Saturejka pochádza zo Stredomoria a z južnej Európy. Už v staroveku sa používala kvôli svojim liečebným účinkom.
Rimania verili, že saturejka dodáva mužnosť, zlepšuje pamäť, vyjasňuje myseľ a z toho dôvodu si z nej muži vili vence, ktoré nosili na hlave. Vyhľadávaná bola aj pre svoje účinky v podobe afrodiziaka. Zároveň bola využívaná i v kuchyni. Pridávala sa ako korenie do omáčok a vyrábal sa z nej ocot. A z celkom praktickej stránky – saturejka odpudzovala mole a tak bola súčasťou nejedného šatníka.
Poznáte saturejku?
Saturejka patrí do čeľade hluchavkovité a na svete rastie až 30 jej druhov. Väčšina z nich sa vyskytuje v subtropických pásmach sveta. Najviac sa pestuje vo Francúzsku, Bulharsku, Nemecku, USA a Iráne. U nás nie je až taká rozšírená a pestuje sa skôr okrajovo. V našich podmienkach rastú dva druhy saturejky:
- Saturejka záhradná (Satureja hortensis)
- Saturejka horská (Satureja montana)
Saturejka má v záhrade svoje dôstojné miesto
Saturejka je jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky približne 30 centimetrov. Je nenáročná, nevyžaduje špeciálne požiadavky na pestovanie, je dostatočne odolná a zvláda aj sucho. Ide o rozvetvenú rastlinu s lesklými listami, s veľmi drobnými kvetmi sfarbenými do biela, ružova a fialova. Kvitne od júna do októbra. Stonka jej zvykne zdrevnatieť.
Saturejka má výraznú vôňu, ktorá sa znásobuje sušením, zbiera sa v čase kvitnutia. Nazbierané zväzky saturejky môžeme zavesiť v tmavom priestore s dobrým prístupom vzduchu, pri teplote do 35 °C a usušiť. Po usušení môžeme využiť a uskladniť celé vetvičky, alebo samostatne iba lístky a kvety. Skladujeme ju v uzatvorenej nádobe, pokojne plechovej.
Prilákajte do záhrady včely a motýle
Pestovanie saturejky je vhodné aj pre začiatočníkov. Vyhovuje jej kyprá pôda a ako je zrejmé z jej pôvodu, má rada slnko. Po vysadení semienok vyklíči do 2 týždňov. Vysievať ju môžeme od apríla do júla priamo na záhon. Dá sa však pestovať aj celoročne v kvetináči na parapete okna.
Vyhovuje jej častejšie zrezávanie, podporíme tým jej vetvenie a vytvarujete peknú rastlinku. Zrezané časti môžeme ihneď využiť v kuchyni alebo usušiť na neskôr. Saturejku môžeme pestovať ako koreninu, pre jej liečivé vlastnosti, ale aj ako vkusné záhradné dekoratívne kvietky, ktoré priťahujú včely i motýle. Pokojne si ju vysaďte ako okrasnú rastlinu k chodníkom alebo ku skalke. Pozor dajte na zavlažovanie, saturejka neznáša prelievanie.
10 dôvodov prečo pestovať saturejku
- Je výborná na podporu trávenia. Keďže pôsobí proti nadúvaniu, je vhodné ňou pri varení dochutiť kapustu či kel, prípadne aj strukoviny.
- Pôsobí proti črevným parazitom.
- Je močopudná.
- Povzbudzuje chuť k jedlu.
- Uľahčuje stráviteľnosť mäsa.
- V pokrme nahradí čierne korenie.
- Má protizápalové účinky.
- Znižuje krvný tlak.
- Je považovaná za afrodiziakum.
- Je vhodná na inhalovanie, pretože uvoľňuje dýchacie cesty.
Saturejka v kuchyni
Saturejka je veľmi aromatické korenie. Má chuť čierneho korenia s výraznejším pálivým podtónom. Ako korenie je veľmi chutná a pokojne nahradí i soľ. Používa sa v čerstvej i sušenej podobe. Hoci je typická skôr pre balkánsku kuchyňu, obľúbená je aj u nás. Je neodmysliteľnou súčasťou mnohých koreninových zmesí, je súčasťou provensálskeho korenia alebo korenia čubrica. Používa sa na dochutenie ťažších jedál , predovšetkým údenín, diviny, králika, ale aj hydiny. Často sa pridáva do mletého mäsa.
Saturejka sa snúbi aj s inými bylinkami. Je vhodné kombinovať ju s bazalkou, majoránom, cesnakom, bobkovým listom, mätou i levanduľou. Využíva sa aj pri nakladaní a konzervovaní zeleniny, do omáčok aj šalátov. Vyrobiť si môžeme aj saturejkový olej a ocot. Pripravíme si ich jednoducho macerovaním. Saturejku lúhujeme v olivovom alebo slnečnicovom oleji, prípadne v jablčnom octe.
Saturejku pridávajte do pokrmu až na záver varenia, inak by mohla zhorknúť.
Čaj zo saturejky
Liečivý čaj pomôže pri problémoch s nadúvaním, sťaženým trávením i nechutenstvom. Pripravíme si ho veľmi jednoducho tak, že dve čajové lyžičky sušenej saturejky zalejeme v hrnčeku vriacou vodou. Po 10 minútach precedíme. Čaj môžeme piť aj dlhodobo, odporúča sa piť ho dvakrát denne.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Poradite mi ako sa dopracovat k saturejke? Je dobra na travenie, rad by som ju p…