Uhorka je považovaná za náročnejšiu plodinu, ale vynahrádza nám to svojou univerzálnosťou a príjemnou chuťou. Môžeme si vybrať z troch základných typov – nakladačiek, šalátoviek a hadoviek.
Uhorky nakladačky
Tipy na úspešné pestovanie nakladačiek
Nakladačky môžeme pestovať horizontálne alebo vertikálne na opore. Pri horizontálnom vonkajšom pestovaní ich necháme plaziť po nakyprenej pôde alebo záhon pred výsadbou pokryjeme tmavou netkanou textíliou, ktorá zabráni znečisteniu plodov.
Skorší zber docielime pri výseve či výsadbe v skleníku alebo vo fóliovníku, na druhej strane pestovanie uhoriek na vonkajšom záhone je všeobecne menej náročné.
Sadenice nakladačiek si môžeme predpestovať výsevom troch semien do kvetináča v skleníku, alebo ich vysejeme priamo na miesto.
Plody nakladačiek rastú veľmi rýchlo, treba ich zberať najlepšie každý druhý deň. Ak ich necháme prerastať, rastliny obmedzia tvorbu kvetov, čo sa podpíše na množstve plodov.
Čo je partenokarpia?
Vlastnosť, ktorá vychádza zo spôsobu rozmnožovania – tvorby plodov.
Partenokarpická odroda tvorí plody bez opelenia kvetov samčím peľom, čo inak pri uhorkách obstarávajú včely a čmeliaky. Výborne sa hodia na skleníkové pestovanie. Plody sú vnútri tuhšie, s náznakom nevyvinutých semienok.
Nepartenokarpické odrody sú vhodné na poľné pestovanie. Ide o odolné odrody s vysokým výnosom. Dužina je mäkšia a vyvíjajú sa v nej semená.
Informácia, že ide o partenokarpickú odrodu, sa zvyčajne nachádza na prednej strane vrecka so semienkami.
Jemnobradavičnaté nakladačky
Jemnobradavičnaté alebo tiež hladké uhorky nakladačky sú typické drobnými výrastkami, ktoré v rôznej hustote pokrývajú celý plod. Väčšina z nich je určená na pestovanie v teplejších podmienkach, pretože sú citlivejšie na teplotné výkyvy.
Odporúčané partenokarpické odrody
- ‘Karen F1’ – skorá hybridná odroda s takmer výlučne samičím kvitnutím, vhodná do všetkých oblastí pestovania uhoriek. Plody sú stredne- až tmavozelené, geneticky nehorké, s veľmi hustou jemnou bradavičnatosťou. Pomer dĺžky a šírky plodu je 3:1. Je rezistentná proti vírusu mozaiky uhorky a černi uhorkovej, vysoko tolerantná k plesni uhorkovej.
- ‘Harriet F1’ – veľmi skorá hybridná odroda s tupými, geneticky nehorkými plodmi a s jemnou, hustou bradavičnatosťou. Je vhodná najmä do typicky „uhorkárskych“ oblastí. Rastliny sú celkovo menej vzrastné a citlivejšie k chladnému počasiu.
- ‘Vanesa F1’ – stredne vzrastná odroda s geneticky nehorkými plodmi s pomerom dĺžky a šírky 3 : 1. Je odolná proti viacerým chorobám.
Odporúčané nepartenokarpické odrody
- ‘Everest F1’ – veľmi skorá hybridná odroda s prevažne samičím kvitnutím. Rastliny majú slabší vzrast. Plody sú stredne zelené s hustou jemnou bradavičnatosťou. Je odolná proti vírusovej mozaike uhoriek, černi a múčnatke. Pomer dĺžky a šírky plodu je v priemere 3,6:1. Veľmi skorý zber nastupuje spravidla 10 – 14 dní pred signalizáciou plesne uhorkovej.
- ‘Charlotte F1’ – veľmi skorá hybridná odroda s prevažne samičími kvetmi máštíhle, krátke,tvarovo vyrovnané plody s jemnou a hustou bradavičnatosťou. Sú geneticky nehorké. Chrakteristický je i vysoký výnosový potenciál, odolnosť k deformáciám plodov a vysoká toleranciou k plesni uhorkovej.
- ‘Aurea F1’ – bujné rastliny s geneticky nehorkými plodmi sú odolné proti chorobám.
Hrubobradavičnaté nakladačky
Majú hrubšie ostne, ktoré sú síce na dotyk nepríjemné, pokožku však určite neprepichnú. Poradia si aj so sťaženými podmienkami, preto ich uprednostníme v okrajových pestovateľských oblastiach.
Odporúčané partenokarpické odrody
- ‘Anya F1’ – veľmi výnosná hybridná odroda vhodná pre intenzívny spôsob pestovania. Svetlo zelené plody začínajú už za prvým listom, sú vyrovnané a geneticky nehorké.
- ‘Zuzana F1’ – poloskorá hybridná odroda stredného vzrastu má menšie, valcovité, riedko a hrubo bradavičnaté plody, ktoré sú geneticky nehorké. Pomer dĺžky a šírky plodu je 3,2:1. Je rezistentná proti vírusu mozaiky uhorky, vírusu žltej mozaiky cukety, černi uhorkovej a veľmi vysoko tolerantná proti plesni uhorkovej.
Odporúčané nepartenokarpické odrody
- ‘Bohemia F1’ – veľmi skorá stredne vzrastná hybridná odroda s dlhšími, štíhlymi, tmavozelenými a geneticky nehorkými plodmi. Je vysoko odolná proti plesni uhorkovej.
- ‘Viola F1’ – odroda s bujným vzrastom a vysokými výnosmi je odolná proti chorobám.
Šalátové uhorky
Šalátové uhorky sa delia na dve základné skupiny, na uhorky poľné a skleníkové s celkom hladkou a oveľa jemnejšou šupkou, označované aj ako uhorky hadovky.
Tipy na pestovanie šalátoviek
Odolnejšie odrody šalátových uhoriek sa dajú bez väčších problémov pestovať vonku v záhrade, preto sa ich nemusíme vzdávať ani bez skleníka. Sú označované ako „poľné“. Pokiaľ sa však chceme dočkať skoršej úrody alebo plánujeme pestovanie náročnejších odrôd, ktoré vyžadujú vyššiu teplotu, určite sa bude hodiť skleník alebo fóliovník.
Zatiaľ čo pri vonkajšom pestovaní môžeme nechať šalátové uhorky plaziť sa po pôdnom povrchu, v skleníku či vo fóliovníku ušetríme veľa miesta pestovaním pomocou vertiko systému. Môžu ním byť plastové siete, pevné stĺpiky alebo napríklad konštrukcia z paliet, možností je veľa.
Aj pri šalátových uhorkách si vždy overíme, či ide o partenokarpickú alebo nepartenokarpickú odrodu, aby sme vedeli, za akých okolností sa dočkáme šťavnatých plodov.
Odporúčané odrody na poľné pestovanie
- ‘Markyza F1’ – skorá šalátovka s vysoko vyrovnanými valcovitými a tmavozelenými plodmi dlhými 18 – 22 cm má dobrý zdravotný stav. Je geneticky nehorká. Vďaka skorosti ju možno pestovať aj z neskorej výsadby. Dĺžka plodu je 18 – 22 cm. Je tolerantná k plesni uhorkovej aj k múčnatke.
- ‘Aikon F1’ – skorá hybridná odroda typu American slicer má prevažne samičie kvety. Hodí sa na pestovanie na záhone a v pareniskách. Má stredný vzrast. Tmavozelené, dlhovalcovité plody majú riedku hrubú bradavičnatosť s bielymi ostňami. Dorastajú do dĺžky 25 – 28 cm.
- ‘Linda F1 Mix’ – odroda výrazne samičieho typu, značne odolná proti väčšine významných chorôb vrátane plesne uhorkovej. Plod je kratší, rovnomerne tmavozelený, bez krčka. Okrem poľného pestovania sa jej darí vo fóliovníku či v skleníku.
Odporúčané odrody na skleníkové pestovanie
- ‘Minisprint F1’ – krátkoplodá partenokarpická šalátovka má len samičie kvety. Dĺžkou plodu patrí k modernému typu tzv. minišalátoviek. Strednezelené, lesklé a geneticky nehorké plody majú dĺžku 15 – 17 cm.
- ‘Kalimero F1’ – skorý partenokarpický hybrid skleníkovej miniuhorky typu BethAlpha má tmavozelené hladké plody s dĺžkou 10–14 cm. Za jedným uzlom vyrastá viac plodov, čo zvyšuje výnosy. Plody majú tenkú šupku a veľmi jemnú chuť.
- ‘Saladin F1’ – skorý partenokarpický hybrid je určený na pestovanie vo fóliovom kryte. Plod je hladký, nehorký a dlhý 25 – 30 cm.
- ‘Melany F1’ – poloskorý partenokarpický hybrid holandského typu s „multifruit“ efektom. Tmavozelené plody valcovitého tvaru majú dĺžku 24 cm.
Text: Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock, MoravoSeed, Semo
Zdroj: časopis Záhrada
Má niekto skusenosti s nakladackami uhorka partenokarpická - Partner F1 kúpil so…