Skôr než začneme konečne sadiť, mali by byť hotové všetky práce, pri ktorých sa „hýbe“ pôda, čiže všetky stavebné práce, ale i rozvody vody a elektriny.
Nie vždy je to možné, najmä ak realizujeme záhradu postupne a svojpomocne. Má zmysel plánovať spevnené plochy, ako sú terasy a chodníky, spoločne aj s vonkajšou elektroinštaláciou a rozvodmi vody a položiť ich do pôdy pri jednom výkope.
Plánovanie
Plánovanie spevnených plôch, chodníkov, vonkajšieho osvetlenia, ale i rozvodov vody úzko súvisí nielen s architektúrou domu, veľkosťou pozemku, ale aj s potrebami rodiny a spôsobom trávenia času. Čo sa týka terasy, odporúčania hovoria jasne, nie je na škodu ju trochu naddimenzovať, aby sme sa na ňu vošli s celým sedením, prípadne lehátkom, kreslom, a aby bolo zároveň pohodlné a bezpečné s jedlom na rukách chodiť okolo stolovníkov, ktorých môže byť z času na čas o niečo viac.
Osvetlenie terasy sa neraz rieši spoločne s vnútornou elektroinštaláciou, podobne ako tieniace exteriérové plachty. Osvetlenie záhrady je už kapitolou samou osebe.
S chodníkom či bez
Bez pevnej zeme pod nohami sa nezaobídeme minimálne na terase a prístupových cestách k domu či garáži. Menej frekventované plochy, napríklad vzdialené ohnisko či kútik s lavičkou, môžeme ponechať bez cestičky alebo použiť nášľapové kamenné či betónové dosky uložené v trávniku. Ušetríme tak na stavebných materiáloch a práci. Naopak, k často využívanému záhradnému domčeku má pevný chodník zmysel.
V každom prípade je chodník v záhrade výrazný líniový prvok kompozície. Okrem čisto praktickej funkcie dokáže priestor opticky predeliť, zväčšiť alebo zmenšiť. Môže tiež tvoriť prirodzenú hranicu medzi trávnikom a záhonom. Dôležitý je pritom nielen jeho samotný tvar, ale aj výber dlažby.
Výber dlažby
Materiál, farbu, ale aj tvar exteriérovej dlažby volíme s ohľadom na štýl domu a aj farbu fasády. Všeobecne platí, že v menších záhradách je lepšie vyhnúť sa tmavým farbám a veľkým formátom. Nemennej dôležitý môže byť i spôsob uloženia. Napríklad priečne uloženie obyčajných obdĺžnikových tvarov v chodníku priestor opticky skráti, pozdĺžne ho, naopak, predĺži.
Výber je dnes naozaj veľmi široký, od prírodných materiálov, ako sú drevo a kameň, cez ich lacnejšie napodobeniny v podobe kompozitných drevoplastových paluboviek a betónových napodobenín, betónové platne a dlažbu, exteriérovú tehlu až po mrazuvzdornú tenkovrstvovú gresovú dlažbu.
V súkromnej záhrade sa podľa možnosti radšej vyhnime položeniu celkom obyčajnej zámkovej dlažby, i keď cena je lákavá. Príliš totiž pripomína neútulné industriálne a mestské riešenia. A keďže spevnená plocha sa rieši zvyčajne raz za desiatky rokov, je škoda nevyužiť šancu vybrať si niečo príjemné a nadčasové. Dáme pozor, aby sme v záhrade neskombinovali príliš veľa materiálov. K najčastejším chybám pri svojpomocnom položení dlažby patrí absencia spevneného obrubníka a podkladovej vrstvy, prípadne nedostatočné zavibrovanie podkladu.
Rozvody elektriny
Ak nemáme s inštaláciou elektriny reálne skúsenosti a chýbajú nám i vedomosti, návrh aj montáž prenecháme odborníkom. Premyslíme si však, čo budeme potrebovať. Vystačíme si s jednou zástrčkou na 220 V situovanou na dome, alebo sa nám pri údržbe záhrady zíde zástrčka aj na jej druhom konci? A čo osvetlenie, postačia nám nízkonapäťové rozvody na 12 V? Podľa toho elektrikár pripraví návrh.
V oboch prípadoch je dobré viesť káble pod zemou, v hĺbke najmenej 60 cm. Na tieto účely sa používajú podzemné káble CYKY či AYKY, chránené pred vlhkosťou robustným plastovým plášťom. Ukladajú sa na pieskové lôžko alebo do odolnej dvojplášťovej chráničky určenej do pôdy. Po navrstvení piesku a zeminy položíme aspoň 20 cm nad kábel červenú výstražnú fóliu. Káble vedieme v miestach, kde do budúcnosti nepočítame s ich rozkopávaním. Na tieto miesta nesadíme ani okrasné dreviny, aby korene časom nepoškodili inštaláciu.
Možné je i pripevnenie kábla na stenu či plot. Vyhneme sa tak výkopom, no zároveň kábel vystavíme poveternostným vplyvom vrátane UV žiarenia, čím sa zníži jeho životnosť v porovnaní s uložením v zemi.
Pre vyššiu bezpečnosť majú byť všetky elektrické obvody v záhrade chránené prúdovým chráničom.
Svetlo – bezpečnosť aj estetika
Plochy a priestor okolo domu vrátane príjazdovej cesty a vstupného chodníka si vyžadujú osvetlenie pre našu bezpečnosť. Vhodné je zapínanie nielen na diaľkové ovládanie a pevný spínač, ale aj na pohybový senzor. Osvetlenie nedávame na miesta, kde steká dažďová voda, či do priehlbiny, kde sa voda často zdržuje. Exteriér možno efektívne osvetliť aj pomocou nízkonapäťových systémov. Zapuzdrený a proti vode chránený transformátor napojený na 220 V zásuvku pustí do exteriéru bezpečné malé napätie 12 V. Napojiť ho môžeme napríklad v garáži alebo priamo do odborne inštalovanej vonkajšej zásuvky.
Samostatnú kapitolu predstavuje „umelecké“ nasvietenie záhrady, stromov, rôznych scenérií, prípadne aj vodnej plochy. Jeho zmysel si najviac uvedomíme počas dlhých zimných mesiacov, keď je krátky deň. Neraz za tmy z domu odchádzame a za tmy prichádzame. Výhľad do osvetlenej záhrady nás aj s ňou v tomto období roka stále prepája, stále je tak vonku čo obdivovať a pozorovať. Dá sa ovládať príležitostne pomocou diaľkového ovládania či pevného vypínača, prípadne automaticky podľa svetelného senzora alebo časovača s manuálnym nastavením hodín. Zaujímavou je v tomto prípadne aj svetelná hra farieb.
Seriál Plánovanie záhrady:
1. Začíname s plánovaním. Čo zohľadniť?
2. Ako upraviť terén a pripraviť pôdu
3. Spevnené plochy a rozvody elektriny
4. Voda, vzácny element
5. Úžitková záhrada
6. Okrasná záhrada
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…