Salvia officinalis, šalvia lekárska, vznešená stredozemná bylinka, veľmi obľúbená aj u nás. Takmer naša, ale nie celkom.
Je rozšírená prevažne v záhradách. Voľne na lúke nájdete skôr jej sesternicu šalviu lúčnu, ktorá však nemá ani zďaleka také silné účinky ako tá lekárska.
V tomto článku sa dozviete:
-
- ako a kde ju pestovať
- pravidlá, vďaka ktorým sa vyvarujete ťažkostí z predávkovania
- aká to je výborná korenina
- aké má liečivé účinky
Šalvia v záhrade
Šalviu si do záhrady nasťahujete ľahko. Skoro na jar zo semienka, zvyšok roka skôr priesady. Následne sa dá v lete množiť odrezkami. Zbierať môžete priebežne podľa potreby, ale ak si chcete nasušiť, taký riadny rez vydá aj 3x za sezónu. Po skosení sa vždy viac rozkonáruje. Pri vyberaní stanoviska myslite na to, odkiaľ pochádza. Obľubuje veľa slnka a v zime ocení, ak je miesto aspoň čiastočne chránené, nemusí každý mráz prežiť.
Druhov je viacero, niektoré majú lístky úzke, niektoré tučnejšie, líšia sa aj odtieňom farby, no typický je pre nich strieborný nádych najmä zo spodnej strany.
Strašiak tujón
Jediná problematická látka, ktorú šalvia lekárska obsahuje, je neurotoxický jed tujón. Jeho množstvo nie je tak vysoké, aby si človek vážne ublížil, no nepríjemné symptómy si privodiť môže.
Mala som tú česť aj osobne, takže to viem priblížiť naozaj konkrétne. Na vysokej škole som v skúškovom období pocítila škriabanie v hrdle a posledné čo som v tej chvíli potrebovala, bola angína. Začala som do seba liať šalviový čaj. Šálku za šálkou, celý deň, popíjala som ho prakticky nonstop. Výsledkom bola príšerná nevoľnosť, návaly tepla a chladu, jemný pocit dezorientácie. Problém som identifikovala, angína bola zažehnaná a napokon prešli aj ťažkosti z predávkovania, v každom prípade, rozhodne nikomu neodporúčam si to skúsiť.
Nepreháňať to s ňou!
Základné pravidlo, ako sa vyvarovať ťažkostí s týmto jedom, je používať bylinku striedmo, nie pravidelne a už vôbec nie dlhodobo. Nevariť ju, nevystavovať ani iným dlhším tepelným úpravám, ak piecť, preferovať teplotu do 180 stupňov.
Na liečenie je veľmi efektná nielen ako čaj, ale aj ako kloktadlo, takže ak si budete chcieť pomôcť akútne a intenzívne, voľte radšej silnejší výluh na kloktanie a nie na pitie.
Myslím, že tieto pravidlá sa dajú veľmi ľahko dodržať a tak vám už nič nebráni využívať šalviu ako liečivú bylinku alebo ako veľmi výnimočnú koreninu.
Šalvia v kuchyni
Lístky šalvie dokážu v kuchyni divy. Vetvička k pečenému mäsu, nasekaná vňať na záver do omáčok, ryže, cestovín, nátierok… Zaujímavá je v kombinácii s mätou a petržlenovou vňaťou. Určite si ňou spestrite najmä letné ľahké jedlá. Začať môžete tým najjednoduchším, čo sa z nej dá urobiť. Výsledok vás prekvapí.
Šalviové maslo
Postup určite tušíte. Potrebovať budeme len maslo a čerstvé lístky šalvie. Nadrobno narežeme alebo nasekáme a primiešame do zmäknutého masla.
Poriadne popučíme, vymiešame a dáme odstáť do chladničky. Ideálne na 24 hodín.
Kúsky bylinky v masle úplne zmäknú. Ak okoštujete hneď, možno sa vám budú zdať rušivo tuhé, ale ono sa to poddá. Maslo nádherne presiakne šťavou, vôňou a kúskami bylinky. Požívame ako ochutené maslo, výborne aj len tak na pečive.
Ešte lepšie s cestovinami. Len cestoviny a dávka šalviového masla primiešaná ešte za horúca hneď pri scedení. Žiadna omáčka navyše sa nebude žiadať. Šalvia je relatívne výrazná korenina, nezameniteľná, no zároveň chuťovo jemná.
Šalvia ako liek
Šalvia lekárska je primárne liečivá bylinka. Dá sa z nej robiť tinktúra, prikladať napríklad ako obklad pri štípancoch, ale najviac muziky narobí hádam úplne klasicky nasušená. Čaj sa z nej pripravuje slabší, na jednu šálku postačia 3 gramy sušiny. Lúhovanie by nemalo nikdy presiahnuť 15 minút. Dve šálky denne je rozumný limit.
Má protizápalové účinky, pije sa pri chorobách dýchacích ciest, pri akejkoľvek bolesti hrdla, pri tráviacich ťažkostiach a keďže obsahuje aj prírodné fytoestrogény, tak dokonca aj pri úprave menštruačného cyklu, pri problémoch s otehotnením či pri klimaktériu. Pomôže aj pri zápaloch ďasien.
Na kloktanie pri zápaloch hrdla sa môže spraviť silnejšia koncentrácia, okolo 5 g sušených lístkov na jednu šálku, kloktá sa vlažný „čaj“ 3 x denne.
Naša lúčna šalvia
Šalvia lúčna má síce podobnú vôňu, no značne iné listy, kvety, aj celkovú stavbu rastliny.
Má síce podobné účinky, no omnoho slabšie. V ľudovej liečbe som sa stretla s využitím najmä priamym žuvaním lístkov pri problémoch v ústnej dutine a to ešte pred kvitnutím. Tak sa však omnoho ťažšie hľadá, keďže o náleziskách šalvie lúčnej podávajú hlásenie do veľkej diaľky najmä jej vysoké vztýčené modrofialové kvety.
Text a foto: Martina Töröková
Ako je to prosim vas so salviou? Moja uz je uz cela rozkvitnuta a nestihla som…