Spoznajte ekologické odrody marhúľ, sliviek, jahôd a ríbezlí

Ľudská spoločnosť v priebehu tisíc rokov čerpala z bohatstva divorastúcich rastlín a postupne ich výberom dospela až k súčasnému stavu a k výsledkom výskumu a šľachtenia.

Spoznajte ekologické odrody marhúľ, sliviek, jahôd a ríbezlí

Prvé výbery sa upriamovali na veľkosť, chuť a pestovateľskú nenáročnosť. Dnes je rozhodujúca už aj odolnosť proti chorobám a škodcom.

Marhule

Marhule sú veľmi náročné na stanovište. Mimoriadne vhodné sú rajóny chránené pred kolísaním teplôt v zime a pred poklesom teplôt v predjarí. Z chorôb sú obzvlášť nebezpečné šarka sliviek, hnednutie listov (Gnomonia erythrostoma), monilióza a apoplexia.

Spoznajte ekologické odrody marhúľ, sliviek, jahôd a ríbezlí

V odolnosti proti hnednutiu listov nie je medzi odrodami rozdiel. Všetky sú málo odolné. Určitá rozdielnosť je v napadnutí moniliózou. Pomerne odolné sú proti nej odrody Veecot, Karola, Maďarská, Veľkopavlovická, Sabinovská, Vegana i ďalšie. Odrody Veecot a Veharda sú relatívne odolné aj proti šarke sliviek a sú menej náchylné na glejotok.

Slivkoviny


Pri slivkovinách nás najviac zaujíma odolnosť proti vírusovej chorobe šarke. Prvoradé slivkárske oblasti sú v nadmorskej výške do 350 m n. m., s priemernou ročnou teplotou nad 8 °C, zrážkami 500 až 700 mm a so stredne ťažkými pôdami. V suchých pôdach plody predčasne opadnú. Veľkú úlohu pri úspešnosti pestovania zohrávajú aj vhodné podpníky.

Spoznajte ekologické odrody marhúľ, sliviek, jahôd a ríbezlí

Čo sa týka odolnosti proti šarke, v praxi sa v našich podmienkach osvedčili odrody ako mirabelka Nancyská, Čačanská lepotica, Čačanská najbolja, Stanley a niektoré ďalšie. Perspektívne sú aj bojnické novošľachtence. Strednú odolnosť majú odrody Bryská, Althanova ringlota, Wangenheimova, Zelená ringlota, Gabrovská a Wazonova ringlota.

Jahody

Ak chceme jahody pestovať úspešne, popri výbere vhodného stanovišťa a vhodnej agrotechniky je veľmi dôležitá aj odolnosť odrôd proti plesni sivej (Botrytis cinerea), ale aj iným hubovým či vírusovým chorobám a mykoplazmóze. Hoci v tomto smere máme veľkú pomoc v zdravom sadive, rozhodujúcu úlohu tu predsa len zohráva odolnosť jednotlivých odrôd.

Výsadba jahôd

Odolnosťou proti plesni sivej sú známe odrody Bordurella, Bounty, Senga, Tigaiga, Tago, Elsanta, Tenira, ale aj ďalšie.

Čierne ríbezle

Z hľadiska všestranného využitia a najmä vzácneho obsahu nutričných látok (vitamín C, jód, železo a i.) ich zaraďujeme medzi najvzácnejšie druhy ovocia. Medzi hubové choroby, ktoré najviac napádajú čierne ríbezle, patria antraknózy (opadávanie listov), americká múčnatka egrešová a hrdza ríbezľová.

Spoznajte ekologické odrody marhúľ, sliviek, jahôd a ríbezlí

 

Keďže sa tieto choroby vyskytujú vo väčšej či menšej miere v rozličných oblastiach, výber odrôd treba dôkladne zvážiť. Napríklad proti antraknóze je najodolnejšia zahraničná odroda Ben Lomond, z našich odroda Otelo a niektoré ďalšie. Proti americkej múčnatke sú najodolnejšie odrody Öjebyn, Titania a Triton a proti hrdzi ríbezľovej zasa odrody Roodknop a Titania.

 

 

Text: Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku