Krásna v záhonoch a kvetináčoch, využiteľná v kuchyni a aj domácej lekárničke, to je šalvia. Vždyzelené sivasté listy, atraktívne kvety v tónoch svetlomodrej až ružovofialovej z nej robia bylinku nielen pre kuchynský záhon, ale i pre bežné okrasné záhony.
Výsev a výsadba šalvie
Ročné a dvojročné šalvie dopestujeme ľahko zo semena. Vysievame ich behom marca v interiéri a vysádzame na záhon, až keď pominie riziko mrazov, čiže v druhej polovici mája. Zo semena môžeme vysievať aj trvalkové šalvie, druhá možnosť je rozmnožiť ich z odrezkov alebo zakúpiť hotové mladé sadenice. Najlepšie sa zakoreňujú mladé bylinné odrezky, uštipnuté tesne pod jedným z listov. Spodné listy z odrezka odtrhneme, jeho konček ponoríme do koreňového stimulátora, vložíme do kvetináčov naplnených pieskom a zakryjeme mikroténovým vreckom. Umiestnime na slnečný parapet a udržiavame vlhké.
Šalvia nie je náročná na druh pôdy, podmienkou je však jej priepustnosť. V ťažkých pôdach je riešením obohatiť ju o štrkovú zložku. Slnečné stanovište je ideálne, pretože slnko podporuje tvorbu aromatických látok. Šalviám sa darí aj vo väčších kvetináčoch.
Ako strihať šalviu
Odkvitnuté stonky zrežeme, aby nezdrevnateli. Nerežeme až do starého dreva, pretože nemusí vyhnať nové výhonky. Niektoré druhy a chúlostivé kultivary vyžadujú zimnú ochranu. Na začiatku a na konci leta nasypeme okolo rastlín niekoľko hrstí rohoviny a jemne ju zapracujeme do pôdy. Trvalkové šalvie je dobré po troch až štyroch rokoch obnoviť, pretože po tomto období klesá ich estetická hodnota. Vtedy je čas namnožiť si ich z mladých odrezkov alebo potápaním. Keď dorastú mladé sadenice, pôvodné rastliny vyhodíme a nahradíme ich novými.
Zber počas celého roka
Trvalkové šalvie sú vždyzelené, a tak môžeme čerstvé listy zbierať celoročne. Najviac aromatických látok však obsahujú pred kvitnutím. Ich zber načasujeme na ranné alebo podvečerné hodiny, keď je v listoch najvyššia koncentrácia aromatických olejov.
Čerstvá alebo sušená
Pokiaľ môžeme, šalviu používame v čerstvom stave. Dá sa však dobre aj sušiť. Vrcholové výhonky a otrhané listy z hrubších stoniek rozprestrieme na papier alebo na plech na pečenie a sušíme na tienistom, teplom a dobre vetranom mieste.
Šalvia v kuchyni
Listy pridávame do jedál v malých množstvách, sú príliš aromatické. Uplatnia sa dobre v cestovinových a strukovinových šalátoch. Aby sme aj počas zimy získali z lístkov čo najviac arómy, dáme ich na sitko a prelejeme vriacou vodou.
Choroby a škodce
V našich podmienkach šalvie zvyčajne chorobami netrpia, nebývajú ani napádané škodcami.
Ako získať viac rastlín
Okrem tzv. rezkovania je osvedčenou metódou aj potápanie. Nízkorastúcu vetvičku dáme na jar do vyhĺbenej ryhy v jamke, zafixujeme drôtom, zahrnieme pôdou a vyčkáme do jesene. Keď sa výhonok dobre zakorení, odstrihneme ho od materskej rastliny a vysadíme do kvetináča alebo na koncové stanovište.
Šalvia ako liečivá rastlina
Na účely domácej lekárničky používame dva druhy: šalviu lekársku (Salvia officinalis) a šalviu levandulolistú (Salvia levandulifolia). Sú vhodné na prípravu čaju (užívame iba krátkodobo pri nachladnutí, bolestiach hrdla) alebo záparu, ktorý používame ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny alebo mandlí.
Obľúbené odrody
- Šalvia lekárska – druh, vytrvalý vždyzelený malý krík s aromatickými listami a so svetlomodrými kvetmi. Výška 75 cm.
- ,Berggarten‘ – má široké a strieborné listy, kompaktný vzrast. Výška 50 cm.
- ,Albiflora‘ – má biele kvety. Výška 40 cm.
- Šalvia levandulolistá (S. elegans) – má užšie listy a nižší vzrast ako šalvia lekárska. Výška 40 cm.
- Šalvia ananásová ,Mello‚ – trvalka, ktorá znáša mráz iba do -6 ⁰C, preto ju prezimujeme v kvetináči v miestnosti s teplotou cca 10 ⁰C. Jej listy s nádychom vône melóna sú tiež liečivé. Výška 50 – 80 cm.
- Šalvia hájna (S. nemorosa) ,Salute™ Light Pink‘ – je mrazuvzdorná trvalka s ružovými kvetmi. Výška 45 cm.
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ako je to prosim vas so salviou? Moja uz je uz cela rozkvitnuta a nestihla som…