Seriál Plánovanie záhrady: Začíname s plánovaním. Čo zohľadniť?

Návrh a realizáciu záhrady profesionálmi si nemôže dovoliť každý. No aj sami si môžete vybudovať peknú záhradu, či už na prázdnom pozemku, alebo rekonštrukciou pôvodnej záhrady.

Záhrada

Ak nemáte presnejšiu predstavu, ako má vyzerať jej nová podoba, inšpirujte sa v knihách, časopisoch či fotografiami na internete. Ľahšie tak zistíte, k čomu inklinujete. Všímajte si aj konkrétny materiál a rastliny, ktoré vás oslovia. Robte si poznámky, a ak sa dá, obrázky si odkladajte.

Zaujímavú možnosť predstavuje návrh záhradným architektom, ktorý si zaplatíte, no záhradu ďalej realizujete postupne vo svojej réžii. Vypracovaný projekt má obsahovať celkové riešenie, osadzovací a prípadne vytyčovací plán. Veľkou pomôckou na vytvorenie obrazu o budúcej podobe záhrady sú skice alebo 3D vizualizácie.

Tým, že si budete budovať záhradu svojpomocne, si rozložíte aj výdaje s ňou spojené na obdobie niekoľkých rokov. Pri realizačných prácach pohltí najviac financií stavebný materiál, terénne úpravy, ale aj samotná rastlinná výsadba. Netreba zabúdať na náklady spojené s výstavbou závlahového systému či osvetlenia. Dúfame, že na nasledujúcich stránkach nájdete veľa podnetov a tipov, ktoré vám pomôžu pri budovaní vlastnej záhrady.

Záhrada
Dobre navrhnutá záhrada je taká, ktorá sa od skorej jari do neskorej jesene stáva druhou obývačkou.

Čo zohľadniť pri plánovaní záhrady?

Nie je toho málo, čo pri budovaní záhrady treba brať na zreteľ. Okrem požiadaviek členov rodiny sú to i mikroklimatické podmienky, priame okolie aj architektúra domu.

Už ste niekedy rozmýšľali, prečo neexistujú podľa vzoru katalógov vzorových domov aj katalógové záhrady? Jednoducho by ste do rúk vzali katalóg, prelistovali ho a za nejaký poplatok si potom kúpili plán záhrady. Nuž takto by to nefungovalo. Kým „dom“ je neživý a po zakúpení plánu ho na pozemku môžete podľa potreby nasmerovať, rastliny sú živé a ich nároky na prostredie je skrátka potrebné rešpektovať, inak nebudú na danom mieste prosperovať, v krajnom prípade neprežijú.

Skôr ako začnete premýšľať o konkrétnych výsadbách okolo vášho domu, pozrite sa i na širšie súvislosti. To znamená na lokalitu, priame okolie a svetové strany. Ďalšie, čo treba zohľadniť, je dom, jeho veľkosť, orientácia do záhrady a štýl. Rozprávajte sa doma o podobe záhrady a o tom, ako v nej chcete tráviť čas.

Sliepky
Záhrada bez údržby neexistuje, ale tým, aké prvky si do nej zvolíme, rozhodujeme o jej miere. Dvojnásobne to platí pre zvieratá.

Orientácia na svetové strany

S orientáciou pozemku na svetové strany súvisí množstvo svetla a tieňa, ktorý vrhajú ploty, stavby či veľké stromy. To pomôže vhodne situovať napríklad zeleninové záhony, pretože zelenina je takmer všetka svetlomilná. Naopak, tieň cez poludnie a v popoludňajších hodinách bude vítaný na mieste, kde plánujeme sedenie.

Lokalita

Je rozdiel, či riešite záhradu v mestskom prostredí, na vidieku, alebo na samote pod lesom. Každá záhrada je vlastne súčasť nejakého celku, konkrétnej lokality. Návrh môže vychádzať z prostredia, v ktorom sa nachádza, či už je to vidiek, mesto, alebo les. Takto založená záhrada pôsobí, akoby tu bola odjakživa, všetko je v harmónii s okolím. Ak ale nie je na čo nadviazať v priamom okolí, záhradu tvorte ako samostatný svet. Inšpirovať lokalitou sa dá i pri výbere rastlinných druhov. Tým, že zohľadníte mikroklimatické faktory, ušetríte si veľa práce, keďže rastliny budú na danom mieste dobre prosperovať.

Priame okolie

Priame okolie rozhoduje i o tom, či viete naplánovať zaujímavé výhľady, napríklad na protiľahlú stráň, miestny kostolík či neďaleký sad. To záhradu obohatí a pridá jej na jedinečnosti. O opak sa budete snažiť, ak potrebujete niečo zakryť, napríklad susedove kôlne alebo rušnú cestu. To sa dá buď zeleňou, alebo umiestnením pevného prvku, ako je múrik s pergolou, altánok či záhradný domček. Podobne si dokážete pomôcť aj vo veternej oblasti a mrazových kotlinách.

Záhrada s jazierkom

Väzby na dom

Fungovať musí aj prevádzkovo-technická stránka záhrady, čiže to, ktoré plochy budú spevnené, odkiaľ a kam vedú chodníky a čo a ako je osvetlené. Dôležitá je bezpečnosť, preto vyberajte povrchy, ktoré nie sú po daždi klzké a osvetlite prístupové chodníky.

Prvky v záhrade vrátane záhonov a stromov plánujte aj s ohľadom na výhľady z domu, aby ste sa tešili z pekných scenérií i spoza okien.
Pri výbere materiálov do záhrady sa inšpirujte aj štýlom domu, prípadne materiálom a farbou použitými na fasáde. To záhradu s domom scelí do jedného súrodého celku.

Životný štýl

Aký je váš životný štýl, respektíve ako chcete vo svojej záhrade tráviť čas? Chcete plávať, slniť sa, grilovať, čítať, záhradkárčiť či chovať sliepky? Prípadne potrebujú deti priestor na loptové hry? Pri plánovaní vychádzajte v prvom rade z potrieb všetkých členov vašej rodiny.

Naplánujte veľkorysý spoločný priestor, ide zvyčajne o terasu pri dome, no i zákutia, kde sa dá v pokoji posedieť a stíšiť sa. Pokojne si spíšte zoznam. Neskôr sa k nemu vráťte a prehodnoťte ho. Naozaj využijete bazén, ak väčšiu časť leta strávite na cestách? Koľkokrát za sezónu uvaríte vo vonkajšej kuchyni s drahým plynovým grilom? Možno zistíte, že si vystačíte s malým prenosným a že namiesto bazéna a náročnej starostlivosti radšej vyrazíte k miestnemu jazeru. Malé deti sú vďačné za akýkoľvek vodný prvok, hoci aj drevenú kaďu s vodou či mini fontánku. V prípade jazierka alebo bazéna ale nezanedbajte bezpečnosť. Aj väčší kompaktný trávnik je vhodný na rôzne športové aktivity.

Zanieteným kuchárom by zas nemal chýbať bylinkový kútik, ale čo najbližšie ku kuchyni. Pri umiestnení pevného kozubu zohľadnite obvyklý smer vetrov a buďte tolerantní aj k susedom. Nebýva tiež na škodu, ak je vchod do záhradného domčeka dobre viditeľný z interiéru, podobne ako detské prvky z kuchyne a spoločenskej zóny. Zvážte i potrebu praktických prvkov, ako je kompostovisko či vkusný záhradný domček s úložnými priestormi. Uvažujte prakticky a dlhodobo. Prvky, ktoré sa budú využívať iba niekoľko rokov, napríklad detské ihrisko, uprednostnite z demontovateľných dielcov.

Záhradné zátišie

Záhradné trendy

Či už ste zástancom trendov alebo nie, jeden z hlavných trendov v súčasnej záhradnej architektúre hlása návrat k prírode. Vo výsadbách stromov to znamená využívanie pôvodných druhov, ako duby, jelše, brezy alebo jarabiny, podľa toho, čo rastie v blízkom okolí. „In“ sú trvalky rôznych tvarov, štruktúr, farieb a veľkostí, premiešané s cibuľovinami a okrasnými trávami. Ani dokonalý trávnik zalievaný chémiou už nie je korunou záhrady. Prirodzená prímes nízkych kvitnúcich druhov, ako sú sedmokrásky alebo plazivé ďateliny, je vítaná. Korunou záhrady môže byť, naopak, kvetinová lúka.

Prvé skice

Na rad príde aj ceruzka a papier. Na čistý plán pozemku s domom zakreslite svetové strany, smer prevládajúcich vetrov, prípadne všetko, čo susedí so záhradou a mohlo by mať na jej tvorbu vplyv. Patria sem napríklad pekné výhľady, ale aj susedove príbytky úžitkových zvierat. Do takto upraveného plánu skúšajte v niekoľkých variantoch umiestniť vami vybrané prvky, až kým nenájdete najvhodnejšie usporiadanie.

TOP TIP:

Už od začiatku by ste mali mať jasno, koľko času budete chcieť a môcť venovať údržbe záhrady.

Seriál Plánovanie záhrady:

1. Začíname s plánovaním. Čo zohľadniť?
2. Ako upraviť terén a pripraviť pôdu
3. Spevnené plochy a rozvody elektriny
4. Voda, vzácny element
5. Úžitková záhrada
6. Okrasná záhrada

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku