Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek?

Len málo vecí dokáže byť pri pestovaní domácich rastlín tak otravných, ako roj malých mušiek, ktoré vyletia z kvetináča zakaždým, keď ho polejete.

Ako sa zbaviť smútiviek na rastlinách
Foto: Shutterstock

Tieto malé mušky sú v skutočnosti pre ľudí neškodné, no ich prítomnosť určite nie je príjemná. Spôsobov, pomocou ktorých sa mušiek môžete zbaviť, je veľa. Najskôr sa ale pozrieme na to, čo tento hmyz v domácnosti vôbec hľadá.

Ľuďom neuškodia, rastlinám však niekedy vedia dať zabrať

Smútivky patria medzi hmyz, konkrétne do radu dvojkrídlovcov. Sú teda príbuzné s bežnými muchami alebo komármi. V domácnostiach sú považované za bežných škodcov, ktoré málokedy vedia rastlinám vážne ublížiť. Ich stratégia spočíva vo veľmi rýchlom množení a životnom cykle, keďže dospelá muška žije len týždeň a medzitým nakladie stovky vajíčok.

Hlavným lákadlom smútiviek je vlhký organický substrát, teda kvetináče v domácnosti sú pre ne ideálnym miestom na množenie. Už po troch dňoch sa z vajíčok liahnu malé larvy, ktoré sa bežne živia hubami a rozkladajúcou sa hmotou.

Larvy smútiviek
Foto: Shutterstock

Problém nastáva, keď sa muchy v zamorenom substráte premnožia a larvy sa pustia do korienkov rastlín. Ako to väčšinou u rastlinných škodcov býva, môžu smútivky na hostiteľa preniesť ďalšieho škodcu – mikroorganizmus riasovku (Pythium), ktorá spôsobuje padanie mladých rastlín.

Ak by ste chceli rozoznať smútivku od vínnej mušky, je potrebné sa pozrieť na tvar tela. Zatiaľ čo vínne mušky vyzerajú viac ako muchy, smútivky sa svojím tenkým telom a dlhými tykadlami podobajú na malé komáre. Lietajú tiež pomalšie a ich let pôsobí chaotickejšie.

Ako zistiť, či rastlina trpí na smútivky?

Škody na korienkoch spôsobené smútivkami sa mnohokrát podobajú na hnilobu koreňov. Listy strácajú farbu, žltnú a opadávajú. Jednoznačne odlíšiť hnilobu koreňov a škodu kvôli larvám smútiviek je ťažké, tieto dve diagnózy však vo väčšine prípadov idú ruka v ruke.

Mušky obľubujú premokrené substráty, v ktorých korene rastlín často hnijú aj bez prítomnosti smútiviek. V tých najhorších prípadoch to vedie k zastaveniu rastu a smrti rastliny.

Ak by ste chceli monitorovať počet smútiviek, dobrým produktom sú žlté lepivé pásiky, ktoré sa v obchodoch často ponúkajú ako dobrá voľba na boj proti hmyzu. Lepivé pásiky sú výborné na odhalenie počtu škodcov, sami o sebe však ich problém nevyriešia.

Čierne mušky smútivky na izbovej rastline
Foto: Shutterstock

Najlepšou liečbou je prevencia

Premokrený substrát u izbových rastlín nikdy neznačí nič dobrého. Pri zálievke (obzvlášť v zime) platí zlaté pravidlo – menej je viac. Rastliny ako filodendróny, monstery a im podobné môžete nechať v prípade napadnutia smútivkami do rozumnej miery preschnúť.

Smútivky, podobne ako vínne mušky, priťahuje vôňa octu. Môžete tak v rámci boja so smútivkami vytvoriť zmes jablčného octu 1:1 s vodou a pár kvapkami mydla. Takúto zmes  je vhodné umiestniť na vrch substrátu, napríklad vo vrchnáku od zaváraninovej fľaše.

V internetových obchodoch môžete nájsť množstvo chemických aj biologických prípravkov proti smútivkám, ktoré vedia boj s týmito muškami vyhrať v priebehu pár týždňov. Správna zálievka je však vždy základom k zdravému životu domácich rastlín. Je dobré mať na pamäti, že v domácnosti sa vždy ojedinele pár smútiviek vyskytuje. Problém nastáva až vtedy, keď sa premnožia.

Text: Matúš Puskeiler
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku