Spestrite si záhon letničkami: 6 očarujúcich druhov, ktoré musíte mať

Ak patríte medzi ľudí, ktorí obľubujú neustále zmeny, siahnite po letničkách! Oproti drevinám a trvalkám sa vyznačujú mimoriadne rýchlym rastom, bohatým kvitnutím a nízkou náročnosťou na pestovanie.

Letničkový záhon
Foto: Shutterstock

Vysadený strom či krík zaberie v záhrade miesto, na ktorom zostane desiatky rokov. Premiestniť sa dá len s rizikom neprijatia a s námahou. Doplňte stálu výsadbu letničkami a vaša záhrada ožije! Každý rok môže byť trochu iná, pestrofarebná, jednofarebná či zladená v štýle tón v tóne.

Rastlinky rýchlo rastú a ich nákupná cena je nízka, takže ani prípadný neúspech vás nezruinuje. Ponuka letničiek je z roka na rok širšia a dokáže uspokojiť rôznorodé nároky záhradkárov. Od žiarivých titónií a cínií cez jemnejšiu krasuľku až po výsadbu v štýle vidieckej záhrady s parascou a stračonôžkou.

Krátky život letničky

Letničky absolvujú celý životný cyklus v jednej sezóne. Prečo je to tak? Prečo jedna skupina rastlín vytrvá niekoľko rokov, kým iná vyklíči, narastie a uhynie v priebehu jedného roka?

Každá rastlina sa dokonale prispôsobila životným podmienkam, v ktorých žije. Nepredvídateľné podmienky vyžadujú rýchly životný cyklus rastliny, od vyklíčenia až po vysiatie vlastných semien. Na náročnom stanovišti predstavuje takýto cyklus najväčšiu šancu na rozmnoženie.

Výborným príkladom sú divorastúce kvety v kukuričnom poli. Chryzantémovka siatinová, mak vlčí, kúkoľ poľný či nevädza poľná sú všetko letničky a pri zbere kukurice sú tiež skosené. Musia sa preto veľmi rýchlo rozmnožiť.

Ak chcete vytvoriť divú lúku plnú kvitnúcich trvaliek a tráv, odporúča sa spolu s trvalkami vysiať aj letničky. Potlačia rast ostatných burín, krásne kvitnú a poskytnú trvalkám priestor na ich pomalý rozbeh. Navyše, ich pomer vzhľadom na trvalky sa rokmi zmení, takže lúka bude každý rok trochu iná.

Nenáročné pestovanie

Letničky sa dajú pestovať mnohými spôsobmi. Náhodným výsevom divých a odolných rastlín do nádob i voľnej pôdy alebo, naopak, starostlivým pestovaním v sadbovačoch. Tak ako sa pestujú všetky známe balkónové rastliny – petúnie, lobelky, aksamietnice a im podobné, ktoré vyplnia hrantíky, závesné koše a okenné parapety.

Letničky však možno rovnako ako sezónnu zeleninu vysievať aj doma a mladé rastlinky si tak vypestovať svojpomocne. Je to lacnejšie a oveľa ekologickejšie, keďže priesady predávané v supermarketoch sa často dovážajú z veľkých diaľok. Vlastný výsev prináša i radosť z klíčiacich mladých rastliniek.

Druhy letničiek
Foto: Shutterstock

Navyše, výber semien odrôd letničiek je násobne vyšší ako výber hotových priesad, svojpomocným pestovaním môžeme získať i nevšedné druhy. Semienka mnohých letničiek dostanete zadarmo od susedov či na záhradkárskej výmennej burze.

Ak doma na predpestovanie nemáme priestor, alebo potrebujeme do záhrady len niekoľko kusov rastlín, stále je možné kúpiť si hotové priesady v supermarkete alebo v záhradnom centre.

Odolnejšie druhy letničiek prezimujú v našich záhradách ako semená. Sú to tie, ktoré sú príbuzné našim domácim druhom a vznikli z rastlín z rovnakého podnebného pásma. Dobrým príkladom sú borák, aksamietnice, nechtík, rimbaba. Menej odolné letničky sú na chlad obzvlášť citlivé a treba dobre zvážiť termín ich výsevu i výsadby.

6 druhov letničiek, ktoré rozžiaria vašu záhradu

Letničky predstavujú obrovskú a pestrú skupinu rastlín, od obrovských slnečníc cez jemné lobelky až po väčšinu druhov zeleniny pestovanej v našich záhradách. Niektoré majú semená drobné temer ako prach, iné sú dostatočne veľké a dobre sa vysievajú do pôdy alebo do substrátu.

Mak siaty (Papaver somniferum)

Začiatkom leta vykvitne mak siaty (Papaver somniferum), ktorý je dostupný aj v rôznych farebných odtieňoch lupienkov. Má nádherné jemné kvety, ktoré neskôr vystriedajú drobné makovičky. Tie možno ponechať na záhone až do nasledujúcej sezóny. Bežne sa množí samovýsevom. Obľubuje plné slnko alebo polotieň.
Výška × šírka: 1 × 0,5 m
Kvitnutie: jún – august

Mak siaty
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

Černuška damascénska ‘Miss Jekyll’ (Nigella damascena)

Vytvára porast jemných listov podobných kôpru. Základný druh kvitne jednoduchými kvetmi s piatimi okvetnými lístkami, no pestujú sa aj plnokveté druhy. Farba kvetov je biela, modrá alebo ružová. Po odkvitnutí sa na rastline vytvoria tobolky so semenami. Nie je nutné ich odstraňovať, naopak, sú veľmi ozdobné a možno ich použiť aj do dekorácií. Ponechaním na záhone prispejete k ich samovýsevu.
Výška × šírka: 45 × 40 cm
Kvitnutie: jún – august

Černuška damascénska ‘Miss Jekyll’
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

Nechtík lekársky ‘Indian Prince’ (Calendula officinalis)

Nechtíky sú odolné a vďačné letničky. Bohato kvitnú a patria medzi liečivé rastliny. Úspešne sa rozmnožujú samovýsevom, mladé rastlinky možno v záhone popresádzať podľa potreby. Odroda ‘Indian Prince’ má tmavooranžové kvety s karmínovým stredom. Sú vhodné na rez do vázy, do šalátov či na ozdobenie jedla.
Výška × šírka: 45 × 45 cm
Kvitnutie: jún – október

Krasuľka perovitá ‘Biela senzácia’ (Cosmos bipinnatus)

Elegantná letnička vhodná na rez do vázy. Môže sa predpestovať, no odporúča sa výsev priamo na záhon v čase, keď už nehrozia prízemné mrazy. Jednoduché biele kvety sa dobre kombinujú s ostatnými farbami. Dorastá do výšky okolo jedného metra, pri pestovaní sa odporúča použiť oporu.
Výška × šírka: 1,2 × 0,6 m
Kvitnutie: jún – október

Krasuľka perovitá ‘Biela senzácia’
Foto: Shutterstock

Tabak krídlatý (Nicotiana alata)

Drobné semená sa vysievajú od februára do marca do pareniska, kde dlho klíčia. Na záhon možno rastlinky vysadiť v druhej polovici mája. Kvety sú trúbkovité a majú farbu od bielej až po ružovú. Je vhodný do záhonov i do nádob. Obľubuje slnečné stanovište, priepustnú pôdu a pravidelnú zálievku.
Výška × šírka: 1,5 × 0,6 cm
Kvitnutie: jún – september

Tabak krídlatý
Foto: Shutterstock

Aksamietnica rozložitá ‘Carmen’ (Tagetes patula nana)

Nízka odroda aksamietnice s kvetmi oranžovej a tmavočervenej farby. Je robustnejšia ako ostatné odrody, ale narastá do výšky iba 20 cm. Aksamietnice sú vhodné na výsadbu v zeleninovej záhrade, kde svojou špecifickou vôňou pomáhajú odpudzovať hmyz. S predpestovaním priesad začnite v marci v parenisku. Priamy výsev je možný až v druhej polovici mája.
Výška × šírka: 20 × 20 cm
Kvitnutie: jún – október

Aksamietnica rozložitá ‘Carmen’
Foto: Shutterstock

Text: Ing. Ida Furiková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku