Nežný a skromný kvietok sedmokrásky je doslova závislý na Slnku. Možno práve sedmokráska patrila medzi prvé kvietky, ktoré ste ako dieťa odtrhli.
Nenápadne nás sprevádza životom a je u nás natoľko rozšírená, že ju takmer neregistrujeme. V skutočnosti má kvet sedmokrásky množstvo zaujímavých liečivých účinkov.
Sedmokráska, stokráska i chudobka
Sedmokráska (Bellis perennis) pochádza z Kaukazu odkiaľ sa postupne rozšírila po celej Európe. Zmienky o sedmokráske sa našli už v stredovekých herbároch. Kvitne od skorej jari až do neskorej jesene. Má množstvo ľudovo zaužívaných názvov. Ak zachytíte pomenovanie chudobka, matečník, zapomenutka či stokráska, stále ide o tú istú rastlinku, sedmokrásku.
Traduje sa, že sedmokráska pochádza z čarodejnej záhrady bohyne lásky, šťastia a plodnosti, bohyne Freye.
Účinné látky v malom kvietku
Sedmokráska obsahuje triesloviny, flavonoidy, éterické oleje, živicu, minerálne látky, vitamín C, vlákninu, cukor. Tieto látky pomáhajú zvýšiť látkovú premenu v pečeni, odporúča sa preto užívať ju aj pri ochoreniach žlčníka a sleziny, pri zápaloch močových ciest aj pri obličkových problémoch.
Sedmokráska má neuroprotektívne účinky, čo znamená, že pomáha chrániť nervové bunky a nervový systém pred poškodením. Odporúča sa užívať pri bolesti hlavy, pri strese, psychických problémoch, depresii a úzkosti. Už babky bylinkárky zo sedmokrásky varili odvar proti migréne.
Sedmokráska je zaujímavá tým, že čím viac je poškodzovaná, tým viac sa obnovuje. Práve táto jej schopnosť regenerácie sa odzrkadľuje aj v jej liečivých účinkoch.
Aké liečivé schopnosti skrýva sedmokráska?
Sedmokráska podporuje trávenie, zmierni zápchu, lieči žalúdočné vredy a prečisťuje tráviaci trakt. Odporúča sa pri ochoreniach žlčníka a pečene, napomáha látkovej premene, je vhodná aj na detoxikačnú kúru. Pomáha pri bolestiach brucha, pri migréne, pri bolestiach kĺbov a svalov. Tlmí horúčku, pomôže pri prechladnutí, ochoreniach horných aj dolných dýchacích ciest.
Zvnútra i zvonka pomáha liečiť vyrážky, ekzém, odreniny, modriny, škrabance a rany. Extrakt zo sedmokrásky rozjasňuje a čistí pleť. Obsahuje antioxidanty, pomáha preto predchádzať vzniku vrások a starnutiu pleti.
Sedmokráska na vonkajšie použitie
Na vonkajšie použitie je vhodná ako prísada do kúpeľa alebo odvar na obklad. Priloženie sedmokrásky na vred, akné, či zle hojacu sa ranu má liečivé účinky. Deťom poslúži ako prvá pomoc pri drobných poraneniach pri hre vonku. Naučte ich priložiť si kvietok sedmokrásky na ranu po malom úraze, úľava sa dostaví takmer okamžite. Odvar z nej môžete využiť aj ako kloktadlo pri bolestiach hrdla a zápaloch ďasien.
Žutie čerstvých listov sedmokrásky pomáha liečiť zápaly a vredy v ústnej dutine.
Liečivá sedmokráska v kuchyni
Z kvietkov sedmokrásky môžete pripraviť med, tinktúru či sirup. Môžete si z nej jednoducho pripraviť aj kvalitnú ústnu vodu. Ak sa chcete pustiť do prípravy sirupu, či už do limonády na osvieženie alebo na liečebné účinky, môžete sa inšpirovať nasledujúcimi receptami na sedmokráskový sirup s minimálnymi obmenami.
Jednoduchý sedmokráskový sirup proti kašľu
Budeme potrebovať:
- za hrsť kvietkov sedmokrásky
- 500 ml vody
- 500 g cukru
Postup:
Hrsť kvetov sedmokrásky nasypte do vriacej vody. Po prevretí nechajte odstáť po dobu 12 hodín. Po tejto dobe pridajte cukor a varte až do zhustnutia. Uskladnite v sklenených fľaškách, ideálne v chladničke. Sirup sa užíva proti kašľu trikrát denne v množstve 2 až 4 čajové lyžičky. Prospešný je aj na posilnenie imunity a pri prechladnutí, priaznivo pôsobí tiež na obličky a močové cesty.
Sirup zo sedmokrásky do letnej limonády
Budeme potrebovať:
- cca 500 kusov kvetov sedmokrásky
- 1 kg cukru
- 1 citrón
Postup:
Počítanie sedmokrások berte pozitívne, precvičovanie mozgu sa vždy zíde. Kvietky jemne umyte, vložte do hrnca, pridajte na plátky nakrájaný citrón (ideálne v bio kvalite) a zalejte horúcou prevarenou vodou. Hrniec prikryte a nechajte lúhovať do nasledujúceho dňa. Na druhý deň preceďte cez plátno alebo jemnejšie sitko, prisypte cukor a varte kým sa cukor nerozpustí.
Vriaci sirup nalejte do sklenených fliaš, na 20 minút položte naležato a takto zasterilizovaný sirup skladujte na chladnejšom mieste. Tento sirup môžete použiť do limonád i čaju. Ak sirup povaríte dlhšie, po dobu 1 – 2 hodín, získate hustejšiu konzistenciu, ktorú môžete využiť napríklad ako polevu na lievance či palacinky.
Ako chutí sedmokráska?
Je vhodná nielen ako milá dekorácia na obloženie zákuskov, torty, krémových polievok či obložených chlebíkov. Sedmokrásku môžete vložiť aj do letných šalátov, pôsobí detoxikačne a je ideálnou voľbou aj pri očiste organizmu. Jemne horkastá chuť sedmokrásky ozvláštni rizoto či akúkoľvek nátierku. Najchutnejšie sú malé sedmokrásky, ktorých stonka neprerástla dva centimetre.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…