Nenáročná, vždyzelená a kompaktne rastúca skimia sa v poslednom čase stala obľúbenou súčasťou záhrad. Pestovať ju však môžeme aj v nádobách. Skrášli balkóny, terasy aj vstupné priestory do domu.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- skimia (Skimia japonica)
- záhradnícky substrát
- rašelina
- dekoratívna a mrazuodolná nádoba alebo košík
- kúsok netkanej textílie
- keramzit
- dekoratívna kôra
Náradie:
- záhradnícka lopatka
- pracovné rukavice
- záhradnícke nožnice
- nádoba na odpad
Náročnosť: **
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: koniec jesene, začiatok zimy
Postup
1. PRÍPRAVA
Nachystáme si všetko potrebné. Rastlinu pred prácou dôkladne zalejeme. Nezabudnime na výber vhodnej nádoby a kvalitného substrátu.
2. RASTLINA
Na pestovanie v nádobách sa hodia viaceré ponúkané druhy skimie. Vybrať si môžete kultivar, ktorý je dekoratívny vďaka množstvu nápadných kvetných pukov.
3. ŠTÍTOK
Ak nechceme prácne hľadať informácie o rastline, jej výške či šírke rastu a podmienkach, aké vyžaduje, určite si treba naštudovať lístok, s ktorým sa táto drevina bežne predáva.
4. DRENÁŽ
Na dno dostatočne priestrannej vegetačnej nádoby dáme poriadnu lopatku keramzitu. Dostatočne vysoká drenážna vrstva je pri pestovaní skimie nevyhnutná.
5. SUBSTRÁT
Rastlina bude dobre prosperovať v mierne kyslom prostredí, preto do záhradníckeho substrátu pridáme niekoľko lopatiek čistej rašeliny. Všetko dôkladne premiešame.
6. KORENE
Rastlinu vysádzame s kompaktným a neporušeným koreňovým balom. Z pôvodnej nádoby ju opatrne vytiahneme a skontrolujeme korene. Nemali by byť nahnité, substrát nesmie byť preliaty.
7. VLOŽENIE
Na vrstvu keramzitu dáme kúsok netkanej textílie a na ňu prvú vrstvu namiešaného substrátu. Potom môžeme vložiť rastlinu.
8. OBSYPANIE
Koreňový bal skimie dôkladne obsypeme substrátom. Dajme si záležať, aby sa substrát postupne dostal do každého voľného priestoru v nádobe.
9. ZÁLIEVKA
Substrát okolo rastliny a po bokoch nádoby dôkladne utlačíme. Rastlinu následne zalejeme. V prípade potreby dosypeme ďalší substrát.
10. DEKORATÍVNA KÔRA
Na povrch substrátu nasypeme hrubšiu vrstvu dekoratívnej kôry. Ochráni korene dreviny pred mrazom, pomôže udržať vlahu a pôsobí dekoratívne.
11. ÚPRAVA
Ak je krík skimie bohato rozrastený, môžeme si pár halúzok odstrihnúť a použiť ich na výrobu sviatočných dekorácií.
Autor radí:
Z ponuky si možno vybrať aj jedince s množstvom žiarivých červených plodov alebo s panašovanými listami.
Dobré rady
Skimia
Skimia je vždyzelená drevina, hodí sa hlavne do moderných priestorov. Je to dlhoveká a pestovateľsky nenáročná rastlina. Rastie pomaly a nezaberie veľa miesta. Aj keď ju budeme považovať len za dekoráciu na zimu, budeme sa z nej tešiť veľmi dlho. Hodí sa aj pre začiatočníkov. Hoci do záhrady si teraz túto drevinu vysadiť nemožno, na výsadbu do nádoby je ideálna. Pracovať by sme však mali na mieste, kde nemrzne, aby sme rastline pri manipulácii neublížili.
Podmienky
Rastlinu treba umiestniť na chránené miesto v polotieni. Ak bude na slnku, zožltnú jej listy. Môžeme ju dokonca situovať do skupinky s inými vždyzelenými drevinami a ihličnanmi v črepníkoch. Najlepšie bližšie k stene domu, kde v zime nebude trpieť. Nesmieme zabúdať na zalievanie počas zimy, hlavne v dňoch, keď je slnečno a nemrzne. Zimné slnko by jej mohlo ublížiť. Ak sú avizované silnejšie mrazy, rastlinu zakryjeme netkanou textíliou.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, v záhrade som ,,zdedila" starý ker bazy čiernej, ktorý sme ponechali.…