Obdobie od júna do konca augusta je ideálne na zber výnimočne liečivej bylinky – skorocelu. Táto rastlina, rastúca takmer ako burina, bola obľúbenou liečivkou už u našich predkov.
Vďaka svojej schopnosti zastaviť krvácanie bol skorocel prospešný aj na bojových poliach, kde sa používal ako akýsi improvizovaný obväz.
Liečivé účinky skorocelu majú však oveľa širší záber. Okrem rán lieči miesta postihnuté ekzémom, zmierni opuch po bodnutí hmyzom, upokojí žalúdok a účinne pomôže pri dusivom kašli. Skrýva však v sebe oveľa viac. Vyberte sa na potulky a zásobte si svoju domácu lekárničku týmto skvelým prírodným pomocníkom.
Skorocel sa dokonale prispôsobí svojmu prostrediu
Skorocel je pôvodom z Európy, konkrétne z južnej a strednej časti, kde má stále najväčšie zastúpenie. Niektoré druhy skorocelu sa však vyskytujú aj v Ázii, v Afrike, v Severnej a Južnej Amerike a v Austrálii. Odhaduje sa, že existuje viac ako 200 druhov rastlín, ktoré patria do rodu plantago.
Na Slovensku najčastejšie natrafíme na skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata) a skorocel väčší (Plantago major). Oba majú porovnateľné pozitívne účinky na zdravie. Ak vás však viac trápia respiračné choroby, siahnite po skorocele kopijovitom, ktorý je na tieto ochorenia trošku účinnejší.
Skorocel rastie na lúkach, poliach, pasienkoch, popri cestách či škárach v chodníku. Je rozšírený po celom svete a známy je svojou schopnosťou prispôsobiť sa rôznym podmienkam prostredia.
Má schopnosť rásť na rôznych typoch pôd, je výnimočný rýchlym klíčením zo semien, čo prispieva k jeho šíreniu a naturalizácii v rôznych častiach sveta. Dnes sa skorocel vyskytuje v rôznych klimatických oblastiach, od horúcich a suchých oblastí po chladné a vlhké oblasti.
Liek našich prastarých mám, starovekých Grékov, Rimanov či indiánov
Vedeli ste, že severoamerickí indiáni pojedali skorocel ako posilňujúcu rastlinu a liečili si ním spáleniny? Do Ameriky bol skorocel zavlečený ako invazívna rastlina z Európy. Indiáni ho dokonca nazvali „stopa bieleho muža“, pretože lepkavé semená skorocelu sa roznášali na topánkach po celej krajine, vďaka čomu rástol zakrátko takmer všade.
Skorocel mal dôležité miesto v tradičných liečebných praktikách starých civilizácií. V Grécku a Ríme sa používal na liečbu rán a zápalov. Počas vojen a ťažkých bojov boli skorocelové listy často aplikované priamo na rany ako improvizovaný obväz. Aj dnes poslúži rovnako. Stačí listy postláčať a priložiť na postihnuté miesto.
Na Slovensku má skorocel dlhú históriu. Môžeme ho poznať pod názvom psí jazyk, ranocel, jatrocel či baraní jazyk. Poznali ho naše prababičky a generačne ho využívame ďalej. Pretože, čo liečilo v minulosti, pomôže aj dnes.
Skorocel sa spája s liečením a ochranou. V niektorých kultúrach sa verilo, že rastlina má magické vlastnosti a používa sa pri rôznych obradoch a rituáloch. V niektorých kultúrach sa považuje za symbol cesty alebo púte, pretože sa často vyskytuje na chodníkoch a cestách.
Skorocel má širokospektrálne liečivé účinky
Skorocel má extrémne dlhú históriu používania v tradičnej medicíne vďaka svojim liečivým vlastnostiam. Listy sa používajú na vonkajšie ošetrenie rán, vredov, popálenín a iných zápalových stavov kože.
Obsahuje zlúčeniny ako silicíny, flavonoidy a fenolické zlúčeniny, ktoré majú protizápalové, antimikrobiálne a hojivé účinky. Obsahuje tiež vlákninu, ktorá pomáha zlepšovať peristaltiku čriev a podporuje zdravé trávenie. Skorocel obsahuje aj antioxidanty, ktoré môžu chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi a prispievať k ochrane organizmu.
No najmä, skorocel je výborným pomocníkom pri chrípke, prechladnutí, dráždivom kašli, využíva sa ako antitusikum, zvyšuje imunitu a pomôže aj pri angíne.
Skorocel zbierame v lete
Listy skorocelu netrháme, nestláčame, ale odrezávame. Listy a semená zbierame od júna do augusta, ideálne pred zakvitnutím rastliny, kedy majú najviac prospešných látok. Sušíme ich v tieni pri teplote do 40 °C. Vysušené listy, pripravené na uskladnenie, sú zelené, bez vône, mierne horkej chuti. Nesprávne vysušené listy rýchlo hnednú.
Semená skorocelu obsahujú vlákninu a dajú sa využiť ako jemné preháňadlo. Ich sliz navyše pomáha znižovať cholesterol.
Prečo siahnuť po skorocele?
- Má protizápalové vlastnosti.
- Hojí rany aj popáleniny.
- Bojuje proti infekciám.
- Lieči zápaly v ústnej dutine.
- Pomáha liečiť kašeľ a podporuje vykašliavanie hlienov.
- Odporúča sa pri poruchách trávenia, žalúdočných vredoch a liečbe zápchy.
- Zmierňuje príznaky alergie (svrbenie očí, kýchanie).
- Čistí krv, má detoxikačné účinky.
- Má protinádorové vlastnosti.
- Obsahuje antioxidanty.
Skorocel je obľúbený aj v kozmetike
Extrakt z listov skorocelu sa často používa v prírodnej kozmetike, najmä v produktoch určených na ošetrenie citlivej pokožky a na liečbu rôznych kožných problémov vrátane akné. Skorocel má hydratačné, upokojujúce a ochranné účinky na pokožku a vlasy.
Nezanedbateľný ekologický rozmer
Skorocel je známy tým, že priťahuje množstvo užitočného hmyzu vrátane včiel a motýľov. Slúži aj ako hostiteľská rastlina pre larvy určitých druhov motýľov. Milujú ho aj vtáky, jeho malé semená sú pre niektoré druhy obľúbenou potravou.
Navyše, skorocel má schopnosť pôsobiť ako akýsi prírodný filter a absorbovať škodlivé látky zo životného prostredia. Jeho korene zároveň dokážu čistiť pôdu a vodu od niektorých toxínov, pesticídov a iných znečisťujúcich látok.
Ako si pripraviť liečivé sirupy zo skorocelu?
Existuje mnoho receptov na prípravu skorocelového sirupu. Môžete ho prekladať s cukrom, macerovať, podusiť s medom, pridať alkohol alebo aj nie. Ponúkame vám recept na dva rôzne druhy sirupu zo skorocelu.
Domáci skorocelový sirup proti kašľu
- 5 hrstí skorocelových listov
- 100 ml vody
- 300 g medu
- 200 g kryštálového cukru
Pripravíte si ho jednoducho. Nazbierané listy umyjeme, necháme uschnúť, nasekáme alebo rozmixujeme. Vodu prevaríme a zalejeme ňou pripravený skorocel. Na miernom ohni zohrejeme, pridáme cukor a podusíme. Pozor! Zmes sa nesmie variť.
Necháme minimálne dve hodiny odstáť, opäť podusíme, pridáme med a necháme ho rozpustiť. Zmes prepasírujeme cez jemné sitko alebo gázu a uskladníme v tmavej fľaštičke na chladnom mieste. Na zvýšenie trvanlivosti možno do sirupu pridať alkohol.
Sirup rozpúšťa hlieny, tlmí dusivý kašeľ, zlepšuje imunitu a upokojuje podráždený žalúdok. Užíva sa po lyžičkách.
Jednoduchý prekladaný skorocelový sirup z dvoch ingrediencií
Listy umyjeme, necháme uschnúť a pokrájame. Do širokého skleneného pohára ukladáme striedavo vrstvu skorocelu a vrstvu cukru. Vždy začíname aj končíme cukrom. Skorocel do nádoby silno namačkáme.
Pohár dôkladne uzavrieme a odložíme na jeden až dva mesiace na chladné a tmavé miesto. Občas pohár prevrátime. Po uplynutí doby macerovania sirup precedíme a ohrievame pri teplote 70 – 80 °C, nesmie prejsť varom. Pripravený sirup prelejeme do menších fľašiek.
Skorocel ako zdravá hviezda kuchyne
Listy skorocelu majú vysoký obsah vitamínu C, vitamínu K, vitamínu A a minerálov. Mladé listy sú jedlé, môžete ich pridať do šalátov alebo pripraviť v rámci dusenej listovej zeleniny. Chuť skorocelu môže byť mierne horká, preto je ideálne pridať ho k inej, jemnejšej zelenine.
Pokojne ho pridajte aj do polievky, no ak nechcete experimentovať, doprajte si aspoň liečivý skorocelový čaj.
Skorocelový čaj do hrnčeka
Jednu čajovú lyžičku sušeného skorocelu zalejeme v šálke vriacou vodou a necháme lúhovať. Pijeme 2 až 4x denne. Využiť sa môže aj ako obklad na postihnuté miesta.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…