Ponuky záhradných centier sa každoročne predbiehajú v aktuálnych novinkách. A pritom sa akosi zabúda na desaťročiami osvedčené klasiky, ktoré sa takto pomaly, ale isto vytrácajú z nášho sortimentu.
Pod pojmom „staré odrody“ rozumieme tie, ktoré kedysi kraľovali v našich sadoch i záhradách. Boli vtedy nové, ako sú teraz nové odrody Opál, Admirál či Sirius. Na rozdiel od tých súčasných odrôd sa však vyznačovali veľmi výrazným zjavom. V tej dobe sa totiž pestovali jablone na silnejšie rastúcich podpníkoch, a teda vo vyšších pestovateľských tvaroch. Tie vstupovali do plodnosti neskôr ako tie dnešné, ale keď už raz zarodili, tak to potom stálo za to! Navyše, tieto vyššie tvary boli veľmi dlhoveké a úrodu prinášali dlhé desaťročia.
Staré odrody postupne nahradili nové, zmenila sa aj celková technológia a filozofia pestovania. Niekdajšie dominanty našich záhrad sa postupne začali vytrácať aj z ponúk záhradných centier. Tento pokles sa však zastavil na akomsi prijateľnom čísle, čiže na množstve stromčekov, ktoré ovocné škôlky dokážu aj v tejto forme a sortimente predať. Staré odrody zažívajú akúsi renesanciu, k čomu výrazne prispieva nielen nostalgia, ale tiež postupný návrat k vidieckym hodnotám a rozvoj permakultúry i ekologického pestovania.
Starých odrôd sú stovky, ba až tisíce. Z tohto množstva sa desiatky reálne a vo veľkom rozmnožovali a pestovali. Väčšina z nich je už skutočne prekonaná, ďalšie zas zanikli na všetkých pestovateľských stupňoch. My sme pre vás pripravili výber niekoľkých starých odrôd, o ktorých sme presvedčení, že by v našich záhradách rozhodne mali ostať zachované. Dobrou správou tiež je, že sa väčšina z nich ešte každoročne sporadicky objavuje v sortimentoch záhradných centier.
Výber odrody
Banánové zimné
Stará zimná americká odroda. Vyžaduje dobré jabloňové pôdy a polohy, znáša aj občasné sucho. Plody sú stredne veľké až veľké (priemerná váha 120 g). Farba šupky je citrónovožltá so zlatožltým líčkom na slnečnej strane.
Chuť je šťavnatá, sladko-kyslastá aj príjemne korenistá s banánovou príchuťou, výrazne vonia. Dužina na vzduchu takmer nehnedne. Odroda je dlhodobo skladovateľná, odolná proti chorobám, plody nevädnú a nechytajú červivosť. Rodivosť je z roka na rok vyššia, nezvykne alternovať. Odroda je dobrý opeľovač iných odrôd.
Baumannova reneta
Odrodu vyšľachtil pán van Mons z Belgicka v roku 1800. Odroda je zimná, vysokoúrodná, úrody sa zvyšujú, má však sklony k striedavej plodnosti. Vyžaduje dobré polohy, vhodná je tiež do vyšších chránených polôh. Je cudzoopelivá, dobre ju opeľujú odrody Ananásová, Boikovo, Borovinka, Croncelské, Gdaňský hranáč, Krasokvet žltý, Landsberská, Oldenburgovo, Ontario, Parména zlatá, Priesvitné letné, Ušľachtilé žlté. Sama je výborný opeľovač.
Plody sú veľké (priemerná váha 160 g). Základná žltá farba šupky je z 1/4 až 3/4 prekrytá živou panašovanou červeňou. Charakteristickým znakom odrody sú aj hnedé bodky, ktoré sa vyskytujú po celom povrchu plodu. Dužina je pevná, chrumkavá, príjemne kyslastá, bez výraznej arómy, na vzduchu takmer nehnedne. Plody nevädnú, sú dobre predajné. Odroda je náchylná na vlnačku krvavú a vo vlhkých podmienkach je náchylnejšia na chrastavitosť.
Boscoopske červené
Stará klasická kvalitná odroda. V 20. storočí patrila u nás medzi často pestované odrody, a to vo veľkovýrobe aj záhradách. Dnes už od jej pestovania veľkovýroba (na rozdiel napríklad od Nemecka, kde je pestovaná a žiadaná stále) ustúpila, záhradkári však stále oceňujú jej výhody – vysoké úrody veľkých plodov, príjemná korenistá chuť plodov a veľmi dobré a dlhé skladovanie.
Odroda pochádza z Nemecka, kde vznikla ako mutácia odrody Boskoopske, ktorej pôvod je v meste Boskoop v Holandsku. Rozšírená je od roku 1923, a to najmä v západnej Európe. Vytvára veľmi mohutné guľovité koruny, ktoré neskôr prevísajú. Kvitne skoro. Ako klasická triploidná odroda sa veľmi zle opeľuje, preto ju treba vysádzať v blízkosti najlepších opeľovačov, ako sú Parména zlatá zimná, Coxova reneta, Jonathan, Oldenburgovo, Golden Delicious, James Grieve.
Plody sú veľké, rebernaté, hranaté, nevyrovnané, plocho-guľovité. Šupka je drsná, hrdzavá až kožovitá, veľmi pevná. Základná zelená farba šupky prechádza neskôr do žltej, krycia farba je karmínovočervená, rozliata po celom povrchu plodu. Dužina je zelenkastá, neskôr bieložltá, hrubá, šťavnatá. Chuť je vínovitá až kyslá, korenistá, priemernej kvality. Počas suchého i nadmerne vlhkého počasia dochádza často k praskaniu plodov a následne k ich znehodnoteniu hnilobou a moniliózou. Za sucha plody tiež často opadávajú. Zber je v októbri, konzumne dozrievajú v decembri, neskôr zosychajú.
Coxova reneta
Jej pôvod je v Anglicku, kde je známa od roku 1830. Ako semenáč odrody Ribstonské ju vyselektoval M. R. Cox v dedine Colnbrook Lawn. U nás bola rozmnožovaná od roku 1883. Obdobie jej hlavného rozširovania bolo v 50. rokoch minulého storočia, dnes je rozšírená už iba v záhradách a zažíva svoju renesanciu. Stromy sú stredne silného rastu s hustejšou korunou.
Odroda je náchylná na múčnatku, moniliózu a rakovinu, proti chrastavitosti a jarným mrazom je stredne odolná. Vhodná je na nižšie pestovateľské tvary pestované na podpníkoch M9, M26, MM106. Nehodí sa na pestovanie v prísne tvarovaných formách. Je nenáročná na pôdu a stanovište, na pestovanie sú ideálne najmä stredné polohy. Do rodivosti vstupuje stredne skoro, spočiatku pravidelne, neskôr striedavo a je stredne úrodná.
Plody sú menšie až stredne veľké, guľaté až guľato-sploštené, pomerne vyrovnané. Základná žltá farba je na slnečnej strane prekrytá tmavočervenou krycou farbou. Líčko plodu je krátko červenopásikavé. Dužina je žltej farby, krehká, šťavnatá. Chuť plodov je výborná, výrazne aromatická. Plody na dlhšie skladovanie vyžadujú tzv. podtrhnutie. Zberajú sa v septembri, konzumne dozrievajú v novembri, skladujú sa do februára. Celkovo ide o kvalitnú aromatickú odrodu, ktorá môže byť aj v súčasnosti príjemným spestrením jedálnička.
Croncelské
Jesenná odroda, vznikla ako semenáč odrody Antonovka vo Francúzsku v roku 1869. Rodí skoro, dosť pravidelne a každý druhý rok veľmi bohato. Je menej náročná na prostredie, vhodná je aj do vyšších a drsnejších polôh. Nevyhovujú jej mokré, suché a veterné polohy, kde majú plody zlú chuť. Dobre ju opeľujú odrody Baumannova reneta, Bernské ružové, Borovinka (Charlamovski), Gdaňský hranáč, Krasokvet žltý, Landsberská reneta, Parména zlatá zimná, Priesvitné letné a Ontario.
Plody sú veľké (priemerná hmotnosť) 170 g. Lesklá šupka je zelenej až oranžovožltej farby, niekedy s mdlým líčkom a svetlým bodkovaním. Dužina je šťavnatá, má výbornú sladkú chuť s príjemnou korenitosťou. Na vzduchu takmer nehnedne. Je veľmi odolná v dreve aj v kvete proti mrazom, chorobám a vlnačke krvavej, kvetom neprekáža dážď, plody nečervivejú. Neznáša dobre sírnaté prípravky.
Gascoyneho šarlátové
Zimná odroda pochádzajúca z roku 1881 z mesta Bapchild Court v Anglicku. Do rodivosti prichádza na silnejších podpníkoch neskôr, na slabších stredne skoro. Rodivosť je priemerná, nie však všade uspokojivá. Je náročná na požiadavky, vyhovujú jej iba najlepšie ovocinárske polohy. Z opeľovačov je známa iba Parména zlatá, rozhodne však nie je jediný opeľovač tejto odrody.
Plody sú veľké (priemerná váha 170 g). Hladká svetložltá šupka je krytá minimálne z 1/3 prekrásnou karmínovou červeňou, často úplne súvislou. Po celom povrchu plodu sa nachádzajú tiež belavé i tmavšie lenticely. Celkovo patrí k najkrajším jablkám, veľmi dobre predajným. Dužina je pevná, takmer biela, primerane šťavnatá, kyslasto-sladká, mierne korenistá, s pikantnou príchuťou. Na vzduchu nepatrne hnedne. Odroda je v dreve pomerne dosť odolná proti mrazom.
Gravštýnske
Jesenná odroda. Vznikla pravdepodobne v Gravensteine, v Šlezvicko-Holštajnsku . Do rodivosti nastupuje neskôr, rodivosť je stredná a striedavá, čo sa dá na moderných tvaroch vhodne upraviť skorou prebierkou plodov. Odroda je náročná najmä na výživnú pôdu a vlhké ovzdušie, najlepšie jej vyhovujú podhorské slnečné polohy. Výborne sa jej darí pri vode, nesmie však ísť o mrazové kotliny. Dobre ju opeľujú odrody Ananásová reneta, Baumannova reneta, Bernské ružové, Coxova reneta, Croncelské, Jonathan, Ontario, Parména zlatá a Priesvitné letné.
Plody sú stredne veľké až veľké (priemerná hmotnosť) 150 g. Lesklá žltá šupka je krytá do polovice plodu červeným pruhovaním. Charakteristická je intenzívna vôňa plodov. Hlavnou devízou odrody je jej vynikajúca chuť, patrí k najchutnejším jablkám vôbec. Dužina je krehká, veľmi šťavnatá, výborne korenistá, so sladko-kyslastou chuťou. Plody nevädnú. Stromy vyžadujú konvenčnú ochranu. Má niekoľko klonov, z ktorých najcennejší je klon Gravštýnske červené.
Jadernička moravská
Zimná odroda. Vznikla ako neznámy semenáč v Československu, veľmi rozšírená bola a je najmä na Valašsku. Pomerne neskoro vstupuje do rodivosti, tá je dosť pravidelná a bohatá. Na prostredie je nenáročná, dáva prednosť ťažším a vlhším pôdam s obsahom vápna.
Plody sú malé až stredne veľké, dosahujú priemernú hmotnosť 100 g. Lesklá šupka citrónovožltej farby je až z 1/4 pokrytá krátkopruhovaným a zreteľne bodkovaným červenkastým líčkom. Dužina je jemná, šťavnatá, má príjemne sladko-kyslastú korenistú chuť. Veľmi dobre sa skladuje, plody nevädnú, zvlášť vhodná je na muštovanie a výrobu domácich destilátov. Celkovo ide o veľmi nenáročnú úrodnú odrodu so zdravým rastom a veľmi dobrou odolnosťou proti mrazom.
Jonathan
Jedna z najobľúbenejších zimných odrôd. Stromy rastú stredne bujne, neskôr slabšie, odroda tvorí guľovité previsnuté koruny. Vhodné sú pre ňu voľne rastúce tvary na stredne rastúcich podpníkoch. Rodivosť nastupuje skoro, je vysoká a pravidelná.
Plody sa zberajú v prvej polovici októbra, konzumne dozrievajú vo februári až marci. Sú menšie až stredne veľké, guľovitého tvaru, nádhernej sýtočervenej farby po celom plode. Dužina je krehká, má výbornú aromatickú chuť. Plody sa veľmi dobre skladujú. Odrode vyhovujú vlhké stredné polohy. Veľmi trpí múčnatkou, stredne chrastavitosťou, plody majú výrazný sklon k Jonathanovej škvrnitosti a k skládkovým chorobám. Napriek tomu ide o jednu z najkvalitnejších odrôd, ktorá i dnes nájde bez problémov svoje uplatnenie.
Kanadská reneta
Patrí do skupiny odrôd, ktoré sú označované sumárne ako kožovky. Je to stará odroda pochádzajúca z Francúzska alebo severnej Ameriky. Patrí medzi triploidné odrody, je zlý opeľovač. Ju dobre opeľujú odrody Ananásová, Baumannova a Coxova reneta, Gdanský hranáč, Jonathan, Krasokvet žltý, Landsberská reneta, Oldenburgovo, Ontario. Je veľmi náročná na polohu a pôdu, preto ju treba vysádzať iba do najlepších lokalít.
Rodivosť je stredná a striedavá, plody sú vyrovnané a s malým podielom neštandardu. Plody sú veľké, dosahujú hmotnosť 180 g, plocho-guľovité až vysoké, s piatimi tupo hranatými rebrami p celej dĺžke. Dužina je pevná, ale krehká, šťavnatá, so sladko-kyslastou a výbornou príjemne korenistou „renetovitou“ chuťou. Na vzduchu mierne hnedne. Odporúča sa tzv. nepodtŕhať plody a neskladovať ich v teplote pod 2 °C. Odroda je odolná proti hubovým chorobám, proti mrazom je odolná veľmi málo.
Kardinál pásikový
Veľmi stará jesenná odroda známa tiež pod synonymami Šálové, Geflammter Kardinal a Cardinal Blanc Flammé. Vytvára veľmi veľké koruny, stromy sú dlhoveké. Do rodivosti vstupuje neskôr, tá je však vysoká a z roka na rok sa zväčšuje. Na pôdu je odroda absolútne nenáročná, hodí sa do všetkých polôh vrátane drsných. Dobre ho opelí odroda Krasokvet žltý a súčasne kvitnúce odrody.
Plod je veľký, dosahuje hmotnosť 170 g, má nepravidelný tvar, široko rebrovitý, zväčša trojhranný. Šupka je hladká, lesklá, až do 1/2 krásne červenopruhovaná. Patrí medzi chuťovo hodnotné odrody. Dužina je šťavnatá, má osviežujúcu kyslasto-sladkú chuť, jemne vonia a mierne hnedne. Plody sa dobre prepravujú, vhodné sú na skladovanie i muštovanie. Celkovo ide o odrodu odolnú proti mrazu i chorobám, v suchom období býva občas napádaná múčnatkou.
Krasokvet žltý
Odroda vznikla v Burlingtone (New Jersey, USA) koncom 18. storočia. Stromy rastú stredne bujne a sú veľmi dlhoveké. Nemožno pri nich zanedbať výchovný rez v mladom veku. Rodivosť je pravidelná vysoká, po 2 rokoch sa vždy zvyšuje. Vyžaduje úrodné pôdy s vyšším obsahom vápnika, nehodí sa do drsných oblastí a suchých pôd. Dobre ju opeľujú odrody Ananásová reneta, Baumannova reneta, Coxova reneta, Landsberská reneta, Ontario, Parména zlatá.
Plod je vysoký, stredne veľký až veľký, dosahuje hmotnosť 140 g. Šupka je hladká, pololesklá, svetložltá, niekedy s červenkastým líčkom a hnedými lenticelami. Dužina je jemná, krehká, šťavnatá, s banánovou príchuťou, slabo voňavá. Plody dobre znášajú prepravu aj skladovanie, ideálne pri 2 °C. Odroda je odolná proti mrazom, nevädne, nepadá vplyvom vetra. Stromy bývajú napádané vlnačkou krvavou a v suchom období múčnatkou, dobre reagujú na doplnkovú závlahu.
Malinové hornokrajské
Stará zimná odroda pochádzajúca pravdepodobne z Holandska. Do rodivosti vstupuje pomerne skoro, tá je pravidelná a z roka na rok vyššia. Na pôdy a prostredie je táto odroda nenáročná, na kvalitné pôdy však pozitívne reaguje, rovnako na vyššie chránené polohy. Dobre ju opeľujú odrody Hammersteinovo, Ontario a iné súčasne kvitnúce odrody.
Plody sú stredne veľké až veľké, zbiehavého tvaru, po celej dĺžke plocho reberovité, vo vetre nepadajú. Šupka je hladká, matne lesklá, takmer po celej ploche prekrytá rubínovočerveným sfarbením a jemne výraznými svetlými lenticelami. Biela dužina je jemná, slabo ružovkastá, má veľmi dobrú aromatickú chuť. Odroda je značne odolná proti chorobám, škodcom a mrazu. Neodporúča sa jej „podtrhávanie“, keďže podtrhnuté plody vädnú. Stromy zvyknú byť prioritne napádané puklicou slivkovou.
Matkino
Odroda pochádza z Boltonu v USA a známa je u nás tiež pod názvom Nonnetit. Na jej rozšírení u nás i v zahraničí sa podpísali hlavne záhradkári. Pre svoju adaptabilitu a veľkú prispôsobivosť je u nás rozšírená po celom území – od južných po severné polohy. Najvhodnejšími pestovateľskými tvarmi sú voľne rastúci štvrťkmeň a voľne rastúci zákrpok. Má mierne sklony k striedavej rodivosti, ktoré však možno účinne eliminovať agrotechnickými zásahmi. Keďže má mierny sklon k tzv. vyhoľovaniu konárov, vyžaduje v prvých rokoch po výsadbe hlbší výchovný rez.
Výhodou odrody je jej neskorší vstup do vegetácie, ako aj neskorší začiatok kvitnutia, čo spravidla znamená vyhnutie sa poškodeniam spôsobeným neskorými jarnými mrazmi. Odroda je náchylná na múčnatku jabloní, proti chrastavitosti je pomerne odolná. Je cudzoopelivá, vhodnými opeľovačmi sú Starkrimson Delicious a Ontario, sama je vhodným opeľovačom.
Plody sú stredne veľké až veľké, oranžovej farby s tmavočerveným pásikavým až rozliatym líčkom. Dužina je šťavnatá, chuť je aromatická, veľmi dobrá. Plody dobre znášajú transport, skladujú sa do decembra, v klimatizovaných skladoch i dlhšie. Celkovo ide o overenú jesennú odrodu s veľmi dobrou chuťou.
Panenské české
Pôvodná zimná česká odroda rozšírená najmä v Čechách a na Morave, cenená najmä pre svoje vynikajúce chuťové a trhové vlastnosti. Stromy dosahujú vysoký vek, preto je potrebné vykonávať na nich v neskoršom veku zmladzovací rez, na ktorý dobre reagujú. Do rodivosti vstupuje neskôr, tá je veľmi dobrá a každé 2-3 roky čoraz vyššia. Má rada výživné hlbšie, dostatočne vlhké pôdy s vyšším obsahom vápnika. Dobre ju opeľujú napríklad odrody Bernské ružové a Parména zlatá.
Plody sú stredné až menšie, tupo kužeľovité, dosahujú hmotnosť 90 g. Šupka je lesklá, hladká, takmer po celom povrchu prekrytá sýtym karmínovo-červeným sfarbením. Na žltej časti plodu sa nachádzajú drobné lenticely. Dužina je pevná, neskôr kyprá, šťavnatá, so sladko- kyslastou chuťou, občas ružovkastá, má typickú korenistú vônu. Na vzduchu nehnedne. Preprava a skladovanie plodov sú veľmi dobré. Odroda je odolná proti mrazom, chrastavitosťou netrpí takmer vôbec, plody nevädnú a na otlačených miestach nehnijú. Nevýhodou sú menšie plody a náchylnosť plodov na vlnačku krvavú.
Priesvitné letné
Odroda sa u nás pestuje dlhé roky a jej rozširovanie v záhradách je aktuálne i dnes. Rast odrody je stredne silný, najskôr vzpriamený, neskôr mierne rozložitý, nezahusťuje. Rodivý obrast je krátky, má dlhšiu životnosť. Odroda je málo náročná na rez. Rodivosť je skorá, stredne vysoká, spočiatku pravidelná, neskôr výrazne striedavá.
Plody sú stredne veľké, zelenožlté až jasnožlté, so šťavnatou múčnatejúcou dužinou. Sú citlivé na otlačenie a na predzberové opadnutie. Zber je koncom júla, v chladnejších oblastiach koncom augusta. Konzumne dozrieva 7 až 10 dní po zbere, skladuje sa o málo viac. Ide o typickú letnú odrodu s okamžitou potrebou spotreby. Rajonizovaná je do všetkých polôh (ale najmä okrajových), vhodná je na väčšie voľne rastúce tvary na stredne až silnejšie rastúcich podpníkoch. Slabo rastúce podpníky v jej prípade využívame len v najlepších pestovateľských podmienkach. Odroda je citlivejšia na chrastavitosť a v suchých oblastiach trpí múčnatkou. Je vysokoodolná proti mrazu.
Spartan
Odroda vznikla v Kanade krížením odrôd Mc Intosh x Newton. Stromy rastú stredne silno, neskôr slabšie. Koruna sa ľahko zahusťuje, vytvára pravidelné guľaté tvary. Odroda kvitne stredne neskoro. Veľmi dobre sa opeľuje odrodami Coxova reneta, James Grieve Red, Golden Delicious, Šampion, Zvonkové, Gloster a Elstar. Plodnosť je stredná. Plody sú stredne veľké, pomerne vyrovnané, majú guľatý až sploštene guľatý tvar. Pri väčších násadách sú plody drobnejšie. Šupka je lesklá, mierne mastná. Základná zelenožltá farba plodu je z väčšej časti prekrytá tmavočervenou krycou farbou. Na slnečnej strane sa tvorí intenzívne fialovočervené líčko.
Dužina je zelenkasto-biela, jemná, silne šťavnatá. Chuť je veľmi dobrá, v závislosti od pestovateľskej oblasti mierne aromatická. Odroda dozrieva začiatkom októbra, zber sa však odporúča urobiť „podtrhnutím“ už koncom septembra, keďže plody tesne pred dozretím zvyknú opadávať. Treba to dodržať najmä v suchých a teplých polohách. Plody konzumne dozrievajú začiatkom novembra, skladujú sa do februára až marca. Chrastavitosťou odroda trpí stredne až silno. Proti mrazom v období kvitnutia je stredne odolná. V nižších a stredných polohách jej optimálne vyhovujú najmä hlboké úrodné pôdy.
Starking
Odroda pôvodne pochádza z USA, kde vznikla ako púčiková mutácia odrody Delicious. Od pôvodnej odrody sa odlišuje intenzívnejším, tmavším sfarbením plodov. Niektoré zdroje ju pokladajú za identickú s odrodou Red Delicious, od ktorej sa však líši špecifickejším tvarom plodov. Strom rastie husto, koruna vyžaduje občasné presvetlenie. Odroda vstupuje pomerne skoro do rodivosti, rodí bohato a pravidelne.
Plody sú stredne veľké, zväčša majú nepravidelný podlhovastý tvar. Základné slamovožlté sfarbenie šupky je takmer po celom povrchu plodu prekryté intenzívnym tmavočerveným sfarbením s jemnými tmavšími pásikmi. Povrch plodu je hladký a mastný, s viditeľnými bielymi lenticelami. Dužina je žltobiela, pevná, krehká a šťavnatá, má príjemnu aromatickú sladkú chuť. Zber je začiatkom októbra, konzumne dozrieva od novembra do marca. Plody sa veľmi dobre skladujú a znášajú transport.
Odrode najlepšie vyhovujú teplé, chránené južné až juhovýchodné polohy. Patrí medzi úrodné odrody. V nepriaznivých podmienkach stromy trpia chrastavitosťou a v príliš vlhkých podmienkach aj rakovinou. Celkovo ide o úrodnú červenoplodú odrodu s atraktívnym vzhľadom, vhodnú najmä do teplých oblastí.
Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, vedeli by ste mi prosím poradiť ako môžem ošetriť moju jabloň? Má krásn…