkých ovocných druhov zakorenené v kontajneri. Tento druh výsadbového materiálu môžete vysádzať celoročne s výnimkou zimných mesiacov. Jedným z ovocných druhov, ktoré vysádzate najčastejšie z kontajnerov, sú černice.

Vysádzame kontajnerové černice

Pracovný postup

1. MIESTO VÝSADBY

Miesto výsadby
Sadenica černice by mala byť zdravá, dobre vyvinutá a s riadnym označením odrody. Miesto výsadby zasa celkom bez burín a ideálne v blízkosti plota, ktorý neskôr poslúži ako opora.

2. VÝSADBOVÁ JAMA

Výsadbová jama
Jamu vykopeme o čosi väčšiu, ako je veľkosť kontajnera. Skôr ako vysadíme, dáme do jamy zásobnú dávku ekologického hnojiva. Veľmi dobre sa osvedčili hnojivá na báze rohoviny.

3. KONTROLA KOREŇOV

Kontrola koreňov
Sadenicu opatrne vyberieme z kontajnera tak, aby nedošlo k narušeniu koreňového systému. Ten je v prípade zdravej sadenice bohatý a na pohľad vitálny.

4. NA HNOJIVO

Uloženie sadenice na hnojivo
Sadenicu položíme priamo na rohovinové hnojivo. V prípade ekologických hnojív na báze rohoviny nehrozí popálenie koreňov, preto nemusíme pod koreňový bal podsypávať zeminu.

5. HĹBKA JAMY

Hĺbka jamy
Hĺbka jamy by mala byť o 5-10 cm hlbšia, ako je výška kontajnera. Zabezpečí nám to lepšie prekorenenie sadenice a jej fixáciu v pôde.

6. PRVÉ PRISYPANIE

Prisypávanie zeme
Sadenicu opatrne zasypeme vykopanou zeminou, približne do výšky koreňového balu., nie viac, pretože vzápätí jej doprajeme bohatú zálievku.

7. PRVÁ ZÁLIEVKA

Prvá zálievka
V tomto štádiu vysadenú sadenicu dôkladne zalejeme vodou. Vytvorená lievikovitá jamka nám vodu dokonale udrží tam, kde je to potrebné.

8. DRUHÉ PRISYPANIE

Druhé prisypanie
Po vsiaknutí vody dosypeme do jamy zeminu až do výšky terénu. Jemne ju utlačíme a povrch vyrovnáme. Z pôdy môžeme vytvarovať zálievkový tanier.

9. DRUHÁ ZÁLIEVKA

Druhá zálievka
Na záver sadenicu opäť výdatne zalejeme. Čím viac vody, tým lepšie. Aby sa mladá rastlina dobre zakorenila, dostatok vlahy na začiatku je podmienkou.

10. OČISTENIE

Očistenie rastliny
Vysadenú rastlinu zbavíme všetkých prípadných mechanických častí, ako sú úchytky, spojky, farebné plastové etikety či iné komerčné doplnky, aby sme ju uvoľnili a mohla slobodne rásť.

11. OZNAČENIE

Označenie
Nezabudneme si poznačiť do zošita či počítača, ktorú odrodu sme kde vysadili. Plastovú etiketu môžeme zavesiť na plot v mieste výsadby, vydrží niekoľko rokov.

Dobré rady

Vysádzajte k opore
Na čo treba dať pri černiciach pozor, je vhodný pestovateľský priestor. Ide totiž o intenzívne rastúce kry, ktoré tvoria každoročne niekoľkometrové výhony. Tie majú vďaka svojej dĺžke a váhe previslý charakter, čo prináša potrebu opory. Černice preto vysádzame popri plotoch, altánkoch či iných miestach, ktoré sa dajú využiť ako opora. Pokiaľ takú možnosť nemáte, vybudujte im jednoduchú opornú konštrukciu.

Černice

Spon výsadby
Černice vytvárajú mohutné kry, ktoré sú veľmi úrodné. Navyše, sú spoľahlivo samoopelivé. Vďaka tomu nepotrebujete vysadiť do záhrady veľa rastlín. Na bežnú potrebu plne postačujú 1 až 3 rastliny. Pokiaľ vysádzame 2 a viac rastlín, vysadíme ich od seba na vzdialenosť aspoň 2,5 až 3 metre. Výhony síce dokážu dorásť do dĺžky, ktorá tomuto sponu odporuje, pre dosiahnutie čo najväčšej veľkosti plodov sa však počas jarného rezu skracujú na dĺžku približne 2 metre, takže si jednotlivé rastliny vzájomne neprekážajú. Pokiaľ zvolíme vertikálny systém pestovania s dlhšími vertikálnymi výhonmi na vyššej drôtenke, sadenice vysádzame logicky hustejšie.

Tip autora
Pri zakladaní hriadky černíc si na spestrenie sortimentu zabezpečte aj malinočernicu. Ide o kríženca maliny a černice, ktorý nesie znaky oboch rodičovských rastlín. Rastovo má rovnaké nároky ako černica, môže sa preto sadiť k tej istej drôtenke ako černice bez obavy, že si budú vzájomne konkurovať. Najdostupnejšie odrody z kríženia malín a černíc sú Tayberry, Buckingham, Boysenberry či Loganberry.

Ak si chcete vybrať správnu odrodu, prečítajte si aj článok: Aké odrody černíc vysadiť?

 

Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku