Smrek prinesie kúsok lesa do vašej záhrady. Vyberte si z 5 osvedčených kultivarov

Smrek obyčajný je u nás najrozšírenejšou prirodzene rastúcou a zároveň hospodársky mimoriadne významnou drevinou. Namiesto neho sa v okrasnej záhrade uplatnia skôr jeho atraktívne odrody a aj iné druhy.

Druhy smreka v záhrade
Foto: Shutterstock

Vo voľnej prírode nájdeme rásť smrek obyčajný (Picea abies) ako mohutný, často až 50 metrov vysoký ihličnan s úzko kužeľovitou korunou. Má tmavozelené hranaté a pichľavé ihličky a typické, smerom nadol visiace šišky. Kedysi i v súčasnosti je smrekové drevo najbežnejšie využívaným stavebným drevom u nás a aj v Česku.

Okrasná drevina do malých aj veľkých záhrad

Smrek je aj osvedčenou okrasnou drevinou s celoročným efektom, kde sa jeho využitie odvíja od rastových špecifík. Môže ísť o urastené stromy, ale aj nižšie a kompaktnejšie dreviny, a niektoré kultivary majú i plazivý rast. Jedince, ktoré nájdeme v záhradách, sú často viac než ihličím a šiškami zaujímavé celkovým tvarom a charakterom rastu. Vyššie a širšie jedince sa hodia do väčších a stredne veľkých záhrad, využiť ich môžeme napríklad ako solitéry, prípadne pestovať v pozadí skupín zložených z rôznych druhov ihličnanov.

Zástupcov s kompaktným rastom oceníme v menších záhradách i vo väčších skalkách. No a jedince netradičných tvarov sa v plnej nádhere ukážu ako samostatne stojace v záhonoch, v átriách a v predzáhradkách. Zakrpatené smreky sa dajú, ak im doprajeme pravidelnejšie závlahu, dokonca pestovať v primerane veľkých vegetačných nádobách, či už samostatne, alebo v kombinácii s inými okrasnými rastlinami. Po vysadení im venujeme patričnú starostlivosť, po zakorenení už nepotrebujú veľa pozornosti ani špeciálne ošetrovanie.

Smrek sivý ‘Conica’
Smrek sivý ‘Conica’ Foto: Shutterstock

Ako a kde pestovať smrek?

Doprajeme im slnečné alebo polotienisté stanovište s priepustnou, výživnou, hlbokou a nezamokrenou pôdou. Sú citlivé na suchšiu pôdu a mnohé druhy aj na znečistené mestské ovzdušie. Zemina by nemala obsahovať vysoký podiel vápnika, ideálna je pre ne kyslejšia alebo neutrálna pôda.

Jedince s pevným koreňovým balom vysádzame počas celého vegetačného obdobia, najviac sa však osvedčuje výsadba na začiatku jari a začiatkom jesene. Korene zasypávame kvalitným substrátom pre dreviny, na povrch pôdy vysypeme mulč.

Vysadené rastliny zavlažujeme, kým sa zakorenia. Neskôr im postačí zálievka len počas veľmi suchého a horúceho obdobia. Pravidelný prísun vody vyžadujú smreky v kvetináčoch. Prihnojovanie hnojivom pre ihličnany ocenia najmä vzrastovo menší zástupcovia a smreky v kvetináčoch.

5 osvedčených kultivarov smreku

Smrek sivý ‘Conica’ (Picea glauca)

Elegantne pôsobiaci kultivar smreka má pekný kužeľovitý tvar. Rastie pomaly a ani po rokoch pestovania nezaberie veľa miesta. Upúta v predzáhradke, vo väčšej skalke, v záhone na dvore, porastie aj vo väčšom kvetináči. Potrebuje dostatok slnka, priepustnú a nevysychavú pôdu.
v × š.: 2 × 2 m

Smrek sivý ‘Conica’
Smrek sivý ‘Conica’ Foto: Shutterstock

Smrek obyčajný ‘Will’s Zwerg’ (Picea abies)

Novší kultivar s typicky pomalším a hustým rastom. Ide o úhľadný zakrpatený a kompaktný smrek. Konáriky s ihlicami sú kratšie a bohato rozvetvené. Staršie jedince majú krásny kužeľovitý tvar. Hodí sa aj do menších záhrad, no potrebuje viac miesta, aby naplno vynikol jeho rastový tvar.
v × š.: 4 × 3 m

Smrek obyčajný ‘Will's Zwerg’
Smrek obyčajný ‘Will’s Zwerg’ Foto: Shutterstock

Smrek obyčajný ‘Inversa’ (Picea abies)

Pozoruhodný kultivar smreka s dlhými prevísajúcimi konármi. Drevinu ozdobujú aj šišky. Vyviazaním k pevnej opore môžeme celkovú výšku tohto smreka ovplyvniť. Dokáže byť atraktívnou súčasťou záhrady, vynikne aj v predzáhradke či ako solitér. Potrebuje mierne vlhkú pôdu.
v × š.: 5 × 2 m

Smrek obyčajný ‘Inversa’
Smrek obyčajný ‘Inversa’ Foto: Shutterstock

Smrek pichľavý ‘Glauca’ (Picea pungens)

Obľúbený odolný druh a kultivar smreka so sivým až striebristým ihličím. Upúta aj pravidelným kuželovitým tvarom. Ihličie veľmi pichá, preto sa nehodí do záhrad s deťmi. Potrebuje dostatok slnka, býva vtedy krajšie vyfarbený. Vlahu ocení v prvých mesiacoch po výsadbe, neskôr toleruje aj sucho.
v × š.: 15 × 5 m

Smrek pichľavý ‘Glauca’
Smrek pichľavý ‘Glauca’ Foto: Shutterstock

Smrek obyčajný ‘Nidiformis’ (Picea abies)

Vďačný a osvedčený kultivar smreka. Má nižší, kompaktnejší rast a v staršom veku guľovitý tvar. Uplatní sa v skalkách, v predzáhradkách, porastie aj vo väčších kvetináčoch, v popredí skupín zložených z rôznych druhov ihličnanov. Ocení dostatok slnka a vlahy, nie však nadmerne vlhkú pôdu.
v × š.: 50 × 50cm

Smrek obyčajný ‘Nidiformis’
Smrek obyčajný ‘Nidiformis’

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku