Sezóna cesnaku začína práve teraz. Ako sa dopracovať ku krásnej úrode?

Kvalitu úrody cesnaku môžeme najviac podporiť už pri samotnej výsadbe. Viete, ktoré odrody sú spoľahlivé, čím strúčiky pred výsadbou ošetriť a ako sa o cesnak starať?

Sezóna cesnaku začína práve teraz. Ako sa dopracovať ku krásnej úrode?

Paradajky, uhorky a papriky sú pre svet relatívnymi nováčikmi v porovnaní s cesnakom. Babylončania i starí Egypťania ho poznali už pred viac ako 3 000 rokmi. Bohatý prídel strúčikov dostávali pri stavbe pyramíd robotníci a rovnako tak si posilňovali imunitu aj vojaci rímskeho vojska. Cesnak bol už vtedy známy pre svoje liečivé účinky. Je to tiež jeden z mnohých dôvodov, prečo ho pestovať na vlastnej záhrade v dostatočnom množstve.

Zdravie ukryté v cesnaku

A čo všetko vlastne táto jedlá cibuľovina príbuzná s cibuľou aj pórom dokáže? Reguluje krvný tlak, likviduje zápaly v rôznych orgánoch, podporuje imunitu, čo oceníme nielen počas celého roka, no najmä počas tohto náročného obdobia, ale posilňuje aj srdce a pomáha pri cukrovke. Nie nadarmo sa hovorí, že cesnak by mala jesť celá rodina – čistí totiž tráviaci trakt a spoľahlivo ničí cudzorodé zárodky v tele vrátane parazitov, ktoré trápia aj malé deti. Je to všestranný liek, ktorý sa oplatí pridávať do jedla celoročne. U citlivejších osôb môže však pri častom užívaní vo väčších dávkach trávenie, naopak, dráždiť. V účinnosti aj chuti ho potom môže nahradiť o niečo slabší cesnak medvedí.

Cesnak

Sadí sa neskôr ako kedysi

Skoršie odporúčania výsadby koncom septembra už dávno neplatia. Zmena klímy núti pestovateľov výsadbu posunúť na november alebo dokonca december. Každý rok to môže byť iné a je nutné sledovať priebeh počasia. V čase výsadby by však teplota mala trvale klesnúť pod 9 °C, aby cesnak predčasne nevypučal a následne nezamrzol.

Pôda môže byť pohnojená kompostom, nikdy nie čerstvým hnojom, a ak stihneme zaorať zelený hnoj do polovice septembra, tak možno použiť facéliu, horčicu alebo viku. Cesnak nemá príliš rád, ak je pôda pod ním kyprá do väčšej hĺbky. Pôdu kypríme len na 15 centimetrov, nikdy nie viac.

Samotná výsadba potom prebieha ideálne ručne. Nepoužívame výsadbový kolík, pretože môže vytvoriť vzduchovú kapsu a pre ňu neprichádza koreňový základ do kontaktu s pôdou. Vzdialenosť medzi riadkami by mala byť minimálne 25 a medzi strúčikmi desať centimetrov. Hĺbka výsadby má byť asi osem centimetrov.

Výsadba cesnaku

Po akej plodine je ideálne cesnak vysadiť?

Najlepšie je to po zemiakoch, ktoré rástli v dobre vyhnojenom záhone. Pôda je po nich totiž prirodzene odburinená. Všeobecne sa neodporúča cesnak vysádzať päť rokov na rovnaké miesto, čo môže byť v malej záhrade ťažšie dodržať. Takisto ich nevysádzame ani po akejkoľvek jedlej alebo okrasnej cibuľovine. Tesne pred výsadbou strúčiky namočíme na približne hodinu do studenej vody, čo spustí proces prebúdzania zakoreňovacích procesov.

Alternatívou k tradičnému moreniu chémiou je použitie prospešných mikroorganizmov. Prípravok sa rozmieša vo vode a po výsadbe sa ním pôda zaleje. Postup sa opakuje v predjarí.

Vhodní a nevhodní „susedia“

Táto zelenina s výraznou vôňou môže byť prospešná aj pre iné rastliny v záhrade. Pokiaľ ho vysadíme do kruhu okolo mladých ovocných stromčekov, zaistíme im prírodnú ochranu proti hmyzu, ktorých larvy prebývajú v dreve. Iné záhradné rastliny chráni proti múčnatke a čiernej škvrnitosti. Údajne podporuje rast ruží a paradajky chráni proti roztočom. Pri fazuli a hrachu, naopak, spomaľuje ich rast, preto by nemal byť vysadený v ich blízkosti.

Cesnak pri jahodách

Počas vegetácie

Ak je pôda kvalitná a výživná, zaobídeme sa prakticky bez chémie, inak je možné pred výsadbou do pôdy zapracovať Cererit. Hnojivo pre cesnak všeobecne nemá obsahovať chlór a má byť bohaté na draslík. Dôležitý je aj obsah síry, ktorá je potrebná pri tvorbe silíc v strúčikoch.

Počas vegetácie už cesnak nemusíme dodatočne hnojiť, ale keď sa pre prihnojenie rozhodneme, siahneme po dusíkatých hnojivách typu liadok vápenatý. Na vytvorenie dostatočne mohutnej listovej plochy možno hnojiť listovými dusíkatými hnojivami približne v troch dávkach. Na vodu je cesnak najnáročnejší počas mája.

Keď sa blíži zber

Skoré odrody sa zberajú na prelome júna a júla, neskoré o mesiac neskôr. Vhodný termín pri nepaličiakoch spoznáme podľa poľahnutia vňate asi z polovice rastlín na záhon, pri paličiakoch je znamením čiastočné narovnanie stonky nesúcej kvet, preto vždy pri odstraňovaní kvetov (robíme tak preto, aby sa nevysiľovali strúčiky) ponecháme dve – tri stonky. Rastliny pri zbere majú mať ešte päť dužinatých listov hoci aj žltých, čiže nečakáme do ich úplného vyschnutia.

Zber cesnaku

Ako skladovať cesnak

Zozbieraný cesnak sa nechá preschnúť buď zavesením po zväzkoch do tienistej a dobre vetranej miestnosti, alebo položený v tenkej vrstve na roštoch či na debničkách. Po uschnutí sa vňať skráti na tri centimetre od cibule, odstráni sa vrchný znečistený obal a korene sa skrátia na 0,5 cm. Nepaličiaky možno zapliesť do vrkoča, vtedy však nečakáme, kým bude vňať celkom suchá, pretože by sa pri pletení drobila. Pri skladovaní mu vyhovuje sucho a chlad.

Skladovanie cesnaku

Čo je to „sloní cesnak“?

Veľké hlavy slonieho cesnaku veľmi lákajú na pestovanie, chuť však môže byť veľkým sklamaním. Niet divu, pretože z botanického hľadiska nejde o cesnak (Allium sativum), ale o iný druh (Allium ampeloprasum var. ampeloprasum), botanicky blízky pestovanému póru (Allium ampeloprasum var. porrum).

Sloní cesnak

Ako si vybrať správnu odrodu cesnaku?

Sadbový cesnak možno kúpiť v záhradkárstvach alebo u zástupcov šľachtiteľov. Nenecháme sa zlákať vzhľadovo atraktívnym cesnakom z ďalekého zahraničia. Nepôvodné odrody bývajú náchylné na vymŕzanie, ale najväčšou hrozbou pri ich výsadbe v našich podmienkach je najmä zavlečenie vírusových chorôb, ktoré napadnú aj miestne odrody.

‘Lukan’

Je to skorý nepaličiak so sivobielou vrchnou suknicou s veľmi príjemnou a ostrou chuťou. Vytvára 8 –12 strúčikov. Patrí k najspoľahlivejším odrodám. Poteší vysokými výnosmi a dobrou skladovateľnosťou.

cesnak Lukan
Lukan

‘Bjetin’

Veľmi skorý paličiak so 6 – 10 strúčikmi. Je jedinou odrodou, ktorú môžu konzumovať ľudia s citlivým žlčníkom. Cibule sú plocho guľovité so smotanovou, mierne nafialovelou sunicou. Chuť je veľmi príjemná, ostrá. Za zelena môžeme spotrebovať celú rastlinu.

cesnak Bjetin
Bjetin

‘Havran’

Poloneskorý paličiak s bielou farbou sukníc a výraznou fialovou škvrnitosťou. Cibuľa je veľká, s pravidelne uloženými 6 – 8 strúčikmi a ostrou, ušľachtilou chuťou.

cesnak Havran
Havran

‘Slavin’

Poloneskorý paličiak, ktorý je menej citlivý na správny čas zberu. Cibuľa s 10 – 14 strúčikmi je fialovo sfarbená, má pekný vzhľad. V kuchyni je veľmi obľúbený pre ostrú ušľachtilú chuť, navyše, s pretiahnutými strúčikmi sa dobre pracuje.

cesnak Slavin
Slavin

‘Benátčan’

Patrí do skupiny bezvírusových nepaličiakov, ktoré sú vhodné na jesennú aj jarnú výsadbu. Táto neskorá odroda tvorí takmer 20 strúčikov a dá sa skladovať takmer dva roky.

 

Text: Ing. Lucie Peukert
Foto: K-CESNAK, isifa/Shuttterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku