Zoltán Tamašek, uznávaný odborník na bioochranu, radí, ako účinne a ekologicky poraziť škodcov v skleníku či interiéri.
Vošky
Vošky (Hemiptera: Aphididae) sú typickým hmyzím škodcom v skleníkoch. Živia sa cicaním rastlinných štiav a prenášajú rastlinné vírusy. Na listy vylučujú sladké výlučky, medovicu, ktorá je dokonalou živnou pôdou pre plesňové choroby. Pri silnom napadnutí môžu listy zožltnúť a nájdeme na nich zvyšky bielej kože od vošiek.
Výskyt škodcov monitorujeme už od výsadby pomocou žltých lepových doštičiek. Keď sa objavia, aplikujeme parazitické osičky, tzv. voškáriky. Dajú sa zakúpiť pod názvom Aphipar.
Strapky
Strapky (Thysanoptera: Thripidae) sú závažným hmyzím škodcom v skleníkoch. Živia sa širokou škálou rastlín. Prepichujú povrchové bunky listov (najmä z vrchnej strany) a vysávajú obsah buniek, a to aj na mladých výhonkoch a púčikoch. Rýchly životný cyklus umožňuje viac generácií ročne. Na konci druhého larválneho štádia sa sťahujú do pôdy a zakuklia.
Kde sa objavia, sú na listoch viditeľné bronzové alebo striebristé jazvy a drobné čierne škvrny ich exkrementov. Na monitorovanie využívame modré lepové doštičky a na ochranu dravé roztoče dostupné v balení pod názvom Swirski.
Molica skleníková
Molice (Diptera: Aleyrodidae) sú biely mäkký okrídlený hmyz s trojuholníkovým tvarom. Často sa nachádzajú v zhlukoch na spodných stranách listov. Na cicanie štiav z pletív stoniek a listov používajú svoje prenikavé, ihlovité ústne časti. Rýchlo sa rozmnožujúca populácia spôsobuje žltnutie až vysušenie listov s ich následným opadávaním.
Rovnako ako vošky, aj molice vylučujú sladkú tekutinu nazývanú medovica, takže listy zostanú lepkavé a postupne ich pokryje čierna sadzovitá pleseň, ktorá sa týmito výlučkami živí. Ich výskyt zaznamenáme na žltých lepových doštičkách a do skleníka vypustíme moličiare (parazitické osičky) predávané pod názvom Enstrip.
Smútivky
Smútivky (Bradysia) sú drobné čierne mušky, v dospelosti 3 mm dlhé s dlhými nohami a tykadlá. Okrem skleníkov sú veľmi časté v interiéroch pri pestovaní izboviek. Larvy, priesvitné húseničky s čiernou hlavou, sa živia predovšetkým hubami, riasami a rozpadajúcou sa rastlinnou hmotou, ako aj koreňmi rastlín. Zvyčajne sa nachádzajú v horných 4 až 6 cm substrátu, v závislosti od úrovne vlhkosti. Vlhký substrát s vysokým podielom rašeliny je atraktívny najmä pre dospelé samice.
Pri silnom napadnutí majú rastliny zakrpatený rast, je vhodné ich presadiť. Zaobstaráme si žlté lepiace dosky trojuholníkového tvaru, ktoré zapichneme do kvetináča. Po zistení výskytu použijeme prípravok Entonem so živými hlísticami.
Roztoče
Roztoče (Acari:Tetranychidae) sajú obsah rastlinných buniek rôznych druhov rastlín. Najčastejšie škodí roztoč chmeľový (Tetranichus urticae). Roztoče a roztočce sú malé, (približne 0,5 mm dlhé) pavúky s ôsmimi nohami. Ich populácie sa môžu exponenciálne rozvíjať vo veľmi krátkom časovom období. Vajcia kladú do zhlukov na spodnú stranu listov.
Počiatočná fáza kolonizácie sa bežne začína od spodnej tretiny rastliny. Poškodenie na hornej strane listu pripomína posyp hrubou múkou. Na spodnej strane listu vidíme zvyčajne žltkasto-červenohnedé škvrny, čo sú zhluky ich kolónií. Listy spočiatku žltnú, neskôr vysychajú a odumierajú. Po zistení ich výskytu čo najskôr aplikujeme dravé roztoče dostupné pod názvom Spidex vital.
Odborník radí
- Všeobecne možno povedať, že skleníky predstavujú dokonalú živnú pôdu pre rozvoj škodcov. Z tohto dôvodu je potrebné ich včasné odhalenie a diagnostika, aby sme mohli proti nim zasiahnuť a neutrpeli škody. Niektorých bežných a významných škodcov v skleníkoch, ale aj v zimnej záhrade či interiéri odporúčam pribežne monitorovať, najlepšie pomocou lepových doštičiek. V skleníku sa vyskytujú všetky spomínané škodce, v interiéri pri pestovaní izbových rastlín sa najčastejšie stretneme so smútivkami a roztočcami.
- Hoci sa spomínané škodce vyskytujú aj v exteriéri, uzavretý skleník má pri používaní prírodných vzťahov predátor – korisť veľkú výhodu. Po vypustení napríklad dravých osičiek skleník uzatvoríme, aby sa nerozleteli do okolia a vykonali svoju „prácu“ na rastlinách v skleníku.
- Kúpa, preprava aj skladovanie živých organizmov má svoje limity vyplývajúce práve z faktu, že ide o živé tvory. Skladovať sa dajú podľa druhu organizmu hodiny až maximálne niekoľko dní po doručení.
Viac informácií nájdete na www.biotomal.sk.
Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.
Je niekto alergický na niektoré rastliny v záhrade?