Sansevieria, sukulentný chameleón: Čo vyžaduje izbovka, ktorú nezničí ani úplný začiatočník?

Hľadáte vytrvalú a takmer nezničiteľnú izbovú rastlinu? Siahnite po sansevierii, ktorú poznáme skôr pod ľudovým názvom svokrine jazyky.

Sansevieria známa ako svokrine jazyky
Sansevieria je vytrvalá a takmer nezničiteľná izbová rastlina. Foto: Shutterstock

Ide o jednu z najvďačnejších izbových rastlín, ktorú zvládne pestovať aj úplný začiatočník. Jediné, čo je potrebné postrážiť, je to, aby sme ju nepreliali. V kvetinárstve sa stretneme hneď s niekoľkými zaujímavými druhmi a ich odrodami, ktoré sa líšia nielen veľkosťou, ale aj tvarom a sfarbením väčšinou úzkych, dlhých a pevných listov.

Ako izbová rastlina sa tento sukulent z horúcich a suchých afrických púští pestuje už od 18. storočia. Dobrou správou je, že sa mu darí aj v pravidelne vykurovaných mestských bytoch, suchý vzduch sansevieriám rozhodne neuškodí.

TOP TIP

Táto sukulentná izbová rastlina sa výborne hodí aj do moderného interiéru. Najviac vynikne v betónovom alebo keramickom obale.

Sukulentný chameleón

Sansevieria je tvarový a farebný chameleón. U nás sa najčastejšie pestuje sansevieria trojpása (Sansevieria trifasciata, syn. Sansevieria laurentii, po novom Dracaena trifasciata) so svetlými znakmi či so žltými pruhmi na tmavozelených listoch alebo sansevieria angolská (Sansevieria angolensis, syn. Sannsevieria cylindrica, po novom Dracaena angolensi ), ktorá nadchne nie plochými, ale úzko valcovitými listami zakončenými ostrou špičkou.

Vedci na základe genetických analýz zistili, že rastliny rodu Sansevieria sú geneticky veľmi blízke rodu Dracaena, a preto boli preklasifikované do tohto rodu. V záhradníckych kruhoch sa však stále bežne používa názov Sansevieria alebo ľudovo svokrine jazyky.

Sansevieria angolská
Sansevieria angolská býva vtipne prezývaná aj nožnicovoruký Edward. Foto: Shutterstock

Ako pestovať svokrine jazyky

Sansevieria sa dá aj letniť, ale väčšinou ju máme zažitú ako rastlinu okrasnú listom celoročne pestovanú v interiéri. Názov svokrin jazyk si zrejme vyslúžila vďaka vytrvalosti, odolnosti, dlhovekosti a takmer nezničiteľnosti. V minulosti sme sa s ňou stretávali prakticky v každej kancelárii aj domácnosti. Jej sláva na isté obdobie upadla, no dnes sa vracia ako typická „retro“ rastlina. Aj vďaka širokej ponuke zaujímavých odrôd je vnímaná ako atraktívna a moderná, hodiaca sa prakticky kamkoľvek.

Vďaka dužinatým listom, ktoré zadržiavajú vodu, znesie aj dlhodobé sucho. Zalieva sa vo chvíli, keď úplne vyschne horná vrstva substrátu. Pokiaľ sa jej nedarí, najčastejším dôvodom býva prelievanie. Dobre rastie na slnečnom aj tienistom stanovišti. Od mája do konca septembra ju raz týždenne prihnojíme hnojivom na sukulenty.

Presádzame ju na jar a až vtedy, keď je kvetináč vyplnený koreňmi. Na substrát nie je náročná, vyhovuje jej zemina pre kaktusy a sukulenty, ale aj bežný substrát pre izbové rastliny obohatený o perlit či štrk. Staršie, husté rastliny môžeme pri presádzaní množiť delením trsov, čo je najrýchlejší spôsob množenia. Nové rastliny sa však dajú vypestovať aj z listových odrezkov alebo z celých listov ponorených v pohári vody, kde zakorenia. Počas zimy ju prenesieme do svetlej miestnosti s teplotou viac ako 15 ° C, zálievku obmedzíme na minimum a nehnojíme.

Pestovanie sansevierie v skratke

Stanovište

Všeobecne je sansevieria na svetlo nenáročná. Druhy a odrody s bielymi alebo so žltými znakmi na listoch sú na svetlo náročnejšie, dokonca znesú aj priame slnko, v tieni sa výrazné odtiene časom vytratia. Stávkou na istotu je pri všetkých odrodách miestnosť s rozptýleným svetlom.

Starostlivosť

Vďaka sukulentným listom sa radí k najmenej náročným izbovým rastlinám. Tak trochu paradoxne lepšie prospieva u menej starostlivých pestovateľov,  pretože tam nehrozí prelievanie. V miske pod kvetináčom by nikdy nemala stáť voda, korene inak veľmi rýchlo hnijú.

Zaujímavosť

V tropických oblastiach sa niektoré druhy sansevierie pestujú na gigantických plantážach. Z listov sa totiž získavajú vlákna určené na výrobu tkanín, pevných lán i rybárskych sietí.

Množenie sansevierie

1. Nastriháme listy

Na menšie diely nastrihané listy a necháme do druhého dňa zaschnúť.

Nastrihanie listov sansevierie
Foto: Shutterstock

2. Pozapichujeme odrezky

Odrezky pozapichujeme do substrátu s pieskom alebo do čistého perlitu, ktorý udržiavame mierne vlhký. Zakorenia aj bez použitia stimulátora.

Pozapichovanie odrezkov sansevierie do substrátu
Foto: Shutterstock

3. Presadíme výpestok

Keď o niekoľko týždňov uvidíme z bázy odrezka vyrastať novú rastlinu, výpestok presadíme do samostatného kvetináča.

Presadenie výpestku do samostatného kvetináča
Foto: Shutterstock

4. Zvolíme vhodný kvetináč

Aj keď sa mladým rastlinám bude dariť aj v plastových kvetináčoch, oveľa lepšie prospievajú v hlinených, odparujú totiž oveľa viac vody.

Rozmnoženie sansevierie pomocou odrezku
Foto: Shutterstock

Galéria k článku

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie